łazienka retro
fot.pixabay.com

Dzisiejsze czasy charakteryzuje pęd i podążanie za coraz to nowszymi produktami. Mamy ciągle kupować nowe przedmioty, których żywotność jest coraz krótsza. Kłóci się to z wyzwaniem ekologicznym, przed którym stoi nasza planeta. Dlatego też część osób decyduje się na urządzanie mieszkania w sposób wykorzystujący stare meble, jak i działające wyposażenie. Dziś sprawdzamy, jak urządzić stylową łazienkę vintage.

Łazienka w stylu vintage – na czym polega?

Osoby o wyjątkowym zmyśle estetycznym, a także nie bojące się wyzwań chętnie próbują swych sił w aranżacji łazienki vintage. To wymagający styl, połączenie nowoczesności i klasyki, które trzeba zrealizować bardzo umiejętnie. W projektowaniu łazienki w stylu vintage liczy się każdy szczegół. To szczegóły właśnie decydują o udanej aranżacji wnętrza, przełamują bowiem swą barwą lub kształtem ogólny zarys pomieszczenia.

Oczywiście stosunki nowoczesności do tradycji w łazience vintage możemy układać proporcjonalnie z większym lub mniejszym naciskiem na któryś ze styli. W nowoczesnej łazience możemy umieścić pojedynczy staroświecki element, bądź też na odwrót w prawie całkowicie vintage’owym wnętrzu dodać jakiś supernowoczesny detal.

Jeśli zaś chodzi o epokę, z jakiej mają pochodzić przedmioty w łazience vintage – nie ma tu reguły, jednak wszelkie detale PRL, lub po babci są jak najbardziej wskazane. Reguła jest jednak taka, że wszystkie muszą być bardzo domowe, ciepłe. Nie jak w stylu skandynawskim czy tym bardziej loftowym, czyli proste i dość surowe w wyrazie. Tu możemy pozwolić sobie na kolory, na szczegóły i ozdoby.

łazienka w stylu vintage
fot.pixabay.com

Łazienka vintage – jak ją urządzić?

Retro łazienka to duże pole do popisu dla architekta wnętrz. Ten styl stawia wymagania, jednak pozwala też na szeroki wybór wszystkich elementów wystroju. Dopuszczalne są wszelkie miękkie linie i zaokrąglenia mebli. Świetnie w łazience vintage sprawdzi się okrągłe lub włożone w podłużną, niemal prostokątną, ale zaokrągloną ramę, lustro. Jeśli chodzi o kafelki, warto wybrać te mocno wzorzyste, jednak oparte na prostych figurach geometrycznych, czyli te popularne w latach 90-tych.

Płytki mogą być barwne, co więcej, doskonale w łazience vintage wyglądają ciemne – zielone lub brązowe, warto jednak nie kłaść ich na całej ścianie, ponieważ optycznie zmniejszą powierzchnię wnętrza. Najlepiej położyć je do połowy ściany, a drugą część rozjaśnić białą farbą. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyśmy w łazience vintage zastosowali różne kolory na każdej ze ścian.

Sedes, umywalka i wanna najlepiej wybrać zaokrąglone. Tu bardzo istotne są detale. Wszystkie pokrętła przy kranach jak i same krany dobrze kupić w retro stylu, kolorystycznie naśladującym mosiądz. Istotnym, ale ważnym szczegółem jest spłuczka. Jeśli będzie umieszczona wysoko, widoczna i z dźwignią spłukiwania wody z łańcuszkiem nada całej łazience efektu vintage.

Grzejnik zainstalowany w łazience również powinien kształtem nawiązywać do określonej przeszłości. Drzwi natomiast najlepiej, gdyby były pozbawione szyb (ewentualnie z małą szybą ornamentową brązową) i frezowane.

Retro łazienka vintage – jak dobrać oświetlenie?

Dobór oświetlenia i lamp w stylu retro wymaga od nas trzymania się jednego dizajnu. Łazienkę vintage przede wszystkim oświetla lampa wisząca. Dodatkowo zainstalujmy jedną, dwie (w zależności od potrzeb) mniejsze lampki obok lustra.

Co do wyglądu lamp, dobrą wiadomością jest to, że do vintage łazienki pasują również te przeznaczone raczej do innego rodzaju wnętrz. Lampy loftowe, ze względu na swój dizajn są odpowiednie do retro łazienki. Wprost kojarzą się ze starymi fabrykami, a więc zdecydowanie sprawdzą się w pomieszczeniu nawiązującym do przeszłości.

Kształt lamp vintage dopasujmy do uchwytów szafki w łazience, do kranu i baterii prysznicowej. Jeśli każdy z tych elementów utrzymamy w innym kolorze lub kształcie, całkowicie zepsujemy wystrój vintage łazienki. Zwłaszcza, gdy dodatkowo wybraliśmy odważne rozwiązania w zakresie koloru i wzornictwa płytek.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here