Kawałek własnego ogródka to marzenie warte realizacji. Jednak samo się nie spełni, nawet jeśli mamy miejsce na założenie ogrodu, musimy wpierw włożyć pewną pracę zanim ostatecznie nabierze kształtu i wypięknieje. Dziś proponujemy niezbędne narzędzia służące do pielęgnacji ogrodów.
Narzędzia do pielęgnacji ogrodu – absolutne „musisz mieć”
Dobrą wiadomością dla początkujących ogrodników jest taka, że w ogrodzie sami możemy dozować ilość pracy. Zależnie od poziomu zaawansowania, zakładamy grządki warzywne i sadzimy rośliny, które wymagają mniej lub więcej zaangażowania w pielęgnację. Na pozostałej przestrzeni zasiejmy trawnik lub łąkę kwietną. W ten sposób łatwiej zaplanujemy zalążek ogródka a potem dalszy jego rozwój. Im mniejszy lub prostszy ogródek, tym mniej narzędzi musimy mieć. W każdym razie jednak część z nich powinniśmy kupić przed rozpoczęciem prac.
Narzędzia, które służą do pielęgnacji ogrodu mają dwojaki charakter. Część z nich wymaga jedynie siły naszych mięśni, część paliwa lub podłączenia do gniazdka elektrycznego. Polegając jedynie na tradycyjnych narzędziach ręcznych pielęgnujących ogród jesteśmy bardziej ekologiczni a zarazem niezależni. Prace w ogrodzie przeprowadzimy nawet podczas awarii prądu. Inna sprawa, że w zasadzie bez podstawowych narzędzi do pielęgnacji ogrodu najzwyczajniej nie zrobimy nic. A są nimi:
Siekiera
zasad działania wyjaśniać nie trzeba. Pomocna przy wycinkach dużych krzewów i oczywiście rąbania drewna.
Grabie
do zgarniania skoszonej trawy i opadniętych liści (choć część ogrodników nie zaleca grabienia liści, tylko pozostawienia ich tam, gdzie są). Wyrównują i porządkują grządki przed zasiewem.
Motyka
możemy nią przekopać miejsca w ogrodzie, gdzie łopata jest za duża, a także wyplewić chwasty. Poręczna i wielozadaniowa.
Łopata
niezbędna do każdego rodzaju przekopywania w ogrodzie.
Sekator
pozwalający utrzymać krzewy i mniejsze drzewka w należytym porządku. Szybko ścina też wszelkie pnącza bluszczu i inne rośliny wiszące a także mniejsze rośliny.
Jeśli posiadamy trawnik, niezbędnym narzędziem elektrycznym lub spalinowym okaże się kosiarka. Rozmiar tego sprzętu dostosowujemy do wielkości ogrodu. Ciekawostką jest to, że do dziś swoich zwolenników ma koszenie tradycyjną kosą.
Narzędzia dodatkowe do pielęgnacji ogrodu – jak ułatwiają pracę?
Oprócz powyższych, warto kupić kilka dodatkowych narzędzi do pielęgnacji ogrodu. Nie są może niezbędne, ale bardzo ułatwiają wszelkie prace pielęgnacyjne i porządkowe w ogródku. Do tego rodzaju sprzętu zaliczymy:
Taczkę,
bez której dużo trudniej o zachowanie porządku, zwłaszcza w czasie większych prac. Pozwala wywieźć ścięte gałęzie i inne odpady roślinne.
Spulchniacz
mocniej miesza warstwy gleby zapewniając lepszy dostęp nasionom do wody i powietrza. Dostępny w wielu kształtach od przypominającego walec po grabie.
Walec ogrodowy
do wgniatania zasianych nasion w glebę. Można to zrobić nożnie, jednak walce znacząco przyspiesza pracę i jest skuteczniejszy.
Powyższe to oczywiście narzędzia ręczne. Dodatkowo możemy nabyć jeszcze elektryczne nożyce do żywopłotu, ale tylko, jeśli posiadamy okazały żywopłot okalający dużą działkę.
Narzędzia do pielęgnacji ogrodu – co jeszcze warto mieć i o czym pamiętać?
Jeśli zakładamy lub reorganizujemy ogród, oprócz powyższych narzędzi warto zastanowić się nad kupnem dodatkowych rozwiązań, które sprawią, że nasza praca nie pójdzie na marne. Jeśli posiadamy trawnik o dużej powierzchni, koniecznie musimy go regularnie podlewać. Zainwestujmy w porządny wąż ogrodowy, jak i spryskiwacz automatyczny. Ustawiamy go w dowolnym miejscu, aby podlewał trawnik w każdym kierunku. Nabądźmy też pojemnik na deszczówkę, dostępne są modele wkopywane pod ziemię, a więc nie psujące wyglądu ogrodu. Oszczędzamy dzięki nim wodę wodociągową, którą musielibyśmy zużyć na podlewanie.
Pamiętajmy o regularnym przeglądzie i konserwacji narzędzi do pielęgnacji ogrodu. Nawet najprostsze się zużywają i wymagają starannego obchodzenia się z nimi. W razie awarii sprzętu elektrycznego lub spalinowego, lepiej skorzystajmy z serwisu gwarancyjnego i nie próbujmy naprawiać ich na własną rękę.