składak WIgry
fot.pixabay.com

Składaki kojarzą się nam z poprzednim ustrojem. Popularne Wigry 3 czy Jubilaty rządziły na polskich ulicach do momentu, kiedy w latach 90-tych rowery górskie je rozjechały i niemal całkowicie zastąpiły. Ostatnimi laty rowery składne wracają do łask. W dzisiejszym artykule zastanowimy się nad tym czy dziś warto mieć składaka.

Rower składany – jakie są jego zalety?

Dziś na polskich ścieżkach rowerowych nadal rządzą MTB, popularne są również beach cruisery, coraz więcej jednak widać poczciwych, ale i nowoczesnych składaków. Nie przypominają w niczym staroświeckich Wigrów. Są to konstrukcje lekkie, z dużym zakresem przełożeń i o nowoczesnym dizajnie. Romet nadal produkuje nowe wariacje i modele Wigrów, jednak one też spełniają nowoczesne wymagania i diametralnie różnią się od swych protoplastów z PRL-u. Choć i te, w dobrym stanie, osiągają dość wysokie ceny na rynku wtórnym wśród miłośników stylu retro.

Rower składany zyskuje na popularności, z tego samego banalnego powodu, dla jakiego był popularny kiedyś. Można go złożyć i wstawić w kąt pokoju lub nawet do szafy. W nowoczesnych składakach składamy nie tylko ramę, ale też obniżamy sztycę siodełka, zginamy pedały w przegubie a czasami i uchwyty kierownicy. Rozłożenie roweru zajmuje kilka sekund a po dokręceniu kilku śrub cała konstrukcja zachowuje stabilność i jest bardzo bezpieczna dla rowerzysty.

Mimo małych rozmiarów, składane rowery są dość ciężkie, zwłaszcza jeśli mają stalową ramę. Dużo lżejsze są te z ramą aluminiową.

Rower składany 26 cali – czy większe składaki są dostępne?

Minusem dla niektórych rowerzystów mogą być małe rozmiary rowerów składanych klasycznej wielkości. Rzeczywiście, mają one małe koła 20 cali, które uniemożliwiają rozwijanie większych prędkości oraz sprawiają, że wszelkie nierówności nawierzchni są mocno odczuwalne. Obniża to znacząco komfort jazdy. Dlatego też poszukiwane są rowery składane o większych rozmiarach, z kołami 24, 26 cali i większymi. Dobra wiadomość jest taka, że i takie modele składaków są oferowane przez producentów.

Duże składane rowery mają ramy cruisera albo roweru górskiego, z ramą z zawiasem. Nie wszystkie takie modele składają się tak bardzo jak klasyczne składaki. Niemniej jednak oferują komfort jazdy dużego roweru danego typu i po złożeniu oszczędzają sporo przestrzeni więc możemy swobodnie przechowywać je w mieszkaniu a nie wystawiać na balkon ani chować w piwnicy.

Rowery składane na dużych kołach nie są też tak zwrotne jak te tradycyjnej wielkości. Małymi składakami możemy zawrócić niemal w miejscu, a wąska kierownica pozwala szybko przejechać nawet wąską uliczką. Można powiedzieć, że coś kosztem czegoś, w tym przypadku szybkość kosztem zwrotności.

Składak elektryczny – najlepsze rozwiązanie do miasta?

Prócz klasycznych rowerów, coraz więcej na ulicach widać pojazdów elektrycznych, w tym rowerów zasilanych prądem. Szczególnie popularne w tej niszy są składaki elektryczne. Ich konstrukcja jest niemal identyczna jak klasycznych rowerów składanych, niemniej jednak na ramie zainstalowano akumulator.

Jest to świetne rozwiązanie do miasta, zwłaszcza na dłuższych dystansach. Niestety nie na każdą kieszeń. Na dobrej jakości elektrycznego składaka będziemy musieli wydać 2 – 3 tyś. a nawet więcej złotych. Wtedy też musimy zadbać o bezpieczeństwo naszego roweru i zapinać go na U-Lock i najlepiej zamocować przy nim lokalizator GPS.

Posiadanie elektrycznego lub klasycznego roweru składanego wydaje się mieć same zalety. W zatłoczonym miejskim otoczeniu najlepszy jest nieduży zwinny pojazd, który po powrocie do domu nie zajmuje w nim dużo miejsca. Ten warunek w zasadzie spełniają hulajnogi elektryczne, jednak nie są one tak uniwersalne jak rower i nie można nimi przejechać po każdej nawierzchni.

Nowoczesne składaki proponowane są w przystępnych cenach za mniej niż 1000zł kupimy dobrej jakość jednoślad. Jeśli zależy nam na swobodnym przejeździe po miejskich ulicach i nie jesteśmy zagorzałymi amatorami downhillu, składak jak najbardziej spełni nasze oczekiwania.

składak elektryczny
fot.pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here