Letnia pogoda sprzyja długim spacerom ze swym czworonożnym przyjacielem. Niestety, w związku z tym może on być narażony na ukąszenie kleszczy. Atakują one bardzo chętnie wszystkie zwierzęta, które znajdują się w ich zasięgu. Wielu właścicieli psów zdaje sobie sprawę z tego zagrożenia i doskonale wie, jak trudne do leczenia są choroby przenoszone przez te intruzy. Jak skutecznie zwalczać kleszcze u psa?

Kleszcze u psa -w jakich miesiącach są najbardziej aktywne?

Kleszcze są pasożytami z rodziny pajęczaków. Uaktywniają się one wiosną po ustaniu zimowych przymrozków przy temperaturze otoczenia około siedmiu stopni Celsjusza. Ich zwiększona aktywność trwa do końca czerwca. Kolejny czas, kiedy to pies może złapać kleszcza, trwa od sierpnia do października. W obu tych okresach przed wyjściem na spacer warto stosować środki chroniące psa przed kleszczami.

Jak nie dopuścić do ukąszenia psa przez kleszcza?

W celu skutecznej ochrony swego czworonoga przed skutkami ukąszenia przez kleszcza warto po każdym spacerze dokładnie przejrzeć jego sierść. Intruzowi temu zajmuje bowiem dość dużo czasu przemieszczanie się w głąb psiej sierści, aby wbić się w jego skórę. Przeglądając dobrze sierść swego pupila, można bardzo szybko wychwycić kleszcza podczas jego wędrówki. Jeżeli na ciele czworonoga znajduje się kleszcz, który to jeszcze nie zdążył się wbić w ciało, to wówczas należy go czym prędzej usunąć przy pomocy zwykłej rolki do czyszczenia ubrań. W taki sposób można szybko i sprawnie pozbyć się tego groźnego insekta z ciała swego pupila.

Sprawdzone oraz niezawodne środki na kleszcze dla psa

Gdy wielokrotnie wyciągane były z sierści psa kleszcze, warto pomyśleć o tym, aby go zabezpieczyć przed tymi intruzami. W tym celu warto zakupić dobry oraz środek przeciw kleszczom. Do sprawdzonych produktów należą:

Zastosowanie obroży u psa jest wyjątkowo wygodną formą ochrony przed kleszczami pod warunkiem, że będzie ona noszona przez cały czas. Z kolei preparaty w kroplach są niezwykle skuteczne, ale ich aplikacja jest nieco utrudniona. Działają one bardzo łagodnie u psów z długą sierścią. Jeżeli chodzi o aerozole w sprayu, to dzielą się one na takie, które działają przez kilka godzin, lub też przez wiele dni. Aby środek ten działał niezawodnie przez dłuższy okres, warto po aplikacji przez kilka dni nie kąpać czworonoga. Wielu właścicieli chwali sobie także dozowanie u psów tabletek przeciwpasożytniczych.

Warto pamiętać o tym, że lepiej jest zapobiegać oraz odstraszać te niebezpieczne insekty, niż narazić swego pupila na poważne zagrożenie. Kleszcze u psa mogą bowiem być przyczyną chorób, takich jak bolerioza oraz babeszjoza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here