Choroby układu żylnego to obecnie jedna z chorób cywilizacyjnych. Niezdrowy tryb życia, częsta pozycja siedząca, używki oraz nieodpowiednia dieta sprawiają, iż coraz częściej miewamy problemy z układem żylnym. Coraz więcej Polaków choruje na żylaki. Czym one są i jak sobie z nimi poradzić?
Czym są żylaki?
Żylaki to potoczna nazwa niewydolności żylnej. Dochodzi do niej na skutek nadciśnienia powstałego w żyłach. Dzieje się tak na skutek uszkodzenia zastawek żylnych, które w normalnych warunkach zapobiegają cofaniu się krwi w górę żyły, czyli tzw. refluksu żylnego. Żylaki mogą powstawać również wtedy, gdy występuje niedrożność żył, ich nadmierny ucisk lub zwężenie. Dochodzi wtedy do zastoju krwi w żyłach lub jej cofaniu. Krew, zamiast płynąć w żyłach, zalega w nich, co powoduje brzydkie i bolesne zmiany jak pajączki czy właśnie żylaki. Jakie są najpowszechniejsze objawy żylaków? Przede wszystkim będą to zlokalizowane tuż pod skórą, widocznie poszerzone naczynia żylne, czyli tzw. pajączki. Jednak nie wszystkie objawy są widoczne gołym okiem. Czasem będzie to jedynie bolesne skurcze lub ciągła bolesność kończyn dolnych. Może wystąpić też tzw. zespół niespokojnych nóg. Dość powszechnym objawem są także obrzęki nóg, szczególnie w okolicach stóp i kostek. Jeśli wystąpi u nas którykolwiek z tych objawów, należy udać się do specjalisty.
Lekarz od żylaków – flebolog
Lekarzem specjalistą, który zajmuje się chorobami żylnymi, a w szczególności żylakami, jest flebolog. Nazwa ta wywodzi się od dwóch greckich słów: Phlebos – żyła, oraz logos – nauka. Poza żylakami kończyn dolnych zajmuje się ona także zakrzepicą żylną, hemoroidami, miażdżycą. To bardzo poważne zaburzenia, gdyż nieleczone mogą prowadzić do tragicznych w konsekwencjach powikłań.
Klinika flebologii – flebolog Warszawa
Jeśli więc cokolwiek nas niepokoi, trzeba niezwłocznie udać się do najbliższej kliniki flebologii, których nie brakuje w stolicy czy innych większych polskich miastach. Tu lekarz wykona specjalistyczne badania, zaczynając najpewniej od USG Dopplera (żylnego). To nietrudne i bezinwazyjne badanie mogące potwierdzić chorobę żylną. Gdy flebolog dokona pełnej diagnozy, będzie mógł jak najstaranniej dobrać indywidualne dla pacjenta leczenie.
Chorób żylnych nie należy lekceważyć, gdyż mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego warto badać się, jeśli tylko zaniepokoi nas któryś z objawów żylaków.