
Obrączki ślubne są jednym z najpopularniejszych rodzajów biżuterii. Obrączki ślubne, w wiadomych okolicznościach, musimy wręcz kupić. Niemal od zawsze najczęściej wybieraliśmy obrączki ślubne złote lub srebrne. Od jakiegoś czasu jubilerzy obserwują tendencję nabywania obrączek z innych materiałów. W niniejszym wpisie sprawdzamy, czy drewniane obrączki ślubne są jedynie chwilową modą czy też trwałym trendem wśród młodych par.
Obrączki ślubne drewniane – czy zastępują srebro i złoto?
Drewno to surowiec od wieków używany nie tylko w aspekcie użytkowym, ale też zdobniczym. Ten trwały materiał służył budowaniu domów, wytwarzaniu broni i zabawek, ale też biżuterii. Niczym nowym nie są drewniane naszyjniki czy bransoletki. Coraz częściej spotykane są drewniane pierścionki zaręczynowe, ale też obrączki ślubne. Oczywiście prym wciąż wiedzie wzornictwo tradycyjne w biżuterii ślubnej, niemniej jednak niektóre młode pary pragną wyjść poza schemat i aby się wyróżnić wybierają obrączki z innego niż złoto czy srebro materiału. Niekiedy powodują nimi względy zdrowotne, kiedy to ktoś z małżonków cierpi na alergie skórne po kontakcie z metalami szlachetnymi.
Jubilerzy pragnąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów przygotowują ekskluzywną biżuterię ślubną z drewna. Nie oznacza to, że ozdoby te wykonują jedynie z różnych gatunków drewna. Łączą je ze wspomnianymi złotem i srebrem, ale też ze stalą szlachetną, która nie uczula. Kunszt wykonania obrączek ślubnych drewnianych nie ustępuje klasycznym wersjom. Wytwórcy przywiązują ogromną wagę do szczegółów i jakości użytych materiałów a także do obróbki drewna, z którego powstają obrączki ślubne.

Drewniane obrączki ślubne – jak powstają?
Obrączki ślubne wykonywane są z najszlachetniejszych materiałów i ta zasada dotyczy również tych z drewna. Wszyscy wiemy, że np. meble wyprodukowane z określonych gatunków drewna osiągają zawrotne ceny. Surowiec ten nie jest więc niższej kategorii a dorównuje popularnym złotym czy też srebrnym ozdobom. Producenci drewnianych obrączek ślubnych dobierają najlepsze gatunki drewna takie jak: brzoza, frejo, mahoń, czarny heban czy też dąb. Obrączki ślubne drewniane mogą mieć więc różne odcienie, od zupełnie jasnych, niemal białych, przez czerwony, po ciemno brązowy wpadający w czerń. Drewno jest odpowiednio szlifowane i zabezpieczane przed negatywnym oddziaływaniem wody i innych czynników zewnętrznych.
Tak jak klasyczne ozdoby ze złota i srebra, drewniane obrączki ślubne łączone są z kamieniami szlachetnymi. Biżuteria ta świetnie komponuje się z diamentami, azurytem, agatem, jaspisem czy howlitem. Zestawia się ją także z tradycyjnymi kruszcami szlachetnymi, ale też ze stalą chirurgiczną. Jest to więc niesamowicie nieszablonowa biżuteria ślubna. To ważny symbol dla młodej pary, a więc zasługuje na to, aby się wyróżniać.
Drewniane obrączki ślubne – jak je dopasować do ślubnej stylizacji?
Musimy przyznać – drewniana obrączka jest dużo większym wyzwaniem stylizacyjnym na ślub niż tradycyjne obrączki ze złota czy srebra. Niemniej jednak wysiłek włożony w ten niezwykły styl doprowadzi do wspaniałego rezultatu. Dopasujmy kolor obrączki ślubnej pod kolor garnituru, butów lub sukni. Jeśli klejnot ma kolorowy kamień szlachetny dobierzmy dodatki, jak np. krawat, spinki do garnituru, naszyjnik pod jego barwę. Również kolor kwiatów ślubnego bukietu możemy dobrać pod kolor drewnianych obrączek ślubnych. Możliwości stylizacyjnych istnieje naprawdę mnóstwo.
Pamiętać należy jednak o jednolitości dodatków i biżuterii. Najlepiej by były w podobnym kolorze. Gdy każdy z nich będzie mieć inną barwę, zepsują końcowy efekt stylizacji. Niech jeden nawiązuje do drugiego. Obrączki ślubne z drewna są wyjątkową biżuterią, najczęściej ręcznie wykonywaną, a do jej produkcji skłania się coraz więcej dużych i uznanych firm jubilerskich. Należy o nie dbać z taką samą pieczołowitością, jak o ozdoby złote lub srebrne. Przechowujmy je w specjalnych pudełkach, a do bieżącej konserwacji używajmy jedynie preparatów polecanych przez producenta.