wyrzeźbiony sześciopak
fot.pexels.com


Powoli zbliża się wiosna, a co za tym idzie, wiele osób chce poprawić swój wygląd, aby lepiej prezentować się w cieplejsze dni. Obecnie wyznacznikiem dobrej kondycji i sprawności jest wygląd brzucha. Im bliżej mu do tzw. „kaloryfera”, tym lepiej. W niniejszym artykule sprawdzimy najlepsze ćwiczenia na brzuch, dzięki którym uzyskacie wymarzoną sylwetkę.

Ćwiczenia na brzuch – czy wystarczą by schudnąć?

Niektórzy zastanawiają się czy same ćwiczenia wystarczą do utraty wagi. Niestety odpowiedź na to pytanie musi być negatywna. Bez właściwej diety, nawyków żywieniowych, żadne ćwiczenia nic nie dadzą. Aby schudnąć musimy przede wszystkim utrzymywać deficyt kaloryczny. W uproszczeniu – jeść mniej niż potrzebujemy. Ćwiczenia pozwalają jedynie zwiększyć ten deficyt, tym samym przyspieszają proces odchudzania. Dobrą wiadomością jest to, że skuteczne treningi możemy odbywać w domu. Wśród własnych czterech ścian odbędziemy satysfakcjonującą i skuteczną sesję złożoną z najlepszych ćwiczeń na brzuch.

plank ćwiczenie
fot.pexels.com

Jakie wybrać ćwiczenia na brzuch?

Musimy pamiętać, że brzuch pracuje przy każdym ćwiczeniu siłowym. Nawet kiedy intuicja podpowiada nam coś zupełnie innego. Brzuch mocno pracuje przy przysiadach czy pompkach. Mocne mięśnie brzucha pozwalają utrzymać prawidłową postawę ciała i zapewniają bezpieczne wykonywanie ćwiczenia. Brzuch otrzymuje bardzo dużo bodźców podczas treningu kettlebell. Dlatego też, nawet jeśli nie skupiamy się na bezpośrednim trenowaniu mięśni brzucha i tak je ćwiczymy. Rzecz jasna brzuch możemy „zaatakować” bezpośrednio odpowiednimi ćwiczeniami, które dodatkowo go wzmocnią. Najlepszymi z nich będą ćwiczenia wielostawowe.

Czy brzuszki to najlepsze ćwiczenia na brzuch?

W tym miejscu musimy rozprawić się z pewnym mitem. Polega on na tym, że najlepszym ćwiczeniem na brzuch są popularne brzuszki, wykonywane w wielokrotnych powtórzeniach. Obciążają mocno kręgosłup, ponieważ ruch tego ćwiczenia zmusza mięśnie brzucha do nienaturalnej pracy. Tzw. Spin czyli krótkie spięcia brzucha leżąc są równie nieskuteczne. Lepiej wybrać ciężkie wielostawowe ćwiczenia, w których mięśnie brzucha są szczególnie obciążone. Kilka powtórzeń tego rodzaju ćwiczeń jest więcej warte niż setki brzuszków czy spinów. Ćwiczenia na brzuch nie wymagają żadnego dodatkowego sprzętu, jednak urozmaicić je można używając drążka do podciągania lub gum oporowych.

russian twist
fot.pexels.com

 

Jakie ćwiczenia na brzuch dają najlepsze efekty?

Najlepszymi ćwiczeniami na brzuch będą:
1. plank – deska czyli podpór przodem na łokciach,
2. wznosy kolan/nóg na ziemi i w zwisie na drążku,
3. bird dog polegający na naprzemiennym wyproście ręki i nogi w podporze przodem,
4. wyprosty ciała w klęku z użyciem kółka treningowego,
5. skręty rosyjskie (russian twists) z hantlem lub odważnikiem kulowym

Wszystkie powyższe ćwiczenia wymagają utrzymywania ciała w trudnej pozycji i jednoczesnym angażowaniu sekcji środkowej ciała. W każdym z nich możemy zastosować progresję lub regresję zależnie od siły i stopnia zaawansowania. Możemy więc wybrać łatwiejszą pozycję, lub dodać czy też odjąć ciężar. Są to wymagające ćwiczenia na brzuch, nie należy przesadzać i szarżować spiesząc się do uzyskania wymarzonego efektu. Takie działanie doprowadzi jedynie do wystąpienia bólu i zniechęcenia. Trenujmy regularnie stopniowo utrudniając dany wariant ćwiczenia.

Przypomnijmy, że „sześciopak” ukaże się przede wszystkim dzięki właściwej diecie. Jeśli zaniedbany ten aspekt, katowanie się nawet najcięższymi ćwiczeniami na brzuch nic nie da. Jedynie właściwie się odżywiając i pijąc odpowiednią ilość płynów, uzyskamy wagę, dzięki której kratka na brzuchu będzie wyraźnie zarysowana. Ćwiczenia na brzuch mają jedynie wzmocnić tę część ciała, a nie sprawić, że będzie wyrzeźbiona. Oczywiście odtłuszczony i wyćwiczony brzuch będzie po prostu prezentował się lepiej. Regularny trening brzucha wpłynie też na łatwość i jakość wykonywania ćwiczeń na pozostałe partie ciała. Jednakże deficyt kaloryczny i dieta to podstawa, ćwiczenia na brzuch to zaledwie pomoc w procesie uzyskiwania wymarzonej sylwetki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here