
Zbliża się wiosna i znów będziemy mogli relaksować się ulubioną rekreacją na świeżym powietrzu. Jednym z najpopularniejszych sposobów ruchu na świeżym powietrzu będzie jazda na deskorolce i longboardzie. Te pojazdy są dość podobne do siebie, jednak mocno się różnią. W tym artykule omawiamy zasadnicze różnice między longboardem a deskorolką.
Longboard i deskorolka – co daje na nich jazda?
Deskorolka od kilku dziesięcioleci już cieszy się niesłabnącą popularnością. Jeszcze kilka lat temu, była to tylko zabawa dla dzieci i młodzieży, obecnie coraz więcej dorosłych wskakuje na deskę i sunie przed siebie albo na skatepark ćwiczyć triki. Ci dorośli, to nie tylko osoby, które opanowały jazdę na deskorolce lata temu i cały czas kontynuujące swą przygodę z tym pojazdem. To też zupełnie początkujący, szukający nowego sposobu na aktywne spędzanie wolnego czasu.
Nie wszyscy amatorzy desek szukają sprzętu do ćwiczenia trików i skomplikowanych a często niebezpiecznych ewolucji. Pragną oni raczej po prostu przyjemnie pojeździć na deskorolce i dla nich właśnie zaprojektowano longboard, czyli jej wydłużony wariant.
Nawet spokojna jazda na longboardzie czy deskorolce ma wiele prozdrowotnych aspektów. Po pierwsze zachęca do wyjścia z domu na świeże powietrze. Poruszanie się na desce angażuje całe ciało. Szczególnie mocno pracują nogi i brzuch. Poprawiamy koordynację ruchową i zmysł równowagi. Odpychając się nogą, podobnie jak na hulajnodze, poprawiamy wydolność oddechową.
Z zewnątrz jazda na longboardzie lub deskorolce wygląda na łatwą i bez wysiłkową, niemniej jednak to mocno angażująca i wymagająca aktywność fizyczna.
Longboard a deskorolka – czym się od siebie różnią?
Między oboma rodzajami desek do jazdy zachodzi kilka istotnych różnic. Podstawową jest długość. Przeciętna deskorolka ma ok. 91,5 cm długości, natomiast longboard dochodzi do niemal 1,5 metra długości. Zdarzają się też deski krótkie, mierzące 71 cm. Czy jest to deskorolka czy longboard, zależy od kształtu deski.
Niezależnie od długości, w desce z zakrzywionym nosem i tailem do góry, rozpoznamy deskorolkę. Longboardy są płaskie na całej długości, deskorolki zaś są profilowane, aby łatwiej było wykonywać na nich triki. Longboardy za to mogą mieć różne kształty na swej szerokości. Przypominają czasami deskę surfingową lub nagle mocno się zwężają z przodu i z tyłu. Deskorolki natomiast są prostokątne od nose’a po tail (gdzie się zaokrąglają). Część longboardów ma lekko łukowaty kształt, w zależności od modelu w górę lub w dół.
Deskorolki z reguły są cieńsze od longboardów, powodowane jest to ich przeznaczeniem – trikami. Blat deskorolki musi być cieńszy, czyli elastyczniejszy, aby lepiej absorbować uderzenia o twarde powierzchnie podczas wykonywania trików i nie połamać się przy pierwszej okazji. Deck longboardu jest szerszy i sztywniejszy, dzięki czemu łatwiej na nim zachować równowagę podczas nawet większych prędkości.
Kółka w deskorolkach są mniejsze a trucki sztywniejsze. Rozstaw kółek jest równy szerokości decku. Te cechy konstrukcji deskorolki również sprowadzają się do maksymalnej funkcjonalności podczas trików. Longboardy posiadają większe i bardziej miękkie od deskorolek koła, a trucki wykazują się większą elastycznością i lepszą pracą. Ułatwia to pokonywanie na longboardzie długich dystansów.

Longboard i deskorolka – tradycyjna czy elektryczna?
Deskorolki i longboardy mają swoje elektryczne odpowiedniki. Powinny po nie sięgnąć osoby wybierające się na dłuższe trasy lub szukający małego pojazdu elektrycznego, który łatwo schować.
Na desce elektrycznej możemy rozwinąć prędkość do 22 km/h.
Longboardy i deskorolki elektryczne sterowane są za pomocą pilota, którym wybieramy biegi. Niektóre modele longboardów mają wycięty w decku uchwyt, dzięki czemu możemy przenieść deskę w ręku jak neseser. Niestety deski elektryczne nie sprawdzą się w trikach, ze względu na umieszczone pod deckiem akumulatory.
W wyborze obu rodzajów desek powinniśmy udać się do profesjonalnego sklepu, gdzie doświadczony sprzedawca wybierze najlepszy model pod względem naszego doświadczenia i potrzeb. Poszczególne modele longboardów i deskorolek różnią się od siebie długością, kształtem i szczegółami w konstrukcji. Dlatego też musimy dobrać sprzęt tak, aby spełniał jak najwięcej naszych oczekiwań.