Zaręczyny są jednym z najważniejszych momentów w życiu każdej pary. To przełomowa chwila, którą należy właściwie uświetnić i podkreślić odpowiednim symbolem. Tym symbolem jest pierścionek zaręczynowy. W dzisiejszym wpisie sprawdzamy, jakie pierścionki zaręczynowe noszą kobiety, tradycyjne czy może coraz częściej nowoczesne?
Tradycyjne pierścionki zaręczynowe – czym się charakteryzują?
Oświadczyny są rytuałem. Przybierają czasem charakter publiczny, a innym razem odbywają się w zaciszu czterech ścian. Zawsze jednak towarzyszy im wręczenie pierścionka zaręczynowego. Ten szczególny rodzaj biżuterii ma swoją symbolikę. Jest komunikatem dla konkurentów, że nosząca go kobieta wkrótce wejdzie w związek małżeński i spędzi resztę życia ze swym wybrankiem. Pierścionek zaręczynowy musi więc robić wrażenie. Do tego służy wybór odpowiedniego materiału, z którego jubiler wykona klejnot. Obecnie rzemieślnicy proponują wykonanie pierścionków zaręczynowych z różnego rodzaju tworzywa, niemniej jednak najczęściej wybierane są te tradycyjne.
Tradycyjnymi materiałami jubilerskimi do stworzenia pierścionków zaręczynowych zaliczymy cenne kruszce, czyli srebro i złoto. Pierścionki wykonane z tych metali szlachetnych, są najczęściej spotykane i najbardziej tradycyjne. Srebro i złoto wciąż pozostają pożądane, są więc idealne dla pierścionka zaręczynowego. Do wyboru mamy więc złoto żółte, różowe oraz białe. To ostatnie jest idealną propozycją dla osób lubiących barwę srebra, ale ceniących droższe materiały.
Nie tylko kruszec, z którego wykonano tradycyjny pierścionek zaręczynowy jest ważny, ale też kamień szlachetny go wieńczący. Znajdziemy więc złoty pierścionek zaręczynowy z brylantem, szafirem lub rubinem. A także srebrny pierścionek zaręczynowy z diamentem, topazem lub szmaragdem. Połączeń kamieni z kruszcami jest mnóstwo, podobnie jak zdobień pierścionka i szlifów kamieni.
Nowoczesne pierścionki zaręczynowe – czym się wyróżniają?
Nowoczesny dizajn pierścionka zaręczynowego, to doskonały wybór dla osób o nieszablonowej osobowości i zdecydowanym charakterze. Już na etapie zaręczyn komunikujemy, że tradycja nie do końca nas ogranicza. Wybierając nowoczesny pierścionek zaręczynowy musimy zdecydować się z jakiego materiału będzie wykonany. Tradycyjne srebro i złoto nie wchodzą bowiem w grę. Coraz częściej pary wybierają drewno a nawet tworzywo sztuczne dla pierścionka zaręczynowego.
Powodów, dla których pary rezygnują z metali szlachetnych jest kilka. Od chęci wyróżnienia się, po gust, jak i troskę o środowisko. Kupując pierścionek zaręczynowy z tworzywa sztucznego pokazujemy, że materiał ten może mieć szerokie zastosowanie, zwłaszcza jeśli pochodzi z recyklingu. Pierścionki zaręczynowe drewniane zdobi się rzeźbieniami, malowanymi wzorami oraz maluje na różne kolory. Wybierzemy więc takie w kolorze naturalnym, jak i np. czarne. Coraz więcej par decyduje się też na obrączki ślubne z drewna.
Zwolennicy trwalszych materiałów wybierają nowoczesne pierścionki zaręczynowe wykonane ze stali chirurgicznej. Jest to świetne rozwiązanie dla osób uczulonych na srebro czy też złoto. Na rynku dostępne są także pierścionki nowoczesne z klasycznymi kamieniami szlachetnymi, opcja łącząca tradycję i najnowsze jubilerskie trendy.
Tradycyjne i nowoczesne pierścionki zaręczynowe – jak je dobrać?
Mnogość wzorów tradycyjnych oraz nowoczesnych pierścionków zaręczynowych pozwala na wybór najwłaściwszego modelu. Przed zakupem zastanówmy się jaki materiał wybranka preferuje. Zwróćmy uwagę na dodatki – częściej nosi złote czy srebrne? To samo tyczy się bransoletek, kolczyków, jak i naszyjników. Najważniejsze jest to, żeby pierścionek zaręczynowy pasował, jeśli nie do wszystkich, to do zdecydowanej większości z nich. Ostatecznie narzeczona będzie nosić go cały czas i nie może on zepsuć jej stylizacji.
Możemy również udać się na wybór pierścionka zaręczynowego wspólnie. Oczywiście znika tym samym moment przyjemnego zaskoczenia, jednak nie każda pani lubi niespodzianki. To bezpieczniejsze wyjście zwłaszcza wtedy, gdy kupujemy nowoczesny pierścionek zaręczynowy, który będzie dużo bardziej spersonalizowany i może być go trudniej wymienić niż tradycyjny.