Jak co roku, wielu z nas skończy się umowa abonencka z którąś z sieci telefonii komórkowej. Te wabią klientów na nowe promocje zawierające również smartfon w okazyjnej cenie. Obserwuje się jednak pewien trend, polegający na kupnie nie najnowszego modelu smartfona, ale na sięgnięciu po telefon komórkowy o klasycznym dizajnie. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, który z aparatów lepiej kupić w 2021 r. – komórkę czy smartfon.
Smartfron a telefon komórkowy – czym się od siebie różnią?
Smartfony są tak wszechobecne i głęboko zakorzenione w naszej codzienności, że nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Postęp technologiczny jest też tak szybki, że trudno się zorientować, kiedy jutrzejsza przyszłość staje się wczorajszym reliktem. Modele telefonów komórkowych w ciągu kilku lat zmieniają się tak prędko, że ich kolejne generacje niezauważalnie „ewoluują” obok nas i wymieniamy je bez żadnego zastanowienia. Również do innowacji wprowadzanych przez producentów przyzwyczajamy się bardzo szybko. Mało kto, chyba oprócz pasjonatów telefonów komórkowych i nowinek technologicznych, pamięta jak milowym skokiem był pierwszy wprowadzony na rynek smartfon.
Historycznie rzecz ujmując pierwszy prototyp smartfona ukazał się w 1992, do szerokiej sprzedaży urządzenia trafiły 10 lat temu. Z biegiem czasu odchodziły od formy i funkcjonalności klasycznego telefonu z klawiaturą, do obecnie dziś znanego kształtu przypominającego tablet. Funkcje „smart” w urządzeniu to te, które zbliżają go do komputera. Także różnica między telefonem a smartfonem jest taka, że pierwszy służy do dzwonienia, pisania SMS-ów i ewentualnie słuchania muzyki i robienia zdjęć, natomiast na drugim możemy pracować jak na komputerze.
Smartfon czy telefon – czy w ogóle jest się nad czym zastanawiać?
W dzisiejszym pędzie, który charakteryzuje współczesny styl życia, warto być na bieżąco z technologią. Kto wyobraża sobie teraz życie bez smartfona, bez jego multifunkcjonalności i szybkiego Internetu? Nie potrzebujemy innych urządzeń do pracy. Dzięki aplikacjom, możemy zrobić na smartfonie to samo, co za pomocą komputera a nawet skanera. Tworzenie dokumentów i wykresów, robienie zdjęć i montaż filmików, a nawet produkcja muzyki. To wszystko umożliwia nam smartfon.
Jednakże część użytkowników smartfonów zwraca uwagę na negatywne aspekty korzystania z tych urządzeń. Wspominają o monopolizacji popularnych aplikacji i serwisów społecznościowych, co prowadzi do raczej utraty wyboru niż jego zwiększenia. Mówią o ciągłym podłączeniu do Internetu, bezustannego śledzenia oraz wyłudzania danych. Alarmują o negatywnym wpływie ciągłego użytkowania mediów społecznościowych i problemach z oderwaniem się od smartfona coraz to młodszych użytkowników.
Oczywiście „wszystko jest dla ludzi” i przede wszystkim to od nas zależy, jak użytkujemy nie tylko ze smartfony, ale każdy inny sprzęt. Problem w tym, że nikt nie uczy właściwego korzystania z dobrodziejstw, jakie daje nam technologia. A zwłaszcza nikt nie uczy tego dzieci, co gorsza rodzice od najmłodszych lat sami dają im ekrany, aby mieć chwilę spokoju.
Dlatego też część użytkowników porzuca smartfony i kupuje zwykłe telefony komórkowe o klasycznym dizajnie. Decydują się na ten krok nie tylko z wyżej wymienionych względów, ale podają też dodatkowe powody.
Smartfon czy komórka – które urządzenie jest lepsze?
Jeśli chodzi o zaawansowaną technologię, nie ma wątpliwości, smartfon wygrywa z telefonem bez dwóch zdań. Rzecz w tym, że zwolennicy klasyki, chcą odciąć się od technologii i chcą mieć urządzenie do podstawowego kontaktu. Kupno tradycyjnego telefonu bez aplikacji to dobry wybór dla osób pragnących usunąć swoje profile na portalach społecznościowych. Administratorzy umożliwiają to dopiero nawet po miesiącu od momentu złożenia takiej deklaracji. Użytkowanie telefonu komórkowego może więc być tylko tymczasowym rozwiązaniem, by później korzystać ponownie ze smartfona.
Niektórzy wybierają telefon zamiast smartfona ze względu na kompaktowe rozmiary. Minusem drugiego typu urządzeń jest coraz większa przekątna ekranu, co wpływa na wielkość całego aparatu. Trudno niektóre modele smartfona zmieścić w kieszeni, natomiast klasyczne komórki mieszczą się nawet w mniejszej kieszonce spodni, zwłaszcza modele z klapką i wysuwane slidery.
Inną kwestią jest prostota obsługi. Ekrany dotykowe smartfonów mogą być problematyczne zwłaszcza dla osób starszych. Dlatego obecnie klasyczne modele telefonów komórkowych kierowane są przede wszystkim seniorów, którzy nie potrzebują wielu funkcji, a jedynie urządzenia „do dzwonienia” i ewentualnie wysyłania SMS-ów.
Wszystko więc zależy od tego, czego właściwie potrzebujemy i czy chcemy ograniczyć wpływ technologii na nasze życie. Jeżeli potrzebujemy szybko i w biegu coś wysłać a nawet rozrysować albo tworzymy filmiki, lepiej wybrać smartfon. Gdy chcemy zaoszczędzić miejsce w kieszeni i wolimy mieć sprzęt z podstawowymi funkcjami, rozważmy kupno tradycyjnej komórki.