Dom jednorodzinny z ogródkiem to marzenie wielu mieszkańców miast. Niewątpliwie mieszkanie we własny domu ma wiele zalet, zwłaszcza w czasie pandemii. Na przeszkodzie realizacji marzenia, staje czasochłonność i problematyczność budowy domu. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej metod wznoszenia budynków. W artykule zastanowimy się nad tym, czy warto budować dom modułowy czy murowany.
Jak zbudować dom murowany i jakie ma zalety?
Dom murowany jest najczęściej wybieranym typem domu w Polsce. Cały czas wierzymy w solidność betonu i cegieł. Inne materiały, takie jak drewno, w powszechnym mniemaniu są nietrwałe i nadają się najwyżej do wybudowania altanki na działce rekreacyjnej lub pomieszczenia gospodarczego. W takim przekonaniu utwierdza nas nawet nauka historii w szkole, w końcu Kazimierz Wielki „zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną”. Poza tym beton towarzyszył boomowi budowlanemu za PRL-u. Nic dziwnego, że murowane domy nadal kojarzymy z postępem, trwałością i długowiecznością.
Rzeczywiście dom murowany z cegieł ma wiele zalet. Na pewno jest bardzo solidny, a wszelkie poprawki w konstrukcji można wprowadzać na bieżąco. Nie jesteśmy przywiązani ściśle do projektu, ale w razie potrzeby możemy zmienić układ ścian (oprócz nośnych oczywiście) czy się przez nie przewiercić. Wszelkie warunki atmosferyczne i nagłe gwałtowne zjawiska pogodowe, dom murowany zniesie bez większego szwanku (o ile każda jego część została solidnie wykonana, wszak i z domu murowanego poważna wichura może zerwać dach). Grube ściany zapewniają dobrą akustykę, a jeśli dom murowany zbudowaliśmy w technologii energooszczędnej lub pasywnej, dobrze zatrzymuje ciepło.
Dom modułowy czy warto go zbudować i jak?
Coraz popularniejsze staje się alternatywa dla domów murowanych w postaci domów modułowych. Ta specyficzna metoda budowy od lat ma swoich zwolenników w Niemczech i krajach skandynawskich, a w Polsce obecna jest od niedawna. Tu także buduje się coraz więcej domów modułowych, jednak technologia ich powstawania wciąż budzi wiele wątpliwości i nieufność.
Budowa domu modułowego diametralnie różni się od tradycyjnej. Jej komponenty, czyli moduły – ściany z wyciętymi otworami na okna i drzwi, a także na gniazdka elektryczne powstają w fabryce, i już gotowe przyjeżdżają na miejsce budowy. Nie ma więc tu mowy o improwizacji czy spontanicznych zmianach. Wszystkie uwagi i poprawki należy wnieść w momencie projektowania domu modułowego.
Moduły domów prefabrykowanych produkowane są z drewna lub keramzytu. Oba materiały są ze sobą silnie łączone i mocno izolowane. Dzięki temu, mimo że ściany domów modułowych są cieńsze od murowanych, nadal zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną i akustyczną. Ze względu na mniejszą szerokość ścian, w domu modułowym zyskujemy dodatkową przestrzeń a fundamenty, choć wymagane nie muszą być tak głębokie jak w domu murowanym.
Dom modułowy czy dom murowany, który lepiej wybrać?
Wybór między domem modułowym drewnianym lub keramzytowym a domem murowanym rodzi jeszcze kilka problemów. Jednym z nich jest aspekt finansowy, ponieważ dom murowany możemy budować dłużej i na bieżąco łożyć pieniądze na dalsze etapy wznoszenia budowli.
Natomiast za dom z prefabrykatów musimy zapłacić z góry. Jeśli więc nie dysponujemy pełną sumą na budowę domu, budynek modułowy może nie być najlepszym rozwiązaniem. Innym zagadnieniem jest zaufanie niepopularnej metodzie budowy, jaką jest dom prefabrykowany. Solidnością nie ustępuje murowanemu, niemniej jednak zaawansowana technologia podnosi koszty budowy, do ceny porównywalnej za dom ceglany albo nawet ją przewyższać.
Z drugiej strony decydując się na dom modułowy, mamy gwarancję szybkiego wprowadzenia się, ponieważ cała produkcja prefabrykatów zajmuje 2-3 miesiące, a budynek w stanie surowym powstaje w ciągu zaledwie 2 dni. W tej technologii buduje się nie tylko „zwykłe” domy jednorodzinne, ale też bliźniaki na wąskich działkach.
Dom murowany będzie więc opcją dla tradycjonalistów i osób, które lubią samemu budować albo też chcą miarowo łożyć pieniądze na kolejne etapy budowy. Jeśli zaś jesteśmy otwarci na nowe technologie i możemy od razu zapłacić za projekt i cały dom, lepszą opcją będzie dom modułowy, zwłaszcza jeśli nie chcemy długo czekać na przeprowadzkę. Jeżeli zaś oba rozwiązania do nas nie przemawiają, możemy rozważyć budowę domu szkieletowego.