Cegła nadal pozostaje podstawowym budulcem w budownictwie jednorodzinnym. Zauważalny jest jednak trend sięgania po alternatywne metody budowy. Jedną z nich jest budownictwo szkieletowe. W artykule sprawdzamy, czy warto wybudować kanadyjski dom szkieletowy.
Jak powstaje drewniany dom szkieletowy – główne cechy
Budynki szkieletowe, przynajmniej w budownictwie jednorodzinnym całorocznym, stosuje się w Polsce stosunkowo niedługo. Od lat za to, obecne są w Kanadzie – stąd alternatywna nazwa domów szkieletowych, czyli domy kanadyjskie. Podstawowym surowcem tej technologii jest drewno. I chyba dlatego, domy szkieletowe nie budzą zaufania, choć budzą zainteresowanie. Postawienie tego rodzaju budynku, podobnie jak domu modułowego wymaga pewnej odwagi. Niemniej dom szkieletowy z drewna ma wiele zalet, które świadczą na jego korzyść.
Podstawową jest to, że domy kanadyjskie buduje się bardzo szybko, niezależnie od warunków pogodowych. Wystarczy wcześniej wylać fundamenty, które nie muszą być tak głębokie jak dla masywnych domów ceglanych. Lekka konstrukcja domu szkieletowego z drewna znacznie więc obniża koszty od samego początku budowy. Cała budowa „kanadyjki” zajmuje 3 miesiące. W zależności od stanu, drewniany dom szkieletowy możemy wznieść za cenę 1000zł/m2. Wtedy jednak musimy większość prac wewnątrz budynku przeprowadzić sami. Co ważne, domy szkieletowe bardzo łatwo rozbudować. Wystarczy dołączyć kolejny szkielet, tam, gdzie chcemy i gotowe. To zdecydowana przewaga nad domami prefabrykowanymi a nawet ceglanymi.
Wewnątrz budynku wzniesionego metodą szkieletową panuje również niepowtarzalny mikroklimat. O wiele zdrowszy niż w domu murowanym. Zdecydowanie trudniej o wystąpienie kłopotliwego grzyba na ścianach, ponieważ drewno doskonale reguluje poziom wilgotności.
Czy dom szkieletowy jest trwały i odporny na ogień – bezpieczeństwo domu kanadyjskiego
Ze względu na to, że głównym budulcem domu szkieletowego jest drewno, a ściany wypełniane są izolacją i płytami kartonowo – gipsowymi, na myśl łatwo przychodzą różne katastrofalne wyobrażenia. Cegłę kojarzymy z trwałością a dom drewniany zapewne spłonie od upału, a jeśli nie, zaraz go zmiecie z powierzchni ziemi nieco silniejszy podmuch wiatru. Nic bardziej mylnego, wyobrażenia te nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.
Drewno szkieletowe to specjalne gatunki, dodatkowo odpowiednio preparowane i wzmacniane wedle wymagających przepisów. W fundamentach umieszcza się specjalne metalowe kotwy, które trwale i stabilnie łączy się ze szkieletem. Nie ma więc możliwości, żeby nawet porządna wichura oderwała cały dom szkieletowy od fundamentów. Pamiętajmy jednak, że przy najsilniejszych tornadach, takich jakie występują w Stanach Zjednoczonych, uszkadzane są nawet budynki murowane. Polska nie jest na szczęście aleją tornad, więc nie mamy się czego obawiać.
Jeśli zaś chodzi o ogniotrwałość domu szkieletowego, wszystkie elementy drewniane są impregnowane natomiast elementy izolacji ściennej produkuje się z materiałów niepalnych. Instalację elektryczną pokrywa podwójna izolacja minimalizująca szanse wybuchu pożaru w wypadku zwarcia. Pamiętajmy, że pożary wybuchają także w tradycyjnym budownictwie, a po ugaszeniu ognia, budynki murowane także nie nadają się do zamieszkania. Są często wynikiem zaniedbania mieszkańców, czyli zapłonu od niedopałka, postawienia świeczki przy firanie albo niewłaściwego obchodzenia się z butlami gazowymi.
Problematyczne może być zawieszanie ciężkich półek, szafek lub sprzętu do ćwiczeń fizycznych w domu na ścianie domu szkieletowego z drewna. Musimy wyraźnie zaznaczyć na etapie projektowania, gdzie chcielibyśmy to zrobić, aby konstruktorzy wzmocnili ścianę we wskazanym miejscu.
Dom szkieletowy – jaki można zbudować?
Ze względu na technologię, drewniany dom szkieletowy można zbudować niemal w każdym kształcie i rozmiarze. Wszystko zależy od wielkości działki. Dom kanadyjski zmieści się na małej działce oraz zbudujemy okazałą drewnianą willę. Jeśli zaś chodzi o energooszczędność i w tym zakresie nie ma ograniczeń. Bardzo często spotykane są pasywne domy szkieletowe. Ich konstrukcja doskonale komponuje się z ekologicznym podejściem towarzyszącym oszczędzaniu energii.