
Zima nie odpuszcza, gdy powróciła po kilku latach do Polski, pokazała swe groźne oblicze. Niemniej jednak wiosna w końcu wróci, a my będziemy chcieli poruszać się po ulicach inaczej niż komunikacją miejską lub samochodem. Dlatego też w artykule wybieramy najlepszy pojazd elektryczny na sezon 2021 r.
Pojazd elektryczny – czy warto go wybrać?
Pojazdy elektryczne niemal nie występowały w Polsce jeszcze 3 lata temu. Nie mówimy tu jednak (o wciąż rzadkich) samochodach napędzanych prądem, ale o hulajnogach, deskorolkach i rowerach elektrycznych. Wiosną, latem i późną jesienią na polskich ulicach rządziły rowery. Niemniej 2 lata temu hulajnogi elektryczne szturmem wdarły się na nasze chodniki i ścieżki rowerowe. Wkrótce dołączyły do nich deskorolki i rowery na prąd. Wszystkie te urządzenia były popularne na Zachodzie już wcześniej i stanowiły sporą część pojazdów poruszających się po ulicach chociażby Sztokholmu, zapewniając transport osobisty jednocześnie odciążając miasto od samochodów.
Rower, hulajnoga czy deskorolka elektryczna są poręcznymi i wygodnymi pojazdami. Na jednym ładowaniu możemy przejechać kilka a nawet kilkanaście kilometrów, a w razie wyczerpania baterii poruszamy się jak na klasycznych tego typu pojazdach. Są ciche i szybkie, i nie musimy się wysilać podczas jazdy. Jednocześnie zapewniają zwinność, dzięki czemu łatwo przejedziemy przez jakąś boczną i wąską uliczkę. Komfort jazdy zależy od tego czy wybieramy elektryczną hulajnogę, deskorolkę czy rower i od konkretnego modelu.
Pojazd elektryczny – jak go ładować i czy jest ekologiczny?
Ładowanie pojazdów elektrycznych jest banalnie proste. Wystarczy podłączyć je do gniazdka elektrycznego i poczekać określoną ilość czasu na pełne naładowanie. Trwa ono zależnie od pojemności akumulatora od kilku do kilkunastu godzin.
Część pojazdów posiada mechanizm rekuperacji, czyli akumulator ładuje się trochę podczas hamowania, niemniej jedynie w minimalnym stopniu. Odpowiednia technika jazdy pozwala odzyskać nieco mocy w akumulatorze hulajnogi czy deskorolki elektrycznej, jednak jest to sposób na powrót do domu przy minimalnym poziomie baterii, a nie na całkowite jej naładowanie.
Pojazdy elektryczne są ekologiczne o tyle, że nie emitują spalin podczas jazdy. Biorąc pod uwagę fakt, że niemal cała nasza energia elektryczna pochodzi z paliw kopalnych, musimy pamiętać, że przy ładowaniu akumulatora spalany jest węgiel, a w rezultacie i tak zatruwane jest środowisko. Niemniej w porównaniu do codziennej jazdy, zwłaszcza paliwożernym, samochodem, to i tak jest minimalny wpływ. Jednakże, jeśli posiadamy np. dom pasywny lub energooszczędny z panelami słonecznymi to wtedy ładowanie hulajnogi elektrycznej i innych pojazdów zasilanych prądem odbywa się zupełnie ekologicznie.

Pojazd elektryczny: deskorolka, hulajnoga czy rower – jaki wybrać?
Pod lupę bierzemy najpopularniejsze i naszym zdaniem najlepsze 3 rodzaje pojazdów elektrycznych do jazdy po mieście. Oto ich zalety i wady:
Hulajnoga elektryczna
najpopularniejszy pojazd elektryczny, który możemy nawet wypożyczyć. Zwróćmy uwagę na wielkość kół, ponieważ na małych jeździ się niewygodnie. Świetny sposób na dojazd do pracy, gdy dzieli nas od niej nie więcej niż 10 km. I jeśli mamy odpowiednią infrastrukturę, przyjemność z jazdy może psuć ciągłe schodzenie przy wysokich krawężnikach. Niemal wszystkie modele elektrycznych hulajnóg są składane, lecz te większe i tak są dość nieporęczne. Niemniej jednak możemy ją złożyć i ciągnąć za sobą na tylnym kole lub wsiąść do tramwaju lub autobusu.
Deskorolka elektryczna
mówimy tu o modelach przypominających klasyczne modele a nie te, w których stopy ustawiamy równolegle. Najbardziej poręczny pojazd elektryczny. W razie potrzeby możemy ją umieścić w plecaku dla deskorolkarzy. Wymaga jednak umiejętności jazdy na deskorolce i doskonałego wyczucia równowagi. Oczywiście wszelkie triki, ze względu na możliwość zniszczenia akumulatora, są niepolecane na deskorolce elektrycznej.
Rower elektryczny
odpowiednik spalinowych motorowerów. Najbardziej uniwersalny pojazd elektryczny ze wszystkich omawianych. Przejedzie wszędzie i ma najbardziej pojemny akumulator i wbudowane dynamo. Niestety rower elektryczny choć najbardziej funkcjonalny, jest też najdroższą z omawianych propozycji.
Wydaje się więc, że wybierając w najnowszym sezonie pojazd elektryczny musimy odpowiedzieć na kilka istotnych pytań – dlaczego go potrzebujemy i ile mamy pieniędzy. Jeśli posiadamy już rower, lepiej nie kupować elektrycznego, natomiast dobrym wyborem będzie deskorolka elektryczna lub hulajnoga zwłaszcza na krótsze dystanse. Rower elektryczny sprawdzi się na dłuższych i trudniejszych trasach.