Psy cenione są za swą wierność i miłość wobec właścicieli a także za wszechstronną użytkowość. Nic dziwnego, że staramy się im odpłacić najlepszą opieką. W opiece zawiera się też właściwe karmienie pupila. W artykule odpowiemy na pytanie czym jest BARF i czy jest korzystny dla psa.
BARF – co to jest i na czym polega?
Opieka nad psem nie sprowadza się jedynie do spędzania z nim czasu i kupowania najlepszych akcesoriów. Zbitek liter BARF niewiele mówi, jeśli nie znamy języka angielskiego. Jest to akronim od Biogolically Appropriate Raw Food. W wolnym przekładzie oznacza to „biologicznie zgodne jedzenie surowe”. Jest to więc specjalny sposób żywienia psa. Myliłby się właściciel psiaka, który sądzi, że może tak karmić zwierzę kierując się w hipermarkecie do stoiska z artykułami dla zwierząt. Dlaczego? Dlatego, że ten sposób żywienia nie opiera się na gotowych karmach dla zwierząt. Wręcz przeciwnie, dietę dla psa BARF można skompletować kupując artykuły żywnościowe dla ludzi i komponując je w odpowiednich proporcjach. Ma to na celu zbliżyć żywienie psów do sposobu odżywiania się ich dzikich przodków.
Jeśli wybraliśmy dla naszego psa dietę BARF powinniśmy zaopatrzyć się w świeże mięso, kości, surowe podroby, ale też warzywa, owoce i inne dodatki. Musimy pamiętać jednak, że produkty mięsne stanowią 70% diety, BARF nie jest więc odpowiednim wyborem dla osób pragnących żywić psa wegańsko.
BARF – na co należy zwrócić uwagę?
Wśród niektórych właścicieli psów, BARF wzbudza pewne wątpliwości. Zwracają oni uwagę chociażby na obecność kości, także drobiowych, które mogą być niebezpieczne dla psa. Tę wątpliwość rozwiewa się odpowiednio rozdrabniając kości, nie należy dopuścić do tego, aby pies sam rozgryzał duże kości drobiowe np. udowe, gdyż może je przegryźć na ostro zakończone części. Kości jednak nie powinny być podawane w nadmiarze, gdyż grozi to zaparciami.
Równie ważne jest urozmaicenie psu diety BARF podając mięso różnego rodzaju. Gdy pozostaniemy tylko przy jednym nie dostarczymy zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych lub wystąpią któregoś nadmiary. BARF dla psa powinno się uzupełniać również o mięso ryb. Tylko ono zapewni zwierzęciu kwas omega-3, a także jod, selen i magnez. Podroby (wątroba, języki) to dobry wybór jako uzupełnienie. Jeśli chodzi o produkty odzwierzęce, nie możemy pominąć tłuszczów, gdyż psy muszą spożywać je w o wiele większej ilości niż my.
BARF dla psów jadłospis – jak go ułożyć?
Komponując jadłospis dla psa w formule BARF nie możemy zapominać o składnikach roślinnych. Dietę BARF musimy uzupełnić o warzywa i owoce. Te pierwsze dobrze jest mocno rozdrobnić. Jeśli chodzi o rodzaj warzyw, można podawać niemal każdy – liściaste lub bulwiaste. Powinniśmy wystrzegać się podawania psom cebuli, ponieważ jest ona dla nich trująca. Owoce podajemy tylko dojrzałe. Dostarczają błonnika oraz cukrów prostych. Jeśli chodzi o rodzaj, jedynie winogron psy nie mogą jeść.
Jadłospis BARF dla psów warto uzupełnić o jajka (dowolnego rodzaju). Co istotne, psy nie zachorują na salmonellę. Mają zbyt silne kwasy żołądkowe. Możemy też pokusić się o podanie jogurtu naturalnego lub twarogu. Nie należy przesadzać z ilością zbóż, a najlepiej wybrać owies, ewentualnie ryż. W sklepach można kupić specjalnie przygotowany ryż dla psów w dużych opakowaniach. Zboża podajemy jedynie, jeśli mamy całkowitą pewność, że pies nie jest na nie uczulony.
Żywiąc psa dietą BARF, nie należy dodawać psu karmy suchej. Nie mieszamy rodzajów pożywienia. Może to doprowadzić do różnego rodzaju problemów gastrycznych. Najlepiej przed przejściem na ten rodzaj odżywania udać się do lekarza weterynarii i zrobić badania, które wykażą czy nie ma przeciwskazań dla stosowania diety BARF. Być może będzie trzeba odżywiać go specjalną karmą dla psów, np. dla ras olbrzymich lub odżywiać wyłącznie karmą suchą dla alergików. Jeśli to konieczne, sięgnijmy po suplementację, jeśli ze względów zdrowotnych nasz pupil nie może jeść danego produktu. Dieta BARF dla psa to specjalny rodzaj diety, który warto rozważyć, jeśli mamy też czas na właściwe komponowanie i bilansowanie posiłków.