sypialnia industrialna
fot.pexels.com


Styla aranżacji wnętrz typu loft cieszy się od lat dużym powodzeniem. Wynika to z pozornie niemożliwego połączenia industrialnej surowości i domowej przytulności. Loft to prawdziwe pole do popisu dla każdego dekoratora wnętrz. W niniejszym wpisie sprawdzamy jakie lampy najlepiej sprawdzą się w sypialni loftowej.

Sypialnia loftowa – skąd czerpie inspiracje

Być może część z nas kojarzy czym mniej więcej jest loft i była w tego typu wnętrzu. Słowo to na stałe zagościło w naszym słowniku, jednak mało kto zna jego dokładnie znaczenie. Loft to pomieszczenie znajdujące się na poddaszu i zaadaptowane pod działalność gospodarczą lub mieszkalną. Możemy powiedzieć, że to poddasze użytkowe utrzymane jednak w pewnym stylu. Styl ten nawiązuje pełnymi garściami do wyposażenia fabrycznego.

Wiele bowiem ze swego charakterystycznego klimatu, sypialnia loft (jak i inne pomieszczenia) zawdzięczają dużym zamkniętym fabrykom, które z czasem przeznaczono na lokale mieszkalne lub prywatne przedsiębiorstwa. Z jednej strony przearanżowano wnętrza na bardziej przytulne, z drugiej zachowywano ich walory użytkowe, czyli m.in. oświetlenie i okna.

Sypialnia loftowa jest o tyle wyzwaniem, jeśli chodzi o aranżację, że musi być bardzo przytulna. To tu wypoczywamy po całym męczącym dniu, natomiast styl industrialny jest dość minimalistyczny, więc trzeba się postarać podczas urządzania co może być trudniejsze niż choćby w stylu vintage.

Sypialnia loft – charakterystyczne elementy

Aranżując wnętrze loftowe musimy pamiętać o zachowaniu pewnych charakterystycznych dla fabryk elementów. W fabryce nie znajdziemy niczego co jest zbędne, nie ma ozdób i wyrafinowanych linii. Użyteczność i funkcjonalność to nadrzędne wartości. I taka też musi być sypialnia loftowa. Podobnie jak w stylu skandynawskim nieodzowne będą tu beton, drewno i metal. Jednak w odróżnieniu do niego, loft będzie bardziej kanciasty. Wyjątkiem może być łóżko a zwłaszcza wezgłowie, w którym dopuszcza się zaokrąglenia. Jednakże szafki, stoliki, komody będą minimalistyczne, kanciaste i proste.

Sypialnię loftową dobrze jest urządzić w przeszklonym pomieszczeniu. Duże okna, sięgające od podłogi do sufitu to znak rozpoznawczy wnętrz typu loft. Uważajmy jednak, żeby nie urządzać sypialni od południa, nawet domu pasywnym. Wpadające przez duże przeszklenia promienie słoneczne mocno nagrzewają całe pomieszczenie, a jest to szczególnie uciążliwe latem. W nagrzanej całodziennym słońcem sypialni loftowej możemy mieć problemy ze snem. Okna jednak nie muszą mieć ogromnej pojedynczej ramy z dużą szybą, możemy wstawić te podobne do fabrycznych. Wstawiamy podłużną ramę podzieloną na mniejsze prostokąty, w które wstawione zostają szyby.

sypialnia loftowa
fot.pexels.com

Sypialnia loft – jaką lampę loftową wybrać

Pamiętajmy, że oświetlenie w sypialni loftowej musi spełniać warunek surowego dizajnu i ocieplania całego pomieszczenia. Zwróćmy uwagę na charakterystyczne lampy fabryczne a zwłaszcza na ich klosze. Są to ażurowe kratki z dość grubego drutu zabezpieczające żarówkę przed stłuczeniem. Tego typu lampy są wręcz definicją stylu oświetlenia loftowego.

Oczywiście, podobnie jak w kuchni tak i w sypialni, głównym oświetleniem jest lampa sufitowa. Wiszące lampy loftowe oczywiście posiadają wspomniane klosze z kratki. Niektóre modele łączą ażurową osłonkę z klasycznym, przypominającym dizajn sprzed lat, kloszem. Zwłaszcza te metalowe w kolorze czarnym matowym prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie.

Oprócz lampy wiszącej, koniecznie w sypialni loftowej powinniśmy zainstalować lampki nocne. Umiejscowione na stoliku nocnym umożliwiają czytanie, a także wyciszają, ponieważ nie oświetlają tak mocno całego pomieszczenia. Szczególnie stylowe są te lampki nocne loftowe, które wykorzystują wspomniane druciane zabezpieczenia żarówek. Jednak nie w pierwotnym celu, ale jako stojak lampki. Popularne są również lampki nocne loftowe przypominające miniaturowe latarnie uliczne z XIX i początków XX wieku. Pamiętajmy jednak o tym, aby styl lamp do sypialni loftowej był jednolity. Wtedy to osiągniemy najlepszy efekt aranżacji całego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here