rower MTB
fot.pixabay.com

Już wkrótce nadejdzie wiosna i oprócz garderoby zmienimy też sposób poruszania się po ulicach. Wraz z cieplejszymi dniami wokół pojawi się coraz więcej rowerzystów. Część z nich na rower siądzie na rowerze po raz pierwszy, a w tym artykule sprawdzamy jaki rower najlepiej wybrać do jazdy po mieście.

Dlaczego warto jeździć po mieście rowerem?

Choć coraz więcej osób wybiera pojazdy elektryczne, nadal wśród alternatyw dla aut przeważają rowery. Klasyczne rowery nie wymagają żadnego źródła energii, oprócz siły naszych mięśni a ich konserwacja jest tania i prosta. Przemieszczając się na rowerze jesteśmy niezależni od korków i głównych szlaków komunikacyjnych. Łatwo możemy wybrać alternatywną, boczną drogę do celu. Na miejsce przeznaczenia rowerem możemy trafić szybciej niż gdybyśmy jechali samochodem.

Oczywiście kosztuje nas to odpowiednią dozę wysiłku. Niemniej jednak jest to ruch na powietrzu, nasza wydolność wzrasta, tak jak siła mięśni nóg. Jeśli trenujemy na siłowni lub regularnie w domu, jazda rowerem to dodatkowa porcja ruchu i okazja do spalania kalorii. Jazda na rowerze jest więc nie tylko praktyczna, ale też zdrowa.

Rosnąca popularność jednośladów powoduje, że na polskie ulice i ścieżki rowerowe wyjeżdżają ich różne typy. Środowisko miejskie jest na tyle specyficzne, że trudno wybrać pojazd idealny, dlatego przeanalizujemy po krótce wady i zalety 3 najpopularniejszych rodzajów rowerów w miastach.

Cruiser, MTB czy składak – który rower najlepszy do jazdy po mieście?

Jazda rowerem po mieście jest nie lada przygodą. Urywające się ścieżki rowerowe, duży ruch uliczny, wąskie alejki – nie tylko temu musi stawić czoło rowerzysta. Na każde z tych wyzwań inaczej odpowiada inny rower. Do jazdy miejskiej wybraliśmy następujące jednoślady:

Rower crusier

ostatnio bardzo popularny rower. Jego ogromną zaletą jest wyprostowana sylwetka podczas jazdy. Poza tym dzięki ramie, szerokiej kierownicy i dodatkom cruiser prezentuje się bardzo stylowo. Niestety gorzej sobie radzi na wzniesieniach i piaszczystym podłożu. Nie jest też najszybszym jednośladem, ale dzięki zamontowaniu dużych kół i przerzutek możemy na nim rozwinąć zadowalającą prędkość.

Rower górski MTB

wciąż najpopularniejszy rower na polskich ulicach. Pojazd uniwersalny, łatwo przejedzie przez najtrudniejszy teren. Pochylona sylwetka podczas jazdy może po pewnym czasie powodować dyskomfort, również ręce dość mocno odczuwają nierówności nawierzchni. Najszybszy z omawianych modeli rowerów.

Rower składany

składaki wracają do łask i co sezon widzimy ich więcej. Nie są już to toporne, stare Wigry ale nowoczesne konstrukcje. Najbardziej zwrotne ze wszystkich jednośladów. Małe koła sprawiają, że niestety mocno odczuwalne są wszystkie nierówności terenu. Dzięki przerzutkom mogą rozwinąć zadowalające prędkości. Składana rama znacząco ułatwia przechowywanie roweru.

rower górski
fot.pixabay.com

Jaki rower wybrać do jazdy miejskiej?

Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Zleży ona nie tylko od tego jak wygląda infrastruktura rowerowa w naszym mieście, ale też od naszych warunków mieszkaniowych. W wielu wypadkach rower zajmuje cały pokój i trudno wyjść z nim z mieszkania nie obijając ścian i trudno zjechać windą.
Dlatego też coraz popularniejsze są rowery składaki. Nie zajmują dużo przestrzeni i pozwalają swobodnie dojechać do pracy czy szkoły.

Na dłuższe trasy z dobrą infrastrukturą rowerową najlepsze będą rowery cruisery. Są bardzo wygodne z samych konstrukcyjnych założeń, ale komfort możemy podnieść montując widelec sprężynowy – przedni amortyzator. Niezbyt sprawdzą się jednak na podmiejskie wycieczki leśnymi traktami. Również w ciasnych uliczkach, gdy mamy bardzo szeroką kierownicę, możemy mieć problem z jazdą cruiserem.

Rowery górskie są znakomitym wyborem, gdy mamy urozmaiconą i dość nieprzyjemną trasę. Dodatkowo, jeśli często jeździmy poza miasto, w bardziej niedostępne tereny, MTB pozwoli nam sprawnie pokonywać trasę i zmienną nawierzchnię bez odczucia dyskomfortu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here