Gumy oporowe
fot.pexels.com


Czas postanowień noworocznych już za nami. Najczęściej dotyczą poprawy sylwetki. Niestety, przez obowiązujące obostrzenia, nie możemy ćwiczyć na siłowniach, treningi musimy odbywać w domu. Popularność zyskują przyrządy, które pomagają zadbać o formę podczas domowych ćwiczeń. Jednym z takich urządzeń są gumy oporowe. W tym artkule sprawdzamy czy ćwiczenia z gumami dają efekty.

Gumy do ćwiczeń – jak działają?

Gumy oporowe do ćwiczeń są bardzo funkcjonalnym sprzętem do treningów w domu. Przede wszystkim dlatego, że nie zajmują dużo miejsca. Mylne jednak jest przekonanie, że dostępny tylko jeden ich rodzaj. Na rynku dostępny jest szeroki wybór gum do ćwiczeń. Znajdziemy więc klasyczne gumy do ćwiczeń, mini bandy – cieńsze i szersze gumy przydatne zwłaszcza przy rozciąganiu, a także gumy – ekspandery z karabińczykami i doczepianymi uchwytami. Zasada ich działania jest podobna, każda z nich stawia większy opór przy wykonywaniu ruchu. Mają też różne kolory, ułatwiające dobranie obciążenia. Rozciągnięcie najlżejszych nie sprawia niemal żadnej trudności, natomiast te najmocniejsze wymagają ogromnego wysiłku.

Jakie ćwiczenia możemy wykonywać z gumami oporowymi?

Dzięki gumom oporowym możemy wykonać kompleksowy trening siłowy. Szczególnie przy użyciu ekspandera. Ten rodzaj gum do ćwiczeń pozwala na precyzyjną regulację obciążenia. Po prostu dopinamy kolejne gumy do uchwytów. W zestawie do samego ekspandera producenci dokładają specjalne mocowanie, które wkładamy między framugę a drzwi, dzięki czemu otrzymujemy swojego rodzaju wyciąg. Wykonamy dzięki nim wyciskania, rozpiętki a także przyciągania stojąc. Równie dobrze wykonamy wyprosty na triceps. Gumy do ćwiczeń idealnie sprawdzą się przy wszelkiego rodzaju ugięciach. Dodatkowo możemy je doczepić np. do odważnika kulowego, aby móc wykonywać martwy ciąg z dodatkowym utrudnieniem. Podstawowe ćwiczenie fizyczne, jakim są pompki, będzie znacznie trudniejsze, jeśli trzymając gumę w dłoniach założymy ją sobie na plecy. Pozwoli to jeszcze bardziej rozbudować mięśnie klatki piersiowej bez użycia sztangi lub hantli.

rubber band
fot.pexels.com


Co jeszcze dają gumy do ćwiczeń?

Gumy oporowe pomagają też w zwiększaniu mobilności ciała. Mini bandy idealnie sprawdzą się przy rozciąganiu i mobilizacji mięśni i stawów. Dzięki nim zwiększymy bezpieczny zakres ruchów, co pozwoli przejść do bardziej zaawansowanych treningów. Gumy do ćwiczeń o największym oporze to świetne rozwiązanie przy nauce podciągania na drążku. Odciążają ręce i plecy, przez co możemy wykonać większą ilość powtórzeń. Pozwalają na szybsze opanowanie tak ważnego ćwiczenia, jakim jest podciąganie w znacznie krótszym czasie. Wystarczy podciągać się zaczepiając gumę oporową na drążku i stawiając na niej stopy. Z upływem czasu będziemy używać gumy z coraz mniejszym oporem, aż ostatecznie podciągniemy się bez żadnej pomocy.

mini bands
fot.pexels.com

Jakie gumy do ćwiczeń wybrać?

Wybór gum do ćwiczeń jest szeroki. Kupno odpowiedniego rodzaju powinniśmy uzależnić od naszego celu i potrzeb, a także do tego, jaki sprzęt do ćwiczeń w domu posiadamy. Jeśli nie mamy żadnego sprzętu lub tylko pojedynczy odważnik kettlebell, dobrym wyborem będzie ekspander. Gdy mamy problem z mobilnością, powinniśmy sięgnąć po mini bandy. Natomiast, jeśli mamy dobrze wyposażoną siłownię domową, jedna lub dwie gumy oporowe powinny wystarczyć jako uzupełnienie. Gumy do ćwiczeń można nabyć na sztuki lub w zestawach (pierwsza opcja nie dotyczy ekspanderów sprzedawanych wyłącznie jako zestawy).

Bardziej zaawansowanym ćwiczącym mogą wydawać się niewystarczające. I rzeczywiście sztangi z wielkim tonażem nie zastąpią, jednakże pozwolą zachować formę do czasu powrotu na siłownię. Poza tym, gumy do ćwiczeń są szeroko stosowane w branży i klubach fitness. Decydując się na zakup, nie nabywamy jakiegoś wybrakowanego sprzętu, lecz w pełni profesjonalny przyrząd treningowy. Musimy, tak jak przy zakupie każdego innego przyrządu, zwracać uwagę na jakość gum. Dotyczy to zwłaszcza mini bandów. Wyprodukowane przez nieuznanego producenta, mogą przerywać się i pękać, tracąc tym samym swą funkcjonalność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here