dom energooszczędny
fot.pixabay.com


Koszty utrzymania domu, jak i zmieniający się klimat skłaniają inwestorów do wybierania najlepszych ekologicznie i ekonomicznie rozwiązań. Nowoczesne technologie w budownictwie umożliwiają wybudowanie domu, który w minimalnym stopniu obciąża portfel. Ten rodzaj budynków to domy pasywne i w niniejszym artykule uważnie się im przyjrzymy.

Dom pasywny – jakie warunki musi spełniać?

Domem pasywnym nazwiemy dom spełniający określone normy energetyczne. Oznacza to, że jego ogrzanie i utrzymanie nie zużywa rocznie więcej energii, niż 15kWh/m2. Dla porównania, przeciętny dom budowany tradycyjnymi metodami zużywa aż 120kWh/m2 na rok. W tym celu projektanci zwracają uwagę na szereg czynników. Między innymi na ustawienie domu pasywnego względem wędrówki słońca po nieboskłonie w taki sposób, aby przeszklenia były wystawione na jego działalnie przez maksymalnie długi czas.

Aby osiągnąć zamierzony efekt oszczędności energii dzięki światłu słonecznemu, należy też odpowiednio rozplanować układ pomieszczeń w domu pasywnym. Wszystkie, jeśli to tylko możliwe, powinno zorientować się w kierunku południowym. Im więcej okien oświetla słońce w ciągu dnia, tym lepiej. Oczywiście dotyczy to pomieszczeń użytku dziennego, a nie np. sypialni. W nagrzanej całodziennym słońcem sypialni trudno wypocząć.

Dlatego też układ pomieszczeń należy uważnie przemyśleć, zwłaszcza jeśli budujemy dom modułowy. Dodatkowo dom pasywny korzysta z każdej możliwe technologii pozwalającej na oszczędność energii.

Dom pasywny – jakie rozwiązania technologiczne wykorzystuje?

Skoro mowa o wykorzystywaniu energii słonecznej, niemal standardem w domach pasywnych są panele fotowoltaiczne. To początkowo duży wydatek, ale dzięki zwrotom z podatków i dotacjom, można go ograniczać do 10 tyś. zł. Należy przy tym pamiętać, że panele słoneczne zasilane są światłem a nie ciepłem naszej gwiazdy, działają więc też zimą.

Oczywiście instalację fotowoltaiczną montuje się na dachu od południa, lecz i jego kształt nie jest obojętny, jeśli myślimy o domu pasywnym. Koniecznie musi być dwuspadowy, tylko taki kształt najlepiej zatrzymuje ciepło w domu.

Również sama bryła nie jest bez znaczenia w oszczędzaniu energii. Najlepiej, aby była prostokątna i możliwie najmniejsza. Im mniej różnego rodzaju załamań, tym lepiej. Niewielki dom pasywny jest więc wart rozważenia na małej działce.

panele fotowoltaiczne
fot.pixabay.com

Ściany domów pasywnych pokrywa się grubą warstwą izolacyjną. Wykonana z najlepszych materiałów może osiągać nawet 30cm grubości. To znacznie więcej niż w klasycznych domach. Uwagę przywiązuje się też do szyb w oknach domu pasywnego. Często w ramach umieszczane są potrójne szyby, aby przyjmowały jak najwięcej ciepła od słońca.

Dom pasywny – w co jeszcze warto wyposażyć?

Domów pasywnych nie ogrzewa się w tradycyjny sposób. Standardem jest instalowanie zaawansowanego systemu nawiewno – wywiewnego, wykorzystującego powietrze pochodzące z zewnątrz budynku. Zimą, mroźne powietrze przefiltrowuje wymiennik ciepła zarazem je ogrzewając. Następnie trafia do rekuperatora, by następnie ogrzewać dom. To rozwiązanie zapobiega stratom ciepła zatrzymując je w 70 – 90%.

W domach pasywnych zakładanie kominków nie jest niczym wyjątkowym. Najlepszą opcją, podwyższającą wydajność energetyczną są te, w których spala się biomasę. Zamiast drewna czy węgla, w komorze umieszcza się specjalny granulat o dużo większej kaloryczności niż tradycyjne materiały służące paleniu w kominku.

Stosując wszystkie powyższe technologie i zalecenia, roczne koszty ogrzewania domu pasywnego są bardzo niskie. Nie przekraczają 400zł rocznie. Nawet jeśli początkowe koszty są większe niż budowy tradycyjnego domu, to w ciągu lat, w których w nim mieszkamy, zwracają się w minimalnych opłatach.

Dodatkowo możemy oszczędzić na wodzie zużytej do podlewania ogródka inwestując w zbiornik na deszczówkę. Jeśli przy naszym domu nie ma jeszcze kanalizacji, warto założyć przydomową oczyszczalnię ścieków – eko szambo. Dzięki temu płacimy jedynie za wodę wodociągową, ale nie za ścieki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here