wnętrze w stylu skandynawskim
fot.pixabay.com


Skandynawski styl wystroju wnętrz od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Łączy funkcjonalność oraz przytulność i schludną estetykę, a więc można rzec „złoty środek” jeśli chodzi o aranżację mieszkania. W dzisiejszym wpisie sprawdzamy, jak urządzić i dobrze oświetlić salon w stylu skandynawskim.

Salon w stylu skandynawskim – cechy charakterystyczne

Kraje skandynawskie mogą się poszczycić wysokim poziomem jakości życia, dużym naciskiem położonym na ekologię, praktyczność i dążenie do tego, aby mieszkańcy czuli się szczęśliwi. To podejście starają się odwzorować dekoratorzy wnętrz. Salony skandynawskie są jasne i przeszklone. To rozwiązanie nie może dziwić, skoro Finowie, Norwegowie i Szwedzi mają dużo mniej słońca niż my. Każdy promyk światła słonecznego jest cenny. Jasne barwy – szarości, biele, jasne brązy również ożywiają wnętrze i czynią bardzo przytulnym, zwłaszcza w najkrótsze dni w roku.

Skoro wspomnieliśmy o odcieniach brązu, wyjaśnijmy, że nie jest to tylko zabieg estetyczny. Wykorzystywanie drewna w stylu skandynawskim świadczy o bliskości do natury i niesyntetycznych materiałów. Powrót do domu z mnóstwem drewnianych elementów wystroju wnętrza, gdy na ulicach panuje hałas, jeździ mnóstwo samochodów, wszechobecne reklamy i nieodłączna technologia, jest prawdziwym wytchnieniem.

Salon skandynawski – nieodłączne elementy

Oprócz przestronności i odpowiednio dobranych kolorów, charakterystyczną cechą salonu utrzymanego w stylu skandynawskim jest prostota. Meble, dodatki i ewentualne ozdoby są proste. Łączy się to z właściwą dla Skandynawów praktycznością. W stylu skandynawskim chodzi o to, żeby było i przytulnie, i funkcjonalnie. Stąd brak nadmiaru bibelotów i wyrafinowanych kształtów mebli. Linie są proste lub zaokrąglone i miękkie, lecz bez niczego co byłoby zbędne. Zestawienie prostych form, kilku stonowanych kolorów to cała magia wystroju wnętrz skandynawskich.

Ten styl aranżacji salonu może się wydawać surowy niczym skandynawska zima. Kolorytu wnętrzu dodadzą zielone rośliny doniczkowe. Możemy skorzystać z folkowego wzornictwa ze Skandynawii, czyli barwnych dodatków inspirowanych Saamami – ludności rdzennej zza koła podbiegunowego.

Podsumujmy – prostota formy, oszczędne i łagodne barwy, naturalne materiały to nieodłączne elementy salonu urządzonego w stylu skandynawskim.

skandynawskie wnętrze
fot.pixabay.com

Salon w stylu skandynawskim – jak go właściwie oświetlić

Poprawne oświetlenie dodaje dużo ciepła do salonu skandynawskiego. Oczywiście musimy dobrać odpowiedni dizajn lamp, aby zachować charakterystyczny klimat wnętrza. W odróżnieniu do stylu vintage meble i dodatki, lampy do salonu skandynawskiego muszą cechować się prostotą formy. Salon oświetlamy podwójnie, zarówno za pomocą sufitowej lampy wiszącej, jak i lampy stojącej.

Pierwsza stanowi główne źródło światła, natomiast druga oświetla pomieszczenie dodatkowo w razie potrzeby np. podczas czytania. Lampa sufitowa w salonie skandynawskim najlepiej wygląda, gdy wisi jako pojedyncza żarówka na dłuższym przewodzie. Żarówka może być odsłonięta lub sam klosz może mieć jej kształt. Oczywiście lampy wiszące mogą mieć inny dizajn. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać klosze w owalne, materiałowe lub metalowe. Ważne, aby były zachowane w typowych dla wystroju skandynawskiego kolorach – szarym, białym lub czarnym.

Jeśli zaś chodzi o formę lampy stojącej w salonie w stylu skandynawskim, mamy duży wybór. Możemy wstawić do pomieszczenia lampę na pojedynczej nodze lub na trójnogu. Zaletą drugie propozycji jest często możliwość regulacji wysokości lampy, dzięki czemu możemy ustawić optymalne oświetlenie do czytania. Skandynawskie lampy podłogowe najczęściej spotykane są wykonane z drewna lub metalu. To, jaką wybierzemy, musimy uzależnić od tego jak mamy urządzony nasz skandynawski salon. Jeśli mamy dużo drewnianych elementów, na takiej nodze wstawmy lampę, jeśli metalowych i to pomalowanych na czarno, w takim też kolorze utrzymana powinna być lampa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here