lampa do kuchni
fot.pixabay.com


Urządzanie mieszkania wymaga niemałego wysiłku i uważnego planowania. Źle dobry element wystroju wnętrza może popsuć wygląd i atmosferę panującą w całym pomieszczenie. Dlatego też niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie lampy do kuchni. W niniejszym artykule doradzamy, jaką lampę kuchenną najlepiej wybrać.

Lampa do kuchni – wisząca czy stojąca?

Wybór lampy do kuchni powinniśmy uzależnić od funkcji, jaką ma spełniać w pomieszczeniu. Oczywiście,  ma je oświetlać, gdy na zewnątrz jest jeszcze ciemno. Biorąc pod uwagę to, że będziemy w kuchni przygotowywać posiłki i wcześnie rano, jak i późnym wieczorem, niezwykle istotne staje się to, żeby była ona bardzo dobrze oświetlona. Dlatego też najlepszym wyborem lampy do kuchni będzie lampa wisząca.

Tylko model wiszący lampy do kuchni zapewni jej właściwe oświetlenie. Komfortowe przygotowywanie potraw w domowej kuchni zapewnia doskonała widoczność z każdej strony blatu kuchennego. Ułatwia to pracę nożem, właściwe odmierzanie składników oraz utrzymanie porządku. Stojąca lampa oświetla najlepiej miejscowo, dlatego nie jest zbyt dobrym wyborem do urządzenia kuchni.

Lampa stojąca nie sprawdzi się z jeszcze jednego powodu. Nie wszędzie możemy ja postawić, ponieważ zajmuje sporo miejsca. A kuchnia jest pomieszczeniem, w którym poruszamy się dość dużo na krótkich odcinkach, między lodówką a blatem i zlewozmywarką. Ciągle musimy coś wyjmować z lodówki lub wyjąc jakieś naczynie z szafki. Musimy mieć miejsce, je zapewnia wisząca lampa do kuchni.

Lampa do kuchni – jaka najlepsza do nowoczesnego wnętrza?

Jeśli nasz dom urządzamy w stylu nowoczesnym, musimy dopilnować, aby także kuchnia była utrzymana w takiej aranżacji. Nowoczesne wnętrza charakteryzują się jasnością i przestronnością, a także minimalizmem, jeśli chodzi o różne dodatki w postaci ozdób. Niekiedy nowoczesne wnętrza, w tym kuchnie wydają się wręcz surowe. Zwłaszcza gdy ich wystrój wykorzystuje beton. Ocieplić je można za pomocą odpowiedniego oświetlenia.

W bardzo nowoczesnym wnętrzu, typu loft lub industrialne, doskonale sprawdzą się wiszące lampy do kuchni w kształcie dużych żarówek. Ich klosz przypomina dużą żarówkę, zaś ciepłe światło rozjaśnia wnętrze i dodaje przytulności. Szczególnie stylowe są lampy do kuchni z cieniowanymi kloszami i zawieszone na przewodach z czarną izolacją ze sznura. Producenci oferują tego typu lampy kuchenne z dużym pojedynczym kloszem lub z rozchodzącymi się w różne strony kilkoma mniejszymi.

Możemy wybrać też lampę do kuchni o bardziej klasycznym, podłużnym kloszu przylegającą bardziej do sufitu. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby jego kolor pasował do pozostałych elementów wyposażenia kuchni. Jeśli np. klamki do szafek i lodówki oraz nogi stołu kuchennego są połyskujące i srebrne, taki też dobierzmy klosz lampy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby to kolor blatów i lodówki decydował o kolorze klosza lampy do kuchni.

lampa wisząca do kuchni
fot.pixabay.com

Lampa do kuchni klasycznej – jaką wybrać?

Utrzymanie kuchni w stylu pozostałych wnętrz w domu to także rekomendacja dla wystroju klasycznego. Tego typu kuchnie nie będą pozbawione zdobień i bardziej wyrafinowanych form. Często utrzymane w całkowicie bieli i brązie. Dla takiej kuchni najlepsza będzie wisząca lampa z ozdobnym kloszem. Mogą z niego zwisać dodające uroku urokliwe frędzle.

Również żyrandol będzie doskonale rozświetlał i zdobił kuchnię klasyczną. Swym kształtem nawiązuje do przeszłości i dodaje kuchni ekskluzywnego charakteru. Ciekawie wyglądają też żarówki w kształcie płomienia świecy, są detalem dopełniającym całości.

Możemy również wybrać półotwarty, nieduży klosz lampy do kuchni w kolorze czarnym. Jeśli w kuchni mamy płytki podłogowe w tym kolorze, oba elementy wystroju doskonale się uzupełniają. Oczywiście w tym wypadku pamiętajmy o wielkości żarówek lampy do kuchni, najlepiej, żeby nie wystawały poza krawędź kloszu. Jeśli tak jest, psuje to wygląd lampy i prezentuje się nie najlepiej.

Oczywiście kuchnię może dodatkowo oświetlić stosując listwy LED wzdłuż blatów lub zawieszając na którejś ze ścian dodatkową lampkę. Niemniej jednak to wisząca lampa jest podstawowym i głównym źródłem światła w kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here