
Trening fizyczny jest niezwykle ważny dla zdrowia. Zwłaszcza teraz, gdy przez pandemię COVID-19, jesteśmy zmuszeni do ćwiczenia w domu. Jednym z elementów skutecznych treningów, są aeroby. W dzisiejszym wpisie ujawniamy jaki sprzęt aerobowy warto kupić do domu.
Sprzęt do aerobów – czy wart go mieć w domu?
Możemy odbywać bardzo skuteczne sesje treningowe w zaciszu czterech ścian. Trening siłowy możemy uprawiać przy użyciu minimum sprzętu. Jeśli zaś chodzi o trening aerobowy możemy biegać, jednak nie każdy lubi ten rodzaj aktywności fizycznej. Poza tym, jeśli wcześniej chodziliśmy na siłownię, treningi na rowerku stacjonarnym lub orbitreku najzwyczajniej mogły nam przypaść do gustu i teraz bardzo nam go brakuje. Dlatego też warto kupić sprzęt aerobowy do domu, ponieważ zachowamy a nawet polepszymy naszą dotychczasową formę a trening w domu się nam nie znudzi.
W treningach domowych minusem jest to, że możemy się szybko nimi znużyć. Bardzo ciężko na pewnym etapie o dalszą stymulację organizmu. Dlatego też słusznym rozwiązaniem jest kupno maszyny aerobowej do domu, gdyż poprawia wydolność i utratę nadmiaru tkanki tłuszczowej. Poza tym jest to dodatkowe narzędzie urozmaicające sesje.
Sprzęt aerobowy do domu – który nadaje się do mieszkania?
Producenci sprzętu treningowego starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i konstruują maszyny aerobowe, które mają wyćwiczyć ciało pod każdym możliwym względem. Spotkamy więc stepery, orbitreki, bieżnie stacjonarne, rowerki i ergometry (wioślarze) do treningu aerobowego.
Urządzenia bardzo się od siebie różnią i zapewniają inny rodzaj treningu.
Najogólniej rzecz biorąc najlepsze efekty otrzymamy przy 40 minutowych treningach 3 razy w tygodniu w tempie umiarkowanym. Maszyny aerobowe zapewniają kilka opcji treningów, ale trudno na nich wykonać sesje tabaty czy HIIT. Te możemy wykonać i bez sprzętu, niemniej jednak są to treningi dla zaawansowanych.
Przed zakupem musimy rozważyć, ile damy sprzęt aerobowy zajmie miejsca w naszym domu. Czy możemy pozwolić sobie na zastawienie połowy salonu kilkoma urządzeniami? Najprawdopodobniej w domach większości z nas zmieści się jedna maszyna. Dlatego też do domowych treningów aerobowych proponujemy:
Orbitrek
trenujący całe ciało. Ćwiczenie na nim przypomina bieg i nordic walking. W odróżnieniu od nich, ćwiczenia aerobowe na orbitreku są o wiele bezpieczniejsze dla stawów kolanowych, skokowych i biodrowych ze względu na płynność ruchu. Trzymając się za uchwyty dodatkowo trenujemy górne partie ciała i spalamy więcej kalorii.
Rowerek stacjonarny
praktyczny i najtańszy sprzęt aerobowy do domowych treningów. Zajmuje najmniej miejsca, zwłaszcza gdy wybierzemy model składany. Niemniej trening na rowerku stacjonarnym jest stosunkowo monotonny, jednak osobom lubiącym jazdę na rowerze przypadnie do gustu. Można rzec podstawa sprzętu do aerobów do domu, ponieważ łatwo potrenują na nim laicy.
Ergometr
to propozycja dla osób lubiących nietypowy rodzaj ruchu. Podobnie jak orbitrek trenuje całe ciało, jednak w zupełnie innej płaszczyźnie. Bardzo wymagający i chyba najbardziej „surowy” sprzęt aerobowy do domowych treningów. Wymaga też sporo miejsca, ponieważ jest długi.
Bieżnia stacjonarna
czyli klasyka treningów aerobowych. Bardziej zaawansowane modele posiadają regulację kata nachylenia, więc możemy cały czas biec „pod górę”. Również zajmuje sporo miejsca i nie jest tak uniwersalna jak orbitrek czy wioślarz treningowy. Wydaje się najlepszą opcją dla biegaczy, którzy nie lubią biegać w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Maszyny aerobowe do domu – którą najlepiej kupić?
Do mieszkania, gdy nie możemy przeznaczyć osobnego pomieszczenia na domową siłownię, najlepiej będzie kupić orbitrek ze względu na uniwersalność treningu lub rowerek, którego zaletą są kompaktowe rozmiary. Bieżnia i ergometr to również dobry sprzęt do aerobów w domu, jednak wydaje się lepszy dla osób wymagających bardziej specjalistycznego treningu. Poza tym zajmują dość dużo miejsca. Każda z omawianych maszyn aerobowych posiada regulację poziomu trudności i kilka programów treningowych, więc decydując się na którąś z nich, nie będziemy się nudzić.
Zwróćmy uwagę przede wszystkim na jakość i producenta. Najtaniej nie znaczy najlepiej. Lepiej wydać początkowo więcej pieniędzy na sprzęt aerobowy do domu i cieszyć się przez lata treningami, niż po paru miesiącach wymieniać i serwisować.