lawenda na komary
fot.pexels.com


Mało jest większych przyjemności niż relaks w letni wieczór we własnym ogrodzie. Miłe chwile psują jednak nieznośne owady. Z tego wpisu dowiesz się jakie rośliny skutecznie odstraszą komary.

Rośliny na komary – czy wystarczą, aby je odstraszyć?

Komary potrafią być bardzo dokuczliwe. Od zawsze szukamy skutecznych metod ich odstraszania. Często sięgamy po podręczne środki chemiczne a miasta organizują nawet masowe spryskiwanie terenów zielonych środkami zabijającymi komary. Część z tych środków działa lepiej, inne gorzej. Niestety, zapominamy, że istnieją naturalne sposoby odstraszania komarów. Wystarczy zasadzić w ogródku lub na tarasie odpowiednie gatunki roślin. Olejki eteryczne, które wydzielają skutecznie odstraszają komary.

Powstaje pytanie jakie to mają być za rośliny? I jak je sadzić? Zacznijmy od drugiej kwestii, czyli sadzenia roślin na komary. Od razu musimy przyjąć, że pojedyncza sadzonka nie wystarczy. Musi to być przynajmniej pojedyncza donica, w której zmieści się ich kilka. Zapach wydawany przez rośliny przeciw komarom musi być dostatecznie silny dla owadów, żeby móc odstraszać znaczną ich ilość. Komary wszak nie atakują nas pojedynczo.

Rośliny przeciw komarom – jakie gatunki wybrać?

Jeśli już wybraliśmy miejsce, w którym zasadzimy rośliny odstraszające komary, możemy wybrać najbardziej odpowiadające gatunki. Na szczęście roślin przeciw komarom znajdziemy całkiem sporo. Oto niektóre z nich:

Lawenda

stosowana często przeciw molom, równie skutecznie odstrasza komary. Oprócz swych walorów użytkowych, jest bardzo estetyczna, ze względu na różny kolor kwiatów (różowe, białe, fioletowe), które możemy podziwiać przez cały okres letni, czyli akurat wtedy, gdy najczęściej przesiadujemy na zewnątrz.

Kocimiętka

podobna do lawendy, nie tylko ze względu na odstraszanie komarów, ale też na wygląd – pokrywają ją małe fioletowe kwiatki. Jak sama nazwa wskazuje, szczególnie lubią ją koty. Oprócz komarów odstrasza też dokuczliwe meszki.

Komarzyca

często wykorzystywana jest w mieszkaniach jako roślina doniczkowa. Podobna do bluszczu ze względu na pnącza pokryte niewielkimi liśćmi. Ich charakterystyczną cechą jest białe obrzeżenie. Ze względu na budowę możemy umieścić ją w wiszących donicach. Mocny zapach bardzo nie podoba się komarom.

Koper włoski

nazywany też fenkułem włoskim. Stosowany w kuchni i ceniony za właściwości lecznicze. Szczególnie pomocny w dolegliwościach układu oddechowego. Oprócz tych niewątpliwych zalet, koper włoski jest dobrą rośliną do odstraszania komarów.

Bazylia

czyli roślina bardzo popularna w kuchni. Znana ze swych walorów smakowych i wykorzystywana jako przyprawa, dzięki intensywnemu zapachowi również skutecznie odstrasza komary.

Rośliny te nie wymagają specjalnego sprzętu do pielęgnacji. Zasadzanie ich nie sprawia większego problemu.

rośliny na komary
fot.pixabay.com


Rośliny odstraszające komary – jak je sadzić?

Jak wspomnieliśmy nie wystarczy posadzić pojedynczej sadzonki którejś z wymienionych roślin przeciwko komarom, aby pozbyć się problemu kąsających owadów. Najlepiej zasadzić po kilka czy kilkanaście sadzonek w dużych donicach, tak aby wymagania roślin były podobne a pielęgnacja była jak najłatwiejsza. Donice ustawmy blisko stolika czy ławek przy których będziemy siedzieć wieczorem. Możemy taras otoczyć sadzonkami lawendy lub kocimiętki a nad stołem powiesić doniczkę z komarzycą a na stoliku umieścić niewielką doniczkę z lawendą. Kilka gatunków roślin na komary zasadzonych razem „wspólnymi siłami” odstraszy komary.

Oczywiście nie każdy ma chęć sadzić kilkanaście lub kilkadziesiąt sadzonek. Istnieje rozwiązanie i dla takich osób. Można kupić mieszanki nasion roślin i ziół odstraszających komary (podobne do mieszanek łąki kwietnej) i zasiać je w odpowiednim miejscu. Mogą być to sadzonki w ziemi lub donice. Taka „łączka” nie wymaga zbyt dużej pielęgnacji ani koszenia a rozwiązuje kwestię dobierania sadzonek. Zasiejmy mieszankę wiosną a latem rośliny powinny już wyrosnąć i chronić nas przed komarami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here