Żółte, czerwone oraz pomarańczowe niewielkie kwiaty, które zdobią nasze ogrody oraz balkony to nasturcje. Znane są u nas od dawna jako rośliny ozdobne, ale niewiele osób wie, że mają również zastosowanie lecznicze oraz mogą przydać się jako dodatek w kuchni. Co warto wiedzieć o nasturcji jadalnej?

Właściwości przeciwzapalne

Nasturcja jadalna jest nie tylko rośliną, która pięknie wygląda. Ma wiele właściwości i przydaje się w wielu schorzeniach.

Mirozynazy, czyli enzymy o właściwościach grzybobójczych, bakteriobójczych i wirusobójczych pomagają zwalczyć wiele schorzeń. Nasturcja właściwości lecznicze przydają się zwłaszcza w walce ze schorzeniami skórnymi.

Napar z nasturcji jadalnej pomoże pozbyć się łojotokowego zapalenia skóry głowy, czyli popularnego łupieżu. Wystarczy nasturcję zalać gorącą wodą, odczekać aż ostygnie, a następnie przelać do butelki z atomizerem. Taką płukanką należy spryskiwać włosy po każdym myciu. Regularne używanie na pewno przyniesie zadowalające efekty.

Nasturcja właściwości lecznicze mają zarówno kwiaty, jak i liście. Można z nich przygotować kąpiele lecznicze, gdy mamy problemy skórne. Liszaje, łuszczyca czy trądzik powinny zmniejszyć się, gdy regularnie będziemy używać nasturcji.

Olej musztardowy, który jest jednym ze składników nasturcji ma działanie antyseptyczne. Nasturcja jadalna może być wykorzystywana w zastępstwie wody utlenionej. Można nią oczyścić ranę lub używać do regularnej pielęgnacji skóry.

Nasturcja w kuchni

Nasturcja jadalna ma nie tylko właściwości lecznicze, ale sprawdza się również jako dodatek do potraw.

Nasturcja często jest wykorzystywana do sałatek czy dodatek do kanapek. Warto również wykorzystać ją do zrobienia pesto. Wystarczy liście nasturcji posiekać, dodać zmielone orzechy i odrobinę sosu tatarskiego.

Docenione walory smakowe ma również nalewka z nasturcji. Warto jednak wiedzieć, że ma ona również właściwości zdrowotne. Pomoże paniom, które mają nieregularny i bolesny okres.

100 g zielonych nasion lub pół szklanki kwiatów należy zalać 400 ml wódki. Słoik należy odstawić w nasłonecznione miejsce i odczekać około 2 tygodni. Napój przed wypiciem warto przefiltrować, by był bardziej klarowny.

Panie, które mają problemy menstruacyjne powinny wypijać 30 kropli nalewki 3 razy dziennie przez 7 dni przed okresem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here