Biżuteria symbol
fot.pixabay.com

Biżuteria to nie tylko piękna ozdoba. To także komunikat, i to nie tylko świadczący o statusie materialnym. Biżuteria symboliczna niesie pewne przesłanie, w zależności od wybranego wzoru. W niniejszym artykule sprawdzamy, jakie znaczenie ma biżuteria symboliczna.

Biżuteria symboliczna – jaki wzór możemy znaleźć?

Nosząc biżuterię wysyłamy w świat pewien przekaz. Gdy ktoś umie go odczytać, może nas poznać, nawet bez wymiany jednego zdania. Oczywiście nie pozna nas całkowicie, ale dowie się czegoś o naszym charakterze lub wartościach, które są dla nas ważne lub o etapie w życiu, w którym się teraz znajdujemy. Najczęściej spotykaną biżuterią symbolicznąpierścionki zaręczynowe. Świadczą o kolejnym etapie w życiu pary i symbolizują przywiązanie i gotowość do najbardziej zaangażowanej relacji, jaką jest małżeństwo. Jednakże biżuteria symboliczna nie ogranicza się do pierścionków.

Symbolikę w jubilerstwie niosą ze sobą wisiorki, naszyjniki czy też bransoletki. Wszystko zależy bowiem do wybranego wzoru, ale i materiału, z którego wykonano ozdobę. Połączenie formy jak i tworzywa biżuterii symbolicznej niesie ze sobą najbardziej wyraźne przesłanie. Oczywiście symbolikę tą należy traktować z pewną dozą dystansu, niemniej jednak, precjoza przestają być dzięki niej jedynie świecidełkami.

Symbolika złota, srebra i innych materiałów – jaką rolę pełni w biżuterii symbolicznej?

Srebro i złoto to najpopularniejsze materiały, z których wykonuje się biżuterię. Od wieków niezmiennie pozostają na topie, jeśli chodzi o zdobnictwo. Wybór jednego lub drugiego kruszcu zwykle wiąże się z osobistymi upodobaniami estetycznymi. Niewiele osób jednak wie, że sam wybór złotej lub srebrnej biżuterii niesie ze sobą konkretny przekaz.

Złoto niesie ze sobą wiele pozytywnych skojarzeń. Żółta barwa oznaczać ma słońce, jasność, ale też boskość, dostatek, oświecenie a nawet królewskość (wszyscy kojarzymy złote korony królów).

Srebrna biżuteria symboliczna oznacza honor, intuicję, rycerskość i zaufanie. Chłodna barwa srebra przypomina księżyc, a więc noc i tajemnicę.

Jak widzimy, sama barwa biżuterii symbolicznej ze złota lub srebra pomaga nadać klejnotowi indywidualny i głęboki charakter i wyraz. Jeśli jednak wybierzemy np. drewniane obrączki ślubne lub inne ozdoby z drewna, również nabywamy przedmiot o pewnym znaczeniu symbolicznym. Drewno symbolizuje wzrost, życie, odradzanie się.

Oczywiście możemy wybrać biżuterię symboliczną, do której produkcji użyto kilku materiałów, aby połączyć znaczenia. Możemy też zwrócić się do niejakiego wybiegu i kupić biżuterię z białego złota, której kolor i kruszec choć wydają się przeciwstawne, wspaniale łączą symbolikę obu szlachetnych kruszców.

zawieszka symbol
fot.pixabay.com

Biżuteria symboliczna – jakie może mieć kształty?

Pod względem symboliki, najczęściej zwracamy uwagę na kształt biżuterii. Kształty zawieszek naszyjników czy bransoletek, niosą ze sobą wiele znaczeń. Oto kilka najczęściej używanych w jubilerstwie symbolicznych zawieszek.
Symbol ważki to zmiana, metamorfoza, odradzające się życie i nowy początek. Biżuterię z symbolem ważki wybiorą osoby przechodzące nowy etap w życiu, jak lubiące zmiany i na nie otwarte.

Symbolika łapacza snów jest równie szeroka. Nosząc biżuterię symboliczną z zawieszką go przypominającą, posiadamy ozdobę chroniącą przed koszmarami i negatywną energią oraz oddającą wizualnie zamknięty krąg życia.

Puzzel jest również ciekawym symbolem. Złota bransoletka czy też srebrny naszyjnik z zawieszką w kształcie puzzla symbolizuje uporządkowanie spraw, okres, w którym trzeba niejako zacząć życie na nowo, lub rekonwalescencję po jakimiś trudnym czasie.

Popularnym kształtem biżuterii symbolicznej jest ta w kształcie ptasiego pióra. Symbolizuje życie, lekkość, a także dobro, poezję, talent literacki oraz spisaną wiedzę.

Powyższe nie wyczerpują całej biżuterii symbolicznej dostępnej na rynku. Niemniej jednak są to jedne z najpopularniejszych symboli we wzornictwie jubilerskim. Połączenie ich kształtów oraz symboliki materiałów wykorzystywanych w zdobnictwie, pozwalają na uzyskanie jedynej w swoim rodzaju biżuterii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here