pompki
fot.pexels.com


Epidemia COVID-19 trwa i nie należy się nastawiać na szybki powrót do normalności. Wielu z nas utknęło w domach lub restrykcje uniemożliwiły nam treningi w ulubionym klubie fitness. W tym artykule znajdziecie garść praktycznych porad jak zadbać o formę w czasie epidemii.

Dlaczego warto dbać o formę w czasie epidemii?

Niezależnie od powodów, z jakich musieliśmy przestać ćwiczyć na siłowni czy w klubie fitness, nie powinniśmy porzucać treningów. Podstawowe ćwiczenia można skutecznie wykonywać w zaciszu czterech ścian. Co więcej, nie wymagają one żadnego wkładu finansowego! Na kawałku podłogi w salonie możemy wykonywać pompki i przysiady, a także choćby spacerować. Pompki i przysiady dodatkowo wykonuje się w kilku wariacjach (np. na jednej ręce, nodze lub opierając się na krześle), zapewniamy więc sobie progresję trudności na wiele tygodni. Nie będziemy mieć przerw w dbaniu o ramiona, uda czy mięśnie brzucha. Oczywiście postępy nie będą tak szybkie jak przy użyciu dużych ciężarów używanych na siłowniach, niemniej jednak cały czas pozostaniemy sprawni i silni.

Nie bez znaczenia jest też aspekt psychologiczny. Stare powiedzenie brzmi „w zdrowym ciele zdrowy duch” i nabiera ono znaczenia zwłaszcza w czasie epidemii. Ćwiczenia fizyczne urozmaicają dzień, obniżają poziom stresu i utwierdzają w przekonaniu, że mamy przynajmniej kontrolę nad swoim ciałem, choć cały świat dookoła jest tak chaotyczny. Ćwicząc dbamy więc nie tylko o formę fizyczną, ale też psychiczną, a co za tym idzie łatwiej jest przetrwać pandemię.

Kluczowym jest jednak aspekt czysto zdrowotny. Ćwiczenia fizyczne poprawiają odporność organizmu, zwiększają więc nasze szanse w konfrontacji z wirusem, utrudniając zarażenie.

ćwiczenie w czasie pandemii
fot.pexels.com

Jak ćwiczyć w domu?

Ćwiczeń w domu nie musimy ograniczać wyłącznie do wspomnianych przysiadów i pompek. Za niewielkie pieniądze możemy kupić drążek do podciągania, kółka gimnastyczne lub gumy oporowe do ćwiczeń. Taki zestaw z łatwością urozmaici treningi. Jeśli dysponujemy większymi pieniędzmi lub miejscem w domu, warto zaopatrzyć się w ławeczkę, sztangę oraz hantle. Dzięki temu odbędziemy ciężki trening bez wychodzenia z domu. Minimaliści powinni spróbować swych sił ćwicząc w domu z odważnikiem kulowym – kettlebell. Przyrząd ten pozwala na kompleksowe ćwiczenie całego ciała przy jednoczesnym zaoszczędzeniu przestrzeni.

Na użytek domowy przeznaczone są także specjalne drabinki do ćwiczeń a także te same sprzęty, atlasy, spotykane w siłowniach. Na nie jednak trzeba wydać więcej pieniędzy i zajmują sporo miejsca, warto po nie sięgnąć, jeśli możemy wyznaczyć osobne pomieszczenie na założenie domowej siłowni. Należy jednak pamiętać, że dbanie o formę w czasie pandemii nie ogranicza się jedynie do ćwiczeń siłowych. Z równym powodzeniem możemy trenować w domu aerobik.

Aerobik w domu – jak go wykonywać?

Jeśli zależy nam na ćwiczeniach cardio, lub nie lubimy treningu siłowego, powinniśmy trenować aerobik. W Internecie znajdziemy wiele filmików z aerobikiem, na różnym stopniu zaawansowania, więc i początkujący i wprawieni w ten rodzaj ruchu znajdą coś dla siebie. Wielkim plusem jest to, że nie musimy wydawać na niego pieniędzy.

Jeśli jednak dysponujemy pewną sumą, warto rozważyć kupno rowerka stacjonarnego, bieżni lub orbitreka. Zakres cenowy tych urządzeń jest bardzo szeroki i przed zakupem lepiej sprawdzić producenta i raczej nie kierować się tym, że jest najtaniej. Na ten sprzęt musimy znaleźć odpowiednio dużo miejsca, nie należy on, niestety, do kategorii urządzeń kompaktowych.

Pamiętajmy jednak, że bez względu na rodzaj aktywności, dbanie o formę w czasie epidemii zawsze wyjdzie nam na zdrowie. Wysiłek podczas ćwiczeń potraktujmy jako inwestycję i dodatkowe narzędzie w walce z wirusem. Dbając o formę podczas epidemii, nie tylko troszczymy się o ciało i umysł na bieżąco, ale też nie stracimy naszych rezultatów wypracowanych jeszcze w klubie fitness. Po pandemii, powrót na siłownię będzie dużo łatwiejszy i przyjemniejszy.

Jak widzimy, sposobów na dbanie o formę w domu podczas epidemii nie brakuje. Zasady trenowania w domu i na siłowni są podobne. Należy więc pamiętać nie tylko o właściwym wykonywaniu ćwiczeń, ale też o prawidłowym odżywianiu, ale też właściwej regeneracji potreningowej. Jeśli to konieczne powinniśmy stosować odpowiednią suplementację, która pozwoli uzyskiwać ciągły progres treningowy.

sprzęt do ćwiczeń
fot.pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here