Postęp technologiczny nie ustaje. Cała ludzkość kupuje najnowsze smartfony. Cała? Nie, jest garstka osób, która stawia opór najnowszym modelom i kupuje tradycyjne aparaty. W niniejszym artykule sprawdzamy kto i dlaczego kupuje telefon z klawiaturą, slider lub telefon z klapką.
Telefon z klapką, slider i z klawiaturą – dlaczego ludzie je wciąż kupują?
Powodów sięgania po starsze, ale sprawdzone technologie jest kilka. Od chęci odcięcia się od Internetu (przynajmniej w aspekcie urządzeń mobilnych) po poszukiwanie prostych w obsłudze aparatów. Klasyczne telefony są również dużo mniejsze od smartfonów. Wydaje się, że panujący jeszcze kilkanaście lat temu trend do miniaturyzacji urządzeń, jeśli chodzi smartfony, jest odwrotny. Sprzęt jest coraz większy i mniej poręczny, z drugiej strony pozawala na więcej. To właśnie szerokie zastosowanie, stoi za popularnością smartfonów i ich hegemonii na rynku aparatów mobilnych. I to po funkcje smartfonów użytkownicy przede wszystkim sięgają.
Oczywiście klasyczne telefony mają o wiele mniej funkcji niż smartfon. Z tego powodu bywają uszczypliwie nazywane „dumbphone’ami” – „głupimi telefonami”. Rzeczywiście ich podstawowe funkcje i z reguły słabe aparaty fotograficzne nie mogą się równać ze smartfonami. Jednakże o to chodzi ich zwolennikom, oni właśnie nie chcą mieć komputera PC w kieszeni. Chcą dosłownie mieć telefon komórkowy, a nie urządzenie, które jest tak „smart”, że doskonale wie co użytkownik robi, gdzie jest i jakie produkty preferuje. Część z nich ma problem z uzależnieniem od Internetu lub od „społecznościówek”, więc wybierają tradycyjne telefony komórkowe, jako narzędzie pozwalające im na swoisty „detoks”. Niektórzy rodzice kupują klasyczne modele komórek dzieciom, aby mieć z nimi kontakt poza domem, a jednocześnie odciąć od źródła mobilnego Internetu.
Telefony slider, klasyczne i telefony z klapką – jakie można kupić?
Oczywiście klasycznych telefonów komórkowych jest dziś na rynku znacznie mnie niż jeszcze 10 lat temu. Niemniej jednak nadal można nabyć nowe modele o tradycyjnym dizajnie. Produkcją klasycznych telefonów komórkowych zajmują się uznani producenci, tacy jak Nokia, Motorola, LG czy Samsung, ale też mniej znane firmy, czyli Blaupunkt a także myPhone.
Telefon z klapką
wbrew pozorom jest jednym z najpopularniejszych, jeśli chodzi o klasyczne projekty. Przodują wśród nich modele myPhone HAMMER IP68, Panasonic KX-TU400XR, Nokia 2720, Macom MM18, czy też Motorola RAZR2.
W zależności od modelu mamy 1 lub 2 ekrany. Jeden wewnątrz, rugi na zewnątrz klapki. Każdy zapewnia podstawowe funkcje, ale niektóre, jeśli obsługują 3G, umożliwiają przeglądanie stron WWW a nawet mają zainstalowane aplikacje mediów społecznościowych. Cechuje je prosta obsługa i mały rozmiar, poza tym klapka zabezpiecza przed przypadkowym odblokowaniem urządzenia.
Telefon z klawiaturą QWERTY
to najczęściej spotykany typ klasycznych modeli telefonów komórkowych. W tej niszy zdecydowany prym wiedzie niegdysiejszy lider na rynku telefonów mobilnych – Nokia. Modele 105, 8000 a zwłaszcza 230 znajdują swoich nabywców ceniących tradycyjny dizajn. Jednak nawiązują do nich modele Maxcom MM134, czy też myPhone Upsmart. Proste w obsłudze i z mocną baterią są szczególnie często wybierane przez seniorów.
Telefon slider
to najmniej popularny typ tradycyjnych komórek. Tu szczególnie popularny jest obecnie Blaupunkt FM 01. Slidery cenią osoby dla których kompaktowość urządzenia jest sprawą priorytetową.
Telefon nowy czy używany – i czy można zrobić ze smartfona tradycyjny telefon?
Cena może być również czynnikiem skłaniającym do kupna tradycyjnego telefonu komórkowego. Koszty kupna nowego aparatu bez abonamentu nie przekraczają 300zł w zależności od modelu. Niemniej jednak na rynku wtórnym znajdziemy mnóstwo używanych, klasycznych komórek w dobrym stanie i sprawnych. Te można znaleźć w cenie ok. 50zł i to za najbardziej cenione stare modele. Musimy się zastanowić, czy nie lepiej kupić po prostu używanego sprzętu, zamiast nowego z podobnymi parametrami.
Jeśli zaś ktoś nie zamierza rozstawać się ze swoim smartfonem, choćby przez jakość robionych zdjęć, może go doprowadzić do stanu funkcjonalności zbliżonego do telefonu z klapką czy slidera. Przede wszystkim, należy odinstalować wszystkie zbędne aplikacje internetowe, czyli te od mediów społecznościowych i przeglądarkę. Odinstalujmy też komunikatory. Ograniczmy działanie tych aplikacji, których nie możemy usunąć i wyłączmy Wi-Fi. W ten sposób nasz „mądry” telefon uczynimy „głupim”, ale nadal spełniającym swe podstawowe funkcje.