smartfony dla dzieci
fot.pixabay.com

Technologia ułatwia życie i już nie wyobrażamy sobie życia bez nowoczesnych urządzeń. Korzystają z niej osoby w każdym wieku, w tym dzieci. W tym artykule analizujemy na co należy zwrócić uwagę przy zakupie smartfona dla dziecka.

Smartfon dla dziecka – czy warto go kupić?

Uznajemy technologię za nieodłączny element naszej egzystencji. Uważamy, że skoro my z niej korzystamy, to powinny to samo robić nasze pociechy. Nie chcemy przecież, żeby były technologicznie „zacofane” w szybko zmieniającym się świecie. W tym rozumowaniu jest sporo racji, niemniej jednak sami dorośli, przynajmniej w założeniu racjonalni, nie zawsze radzą sobie z nowoczesną technologią. A co dopiero chłonące wszystkie bodźce jak gąbka dzieci. Jednakże częstym już widokiem 2-3 latki ze smartfonami w rękach.

Gdy dziecko jest małe, często szukamy jakiejś możliwości, która zapewni nam chwilę wytchnienia i pozwoli zająć się choć przez moment nie dzieckiem a sobą samym lub domem. Łatwo więc posadzić dziecko przed ekranem telewizora lub wręczyć mu smartfon, aby sobie pograło. Niestety z biegiem lat częste siedzenie z nosem w telefonie naszego dziecka zaczyna nas irytować. Denerwujemy się, że nie bawi się, tak jak my, na trzepaku przed blokiem. Zapominamy jednak, że to my sami wręczyliśmy dziecku smartfon.

Badacze zwracają uwagę, że nadmierne i zbyt wczesne używanie smartfona przez dzieci prowadzi do zaburzeń poznawczych, problemów ze wzrokiem a także z postawą. Może wywoływać nadmierne pobudzenie lub lęki i zaburzać relację z rodzicami. Wniosek z tego jeden – to od nas, rodziców zależy odpowiedzialne użytkowanie smartfonów przez dzieci. Jeśli ich nie przypilnujemy i nie nauczymy właściwego posługiwania się technologią, możemy mieć problem.

telefon komórkowy dla dziecka
fot.pixabay.com

Smartfon dla dzieci – jaki powinien być?

Dzieci, podobnie jak seniorzy są specyficzną grupą użytkowników smartfonów.
Właściwie zaprojektowany smartfon dla dzieci powinien spełniać pewne ważne dla rodziców funkcje. Kupujemy go przede wszystkim dla szybkiego i łatwego kontaktu z dzieckiem. Oprócz tego powinien mieć dobry lokalizator GPS, solidną obudowę oraz właściwe dla dzieci oprogramowanie. Nieodzowna będzie też pojemna i wytrzymała bateria, oraz mocna szybka ekranu dotykowego.

Dzieci są nieuważne i nawet niechcący przy zabawie mogą opuścić smartfon, stąd wspominamy o szybce i mocnej obudowie. Lokalizator GPS sprawi, że będziemy wiedzieć, gdzie nasi milusińscy przebywają i pomoże nam je odnaleźć, gdyby nie wracały do domu o ustalonej porze.

Rodzice powinien też nadzorować aplikacje zainstalowane na smartfonie dla dzieci, zwłaszcza tych młodszych. Włączmy kontrolę rodzicielską w smartfonie, który dajemy dziecku.

Oprócz powyższych cech, smartfon dla dzieci cechować się powinien łatwością obsługi, w tym możliwością ustawienia szybkiego wybierania numeru telefonu rodziców.  Warto zwrócić uwagę na pojemność akumulatora, najlepiej wybrać model smartfona dla dziecka z bardzo wytrzymałą baterią.

Smartfon dla dzieci – który wybrać?

Starszym dzieciom i nastolatkom można kupić nowoczesne smartfony, należy jednak włączyć blokadę rodzicielską. Pociechy w wieku 10 – 15 lat doskonale radzą sobie z obsługą dotykowych ekranów. Oczywiście niejednokrotnie i młodsze dzieci potrafią w pełni obsługiwać smartfony. Niemniej jednak należy się zastanowić, do czego potrzebny jest telefon dziecku w danym wieku.

Być może warto zwrócić się po starsze lub klasyczne modele smartfonów lub telefonów komórkowych. Są równie solidne a doskonale spełniają rolę urządzenia służącego do kontaktu.
Wbrew pozorom tradycyjne telefony nadal znajdują swoich użytkowników.

Pamiętajmy, że to na nas jako rodziców, spoczywa odpowiedzialność nauczenia dziecka obchodzenia się z technologią. Mniej niż nad samym modelem smartfona dla dzieci, powinniśmy zastanowić się w jaki sposób nauczymy dziecko korzystania z niego. I choć warto nauczyć dziecko obcowania z nowoczesnymi urządzeniami, utwierdzajmy je w przekonaniu, że może być szczęśliwe i bez niego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here