dom na wąską działkę
fot.pixabay.com

Budowę lub zakup wymarzonego domu ogranicza pewien zasadniczy czynnik. Jest nim kształt i wielkość działki. On bowiem determinuje wielkość domu, jaki możemy na niej postawić. W niniejszym artykule doradzamy, jaki dom jest najlepszy na wąską i małą działkę.


Dom na wąską działkę – jakie są ograniczenia?

Podstawowym i oczywistym ograniczeniem budowy domu na wąskiej działce jest jej wielkość. Każdy metr jest cenny, ponieważ daje więcej możliwości konstrukcyjnych. Jednakże nie tylko powierzchnia w metrach kwadratowych działki stanowi wyzwanie. Kolejnym są warunki zabudowy i prawo budowlane. Odległość domu od granicy działki wynosi bowiem 4 metry dla ściany z oknami i drzwiami i 3 metry dla ściany bez okien i drzwi. Jeśli więc mamy do dyspozycji wąską działkę, powiedzmy 10m, nasze możliwości są mocno ograniczone.

Z drugiej strony technologia budowy domów jednorodzinnych, także na wąskiej działce, poczyniła wielkie postępy. Obecnie biura projektowe podejmują się nawet najtrudniejszych zleceń i potrafią umiejscowić dom na małej działce w sposób przynoszący mieszkańcom maksimum komfortu. Niestety, zapewne będziemy musieli zrezygnować z niektórych pierwotnych planów dotyczących konstrukcji domu i rozkładu pomieszczeń, niemniej jednak na wąskiej działce z całą pewnością możemy wybudować funkcjonalny i przyjemny dom. Zwłaszcza, że biura projektowe oprócz swoich standardowych gotowych projektów umożliwiają naniesienie w nich poprawek ale też realizują zupełnie indywidualne zamówienia.

Dom na małą działkę – piętrowy czy parterowy?

Oczywistym sposobem na zwiększenie powierzchni użytkowej domu na wąskiej działce, jest wybudowanie piętra, ewentualnie poddasza. Niektórzy jednak woleliby mieć na małej działce dom parterowy. Jest to możliwe, o ile działka ma kształt kwadratu. Jeśli jest to prostokątna, wąska działka, lepszym rozwiązaniem będzie dom piętrowy. Pozwoli na uzyskanie dodatkowej przestrzeni i zachowanie przepisowej odległości od sąsiednich działek. Z drugiej strony dom piętrowy to większe koszty, ponieważ konieczne jest montowanie schodów, a te zawsze wymagają dodatkowych nakładów finansowych.

Parterowy dom na wąską działkę sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy zamierzamy wybudować dom ekologiczny lub pasywny. W tych przypadkach im mniejsza powierzchnia, którą trzeba ogrzać, tym lepiej. Dodatkowo, jeśli decydujemy się na niewielki dom na wąskiej działce, znacznie możemy obniżyć koszty budowy, jeśli wybierzemy budynek prefabrykowany lub szkieletowy. Możemy też, o ile kształt działki na to pozwala, spróbować zyskać nieco przestrzeni, budując dom w kształcie litery T, L lub U. Z reguły jednak takie konstrukcje wymagają większej powierzchni.

Dom na wąską działkę z garażem i bliźniak – czy można go wybudować?

Budując dom, istotną kwestią jest możliwość postawienia garażu. Jak najbardziej możemy mieć dom na wąskiej działce z garażem. Najpewniej będzie się to łączyć z budową budynku piętrowego. W tym wypadku, większość parteru zajmie powierzchnia garażu. Możemy zastanowić się nad domem na wąską działkę z wiatą samochodową. Jest to propozycja tańsza i może być rozważana przez osoby budujące dom parterowy na wąskiej działce. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na dom z garażem, wybierzmy projekt który przestrzeń nad garażem wykorzystuje maksymalnie, przynajmniej przez umiejscowienie tam tarasu.

Interesującą propozycją domu na wąską działkę jest dom bliźniak. Małe działki są stosunkowo tanie (oczywiście, zależy to od tego czy kupujemy ją na osiedlu domków blisko centrum miejskiej metropolii czy w podmiejskiej wsi), więc dom bliźniak jest opcją wartą rozważenia, zwłaszcza gdy znamy kogoś, kto sam planuje budowę. Jeśli są to osoby godne zaufania, zapewniamy sobie pewne i spokojne sąsiedztwo, bez żadnych niespodzianek. Zachowujemy swobodę domu jednorodzinnego, na który sąsiedzi mogą mieć oko w czasie wyjazdu. Wybierzmy projekt domu bliźniaka na wąską działkę połączonego jedynie garażami. Dzięki temu zachowujemy intymność oraz miejsce do bezpiecznego przechowywania samochodu.

dom bliźniak na wąską działkę
fot.pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here