Seniorzy pragną być w stałym kontakcie ze swoją rodziną i przyjaciółmi. Dziś, dzięki rozwiniętej technologii telefonii komórkowej, komunikacja nie stanowi żadnego problemu. Nieco gorzej jest w dostępności urządzeń dla seniorów. Reklamy smartfonów kierowane są raczej do młodszego targetu. Niemniej jednak możemy znaleźć odpowiedni model smartfona dla osoby starszej. We wpisie sprawdzamy, jakie funkcje musi spełniać smartfon dla seniora.
Smartfon dla seniora- jakie musi spełniać funkcje?
Smartfony dla ludzi starszych, to sprzęt, który musi spełniać kilka funkcji, niewymaganych w standardowych urządzeniach. Przede wszystkim powinny być bardzo solidne, bez szwanku znosić upadki na ziemię. U niektórych seniorów koordynacja ruchów i refleks są już słabsze, dlatego smartfon im dedykowany, nie może roztrzaskać się przy najlżejszym stuknięciu w obudowę.
Także łatwość wybierania numerów i pisania SMS-ów jest niezwykle ważną cechą w smartfonach dla seniorów. Urządzenie powinno mieć odpowiednio ustawioną czułość ekranu dotykowego lub być wyposażone w tradycyjną klawiaturę z przyciskami QWERTY. Oprócz tego przyciski powinny być bardzo widoczne nawet przy słabszym świetle.
Smartfon dla seniora powinien być kompaktowy, najnowsze modele z dużymi ekranami dotykowymi nie są najwłaściwszym wyborem dla dziadka czy babci. Najlepiej, gdyby mogłyby być obsługiwane jednorącz, to szczególnie ważne, gdy sprawność seniora jest już obniżona.
Smartfony dla seniorów – jak wyglądają?
Osoby starsze różnią się między sobą swoją sprawnością ogólną, jak i obyciem z nowoczesnymi technologiami. Niektóre świetnie odnajdują się w obsłudze nowych urządzeń i aplikacji, inne wolą aparaty spełniające podstawowe funkcje służące komunikacji. W pierwszym wypadki mamy ułatwione zadanie – wystarczy kupić seniorowi smartfon z najnowszych serii. W drugim natomiast, musimy wybrać odpowiedni model telefonu komórkowego, który może odbiegać wyglądem od powszechnie znanych smartfonów.
Wychodząc naprzeciw potrzebom osób starszych, producenci telefonów komórkowych stawiają na tradycyjny dizajn. To właśnie z myślą głównie o seniorach nadal produkowane są klasycznie wyglądające telefony komórkowe. Są to modele z klawiaturą, telefony z klapką lub wysuwane – slidery. Od ich protoplastów sprzed lat odróżnia je wielkość klawiszy. W większości z nich są nieco większe od standardowych z przeszłości. Poza tym mają podstawowe funkcje w tym ułatwione wybieranie numeru telefonu, niemniej jednak zdarzają się urządzenia z aplikacjami do surfowania po Internecie i mediach społecznościowych.
Część modeli posiada wzmocnioną obudowę, która chroni smartfon dla seniora przed upadkiem nawet na chodnik i przed mocnym uderzeniem. Niestety minusem urządzeń nawiązujących dizajnem do przeszłości, są słabej jakości zdjęcia robione zamontowanym w nim aparatem. Producenci wychodzą chyba z założenia, że seniorzy nie odczuwają potrzeby ciągłego robienia sobie zdjęć i wrzucania ich do sieci. Co oczywiście nie oznacza, że nie chcieliby mieć ładnych zdjęć ze spotkania w klubie seniora lub urodzin wnuczki.
Smartfon dla seniora – producenci i na co zwracać uwagę?
Produkcją smartfonów dla seniorów zajmują się zarówno znani, jak i niszowi producenci. Cenione w branży marki takie jak Nokia i Samsung, ale też mniej znani, czyli myPhone, Swissvoice czy Blaupunkt oferują aparaty specjalnie dedykowane osobom starszym.
Dedykowane urządzenia spełniają wszystkie wyżej wymienione warunki, aby były łatwe w obsłudze i solidne. Te z dotykowym ekranem posiadają uproszczone menu, nie sprawiające żadnego problemu w wyszukiwaniu pożądanych funkcji.
Warto zwrócić uwagę czy dany smartfon dla seniora posiada dużą regulację głośności dzwonka, powinna wynosić nawet 85dB, by można go było usłyszeć w komunikacji miejskiej lub schowanego w płaszczu lub torebce. Dodatkowo warto, aby w zestawie znajdowała się ładowarka w formie stojaka. Łatwo na nią odłożyć urządzenie po skończonej rozmowie, co jest istotne dla seniorów z gorszym wzrokiem, mającymi problem z trafieniem małą wtyczką ładowarki w gniazdo telefonu.