
Duże psy dają dużo frajdy i miłości, ale też wymagają dużo uwagi. Wbrew pozorom, nie wystarczy psu znacznych rozmiarów nie wystarczy dawać po prostu więcej jeść. Psy ras dużych, wymagają specjalnego odżywiania. W niniejszym wpisie wyjaśniamy, jak należy karmić dużego psa.
Jakie są rasy dużych psów i jakie mają wymagania żywieniowe?
Na świecie znanych jest ponad 400 ras psów. Dzieli się je na podgrupy, niemniej jednak duże psy to te, przekraczające wzrostem i masą labradora. Oczywiście w wielkim uproszczeniu, ale dużego psa rozpoznamy po tym, że jest dość wysoki i waży od 30 kg wzwyż. Do psów ras dużych zaliczymy owczarki niemieckie i kaukaskie, a także podhalańskie i bernardyny. Do dużych rozmiarów dorastają dobermany, rottweilery i dogi niemieckie. Wiele psów molosowatych możemy zaliczyć do psów dużych a nawet olbrzymich. Są to psy pochodzące od mastiffów, czyli mastiff angielski, bullmastiff, cane corso, mastiff neapolitański. Olbrzymi rozmiary osiągają też rzadkie i niedostępne w Polsce rasy psów takich jak anatolian karabash czy bully kutta.
Zależnie od rasy, psy ras dużych i olbrzymich mają różne wymagania. Część z nich, tak jak mastiffy potrzebują bliskości człowieka i powinny mieszkać w domu z rodziną właścicieli. Inne, tak jak owczarki kaukaskie nie wymagają ciągłej uwagi i powinny mieć bardzo duży teren do eksploracji i pilnowania. Nie dotyczy to tylko zakupu odpowiedniego wyposażenia, ale też karmienia. Wszystkie wymagają specjalnego programu żywieniowego. Wynika to po prostu z ich dużych rozmiarów. U dużych i olbrzymich ras, kościec i stawy są znacznie bardziej obciążone i niewłaściwa dieta może doprowadzić np. do dysplazji stawów łokciowych i kolanowych wskutek osiągania zbyt dużej masy w okresie wzrostu. Dodatkowo wielu dużym psom grozi skręt żołądka.

Żywienie psów ras olbrzymich dużych i olbrzymich – jakie wybrać?
Właściciele i hodowcy psów dużych dzielą się na 2 grupy. Zwolenników żywienia psa karmą gotową oraz na przygotowujących jedzenie dla psa samodzielnie. Ci drudzy sięgają często po dietę BARF. Pozwala ona na zbilansowanie posiłków na bazie świeżych produktów. Niemniej jednak trzeba dysponować pewną wiedzą w zakresie psiej dietetyki a także umiejętnie dopasowywać składniki odżywcze. Dodatkowo musimy poświęcić dodatkową ilość czasu przygotowywanie posiłków.
Dlatego też wydaje się, że najlepszym wyborem są gotowe karmy dla psów. Jednak nie te, powszechnie sprzedawane w supermarketach. Producenci oferują linie psiej karmy dedykowane specjalnie psom ras dużych i olbrzymich. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ znajdziemy karmę dla dużych psów dopasowanych do każdego etapu życia zwierzęcia – od szczeniaka po starość. Zwróćmy uwagę czy karma ma odpowiednią ilość wapnia, który wzmocni rosnące kości i zabezpieczy stawy, oraz czy nie zawiera nadmiernej ilości białka, które zbytnio przyspieszy wzrost i nabieranie masy psa. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się wegańska karma dla psów, jednak trudno znaleźć tę, dopasowaną wyłącznie do potrzeb dużych pupili.
Karmienie psów ras olbrzymich i dużych – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Pamiętajmy, że szczenięta dużych ras rosną bardzo szybko. Dlatego uważnie dopasujmy karmę i jej ilość do wieku psa. Choć psy ras olbrzymich szybko rosną, pełną dojrzałość osiągają dość późno. Nawet po dwóch latach. Dlatego też najbezpieczniej jest nie forsować układu kostnego psa forsownymi ćwiczeniami i ruchem do ukończenia przez niego półtora roku. Do tego czasu dużo łatwiej o kontuzje, które trudno wyleczyć.
Niezmiernie ważne u psów ras olbrzymich i dużych, jest też szybkość zjadanej karmy i pora jedzenia. Nie powinniśmy karmić psa tuż po i bezpośrednio przed wysiłkiem. Może wtedy dostać skrętu żołądkowego, co kończy się często śmiercią zwierzęcia. Karmę dla psów ras dużych podajmy też w specjalnej, żłobionej misce spowalniającej jedzenie. Zwierzak będzie jadł wolniej i spokojniej, co odciąży układ trawienny. Jeśli mamy psa z alergiami pokarmowymi, powinniśmy suplementować braki, a także wyposażyć się w wapń, dodatkowo wzmacniając kościec.