rower cruiser męski
fot.pixabay.com


Rowery to pojazdy cieszące się niesłabnącą popularnością. Wyjątkową pozycję wśród nich zajmują cruisery. Czym są te jednoślady i czy sprawdzą się jedynie na wycieczki na plażę – na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Rower beach cruiser – czym się charakteryzuje

Cruiser to specjalny rodzaj roweru. Popularność zyskiwał szczególnie w USA, by z czasem przenieść się do Polski i szybko zawojować serca miejskich rowerzystów. Jego nazwa „beach cruiser” dosłownie oznacza „plażowy krążownik”, ponieważ konstrukcja roweru sprzyjała powolnej jeździe wzdłuż kalifornijskich wybrzeży.

Cechą charakterystyczną cruisera jest jego konstrukcja – solidna rama o łagodnych liniach, szerokie siodełko i taka kierownica oraz szersze niż przy choćby MTB opony.
Cruiser nie służył do szaleńczego pędu, ale do relaksujących przejażdżek pozwalających rozkoszować się letnią bryzą i słońcem.

Dlatego też przez długi czas nie stosowano w rowerach cruiser przerzutek, w myśl zasady, że im mniej kabelków tym lepiej. Dlatego też nierzadkie były modele z hamulcem w piaście. Za to cruiser powinien mieć maksimum stylu, a więc wszelkie dodatki poprawiające wygląd roweru były jak najbardziej wskazane.

Z plaż cruiser z czasem przeniósł się do miast, właśnie ze względu na wygodę jazdy. Jednakże warunki kalifornijskie diametralnie różnią się od polskich. I okazuje się, że cruiser wcale nie musi być najlepszym wyborem na nasze ulice.

Cruiser damski – czy warto go kupić?

Do cruiserów szybko przekonały się panie. Producenci oferują rowery cruiser z damską, wyciętą ramą. Solidnością nie ustępuje modelom dedykowanym mężczyznom. Łatwo się z niego schodzi i na niego wsiada. Popularnym rozwiązaniem są koszyki nakładane na kierownicę, w których możemy przewieść torebkę lub siatkę z zakupami.

Komfort u kobiet damskie cruisery podnoszą zwłaszcza dzięki zapewnieniu wyprostowanej postawy podczas jazdy. Odciąża kręgosłup i pozwala na zachowane naturalnej jego krzywizny. Wszelkie wstrząsy są dobrze amortyzowane przez miękkie siodełko zwłaszcza ze sprężynami. Jeśli posiadamy damski cruiser z amortyzatorem w widelcu jazda jest jeszcze przyjemniejsza.

Radość z jazdy może nieco psuć mała zwrotność cruisera i konieczność zachowania ostrożności przy poruszaniu się wąskimi uliczkami lub w większym zagęszczeniu rowerzystów czy też pojazdów elektrycznych, które wkraczają na ścieżki rowerowe, choć nie jest to zgodne z przepisami.
Rower cruiser damski nie jest też najlżejszym pojazdem, może ważyć i 20kg, więc jeśli nie mamy windy ani nie mieszkamy w domu wnoszenie go na wyższe piętro może być problematyczne.

cruiser damski
fot.pixabay.com

Cruiser męski – jakie ma zalety?

Crusiery są bardzo popularne wśród mężczyzn. Solidna rama i linia przywodzą na myśl ekskluzywne motocykle choppery. I rzeczywiście rower beach cruiser może rozbudzić męski zmysł estetyczny i żyłkę majsterkowicza. Żaden inny rodzaj jednośladu tak dobrze nie sprawdza się w dokonywaniu indywidualnych, spersonalizowanych przeróbek, czyli do customu.

Spotyka się cruisery z wysokimi kierownicami i siodełkami z oparciem, do złudzenia przypominające wspomniane choppery, całe chromowane i ze stylowym wydłużającym oraz obniżającym cały pojazd widelcem z amortyzatorem sprężynowym (springer fork).  Bywają też cruisery malowane w fantazyjne kolory i ze specjalnymi nalepkami – napisami z czcionką natychmiast przywodzącymi na myśl Venice Beach. Nie do rzadkości należą nakrętki na wentyle opon w kształcie kul bilardowych albo kostek do gry, a także duże dzwonki i inne dodatki przydające rowerowi indywidualnego stylu.

Jeśli chodzi o wygodę z jazdy, cruiser męski oferuje ją na poziomie bardzo wysokim. Oczywiście jeśli dodamy więcej biegów i hamulec przedni, jazda będzie łatwiejsza i bezpieczniejsza. To jednak może popsuć pewne plany w zakresie customu. Musimy zdecydować, czy chcemy cruiser męski do swobodnej jazdy, czy do okazjonalnych przejażdżek i na zloty.

Rower cruiser damski i męski to bardzo wydajny i wygodny pojazd do jazdy po mieście. Jednak pewien styl tych rowerów może stwarzać niejakie trudności, ponieważ nawet najlepiej wyposażony nie będzie tak zwrotny jak składak czy rower górski. Przeanalizujmy trasę, którą najczęściej się poruszamy i jeśli jest w miarę równa i pozbawiona wielu przeszkód, rower beach cruiser będzie nam dobrze służył.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here