ćwiczenia do domu przyrządy
fot.pixels.com


Epidemia zamknęła duże sieciowe kluby fitness, jak i małe siłownie. Ćwiczący musieli więc zadowolić się treningami w domu i zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, dzięki którym nie straciliby swych ciężko wypracowanych osiągnięć. Jako że pandemia nie odpuszcza, postanowiliśmy sprawdzić jaki sprzęt do ćwiczeń najlepiej sprawdzi się w domu.

Sprzęt do ćwiczeń w domu – czym się różni od tego w siłowni

Planując kupno sprzętu do ćwiczeń, zastanawiamy się czy musi on być identyczny z tym, który widywaliśmy na siłowni. I czy nasze treningi będą nieskuteczne, jeśli nie wstawimy do salonu każdej maszyny i przyrządu spotykanego na salach treningowych. Prawda jest taka, że sprzęt do ćwiczeń w domu nie różni się zbytnio od tego na siłowniach, a prawda jest taka, że odbędziemy skuteczną sesję treningową nawet bez żadnej maszyny czy suwnicy. Jeśli oprzemy się na podstawowych ćwiczeniach, zwłaszcza wielostawowych, możemy trenować w domu przez wiele miesięcy i obserwować stałe postępy.

Wyciskania hantlami i sztangą, przysiady i wykroki, podciągnięcia na drążku nie zmieniają się wraz z przestąpieniem progu domu. Te ćwiczenia wykonuje się identycznie zarówno na siłowni, jak i w domu. Oczywiście ćwicząc w domu musimy bardziej uważać, a także myśleć o dostępnej przestrzeni. Jednakże skompletowanie sprzętu do ćwiczeń w domu nie stanowi żadnego problemu i trudności. W zasadzie jedynie cena decyduje jego ilości i rodzaju.

Ćwiczenia domowe
fot.pexels.com

Ile kosztuje sprzęt do ćwiczeń w domu?

Koszt jaki poniesiemy kompletując sprzęt do ćwiczeń w domu zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od jego producenta i ilości poszczególnych przyrządów. Generalnie im sprzęt większy i cięższy – tym droższy. Można bezpiecznie przyjąć, że 1kg obciążenia to koszt ok 10 zł. Czyli za talerz do sztangi o wadze 20kg zapłacimy ok 200 zł. Podobna zasada tyczy się odważników kettlebell. Wielbiciele dużych obciążeń muszą się przygotować na większe koszty.

Dużo tańszy jest sprzęt do ćwiczeń kalistenicznych (opór stanowi jedynie masa własnego ciała). Drążek do podciągania montowany we framudze drzwi, oraz kółka gimnastyczne na taśmach to wydatek już jedynie kilkudziesięciu złotych w zależności od producenta. Poręcze do dipów (pompek szwedzkich) to już większa inwestycja, ceny za zestaw zaczynają się od ok. 200zł. Stosując jednak różne wariacje ćwiczeń z obciążeniem własnego ciała, sprzęt do ćwiczeń kalistenicznych wydaje się najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Istnieje jednak trzecia droga – zakup sprzętu do ćwiczeń w domu, który umożliwia wykonywanie ćwiczeń z obciążeniem zewnętrznym, jak i z masą własnego ciała i nie zajmujący wiele miejsca. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się specjalne drabinki gimnastyczne z dodatkowym sprzętem. W zależności od modelu, drabinki gimnastyczne posiadają drążek do podciągania, poręcze do dipów, na których możemy odkładać sztangę, ławeczkę a nawet wyciąg. Wszystkie elementy są składane, więc po treningu sprzęt nie zajmuje dużo miejsca w domu. Te urządzenia to wydatek od kilkuset do nawet 2 tyś. zł.

sztanga do domu
fot.pexels.com

Co kupić do ćwiczeń w domu?

Skoro mniej więcej wiemy już, ile sprzęt do ćwiczeń w domu kosztuje, pozostaje odpowiedzieć na pytanie – co kupić? Powinniśmy się kierować elastycznością, ponieważ mało kto dysponuje przestrzenią domową, umożliwiającą wstawienie każdego przyrządu. Sięgajmy po ten sprzęt do ćwiczeń w domu, który umożliwi najbardziej kompletne treningi i nie zajmie dużo miejsca. Zestaw składający się z drążka do podciągania i odważnika kettlebell da nam już bardzo dużo możliwości, jeśli chodzi o urozmaicenie sesji treningowych. Jeśli możemy pozwolić sobie na wstawienie ławeczki, powyższe uzupełnijmy o sztangę i hantle. Dodatkowymi przydatnymi akcesoriami będzie mata do ćwiczeń lub gumy oporowe, jeśli nie możemy wstawić do domu dużo „żelastwa”.

Kupując sprzęt do ćwiczeń domowych, pamiętajmy, że epidemia kiedyś się skończy i znów będzie można bezpiecznie ćwiczyć na siłowni. Dlatego rozważmy, czy na pewno potrzebujemy każdego przyrządu jakim tam trenowaliśmy. Wyposażmy naszą domową salkę do ćwiczeń jedynie w to, czego na pewno będziemy używać i co zapewni stały progres.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here