
Dieta wegańska cieszy się coraz większą popularnością. Ludzie przechodzą na weganizm ze względów zdrowotnych, jak i etycznych. Zwłaszcza ten drugi powód jest dla nich ważny i budzi wątpliwości, bo czy jesteśmy weganami trzymając w domu drapieżniki? Dziś zastanowimy się nad tym, czy psa można karmić karmą wegańską.
Karma wegańska dla psów – czy w ogóle ma sens?
W powszechnym mniemaniu psy są niemal identyczne jak wilki. Postrzegamy je podobnie, czyli jako mięsożerne drapieżniki. Również karmy dla psów składają się przede wszystkim z mięsa. Ewentualnie mają jakieś dodatki warzywne. Jest w tym sporo racji, ponieważ psy i wilki są ze sobą blisko spokrewnione. Jednak wskutek tysięcy lat udomowienia i setek hodowlanej selekcji, psy znacząco odróżniły się od wilków. Psy i wilki mają ze sobą tyle wspólnego co ludzie z szympansami. Niby podobne, ale jakże różne. Te różnice nie pozostają bez wpływu na sposób odżywiania psów. Psy zdecydowanie bardziej mogą bezpiecznie spożywać karmę wegańską niż wilki.
Zacznijmy od tego, że psowate są wszystkożerne. Czyli jak ludzie – mogą jeść zarówno mięso, jak i rośliny. Jednakże psy są lepiej przystosowane do spożywania pokarmów roślinnych od wilków. Ich jelita wytwarzają więcej amylazy, lepiej wchłaniają glukozę a same zwierzęta mogą się łatwiej obyć bez wysokobiałkowych pokarmów. Jest to wynikiem wspomnianego wieloletniego udomowienia psów. Nie oznacza to jednak, że wilki jedzą tylko mięso. Obserwacje i badania dowiodły, że wilki spożywają treść żołądkową upolowanych roślinożerców, a także jedzą trawę (to drugie zachowanie łatwo zauważy każdy właściciel u swojego psa). Z powyższego wynika, że karmienie psa karmą wegańską ma jak najbardziej sens i nie jest niczym nienaturalnym.

Karma wegańska dla psów – czy jest bezpieczna?
Wegańska karma dla psów jest bezpieczna dla zwierząt. Właściciele czworonogów, którzy żywią swoje zwierzęta karmą roślinną zauważają lepszy stan ich sierści a nawet cofanie się niektórych chorób oczu. Wskazują też na lepsze trzymanie prawidłowej wagi przez psa. Niestety, żywienie psów karmą wegańską jest jak na razie tak mało popularne, że brak na ten temat solidnych badań naukowych przeprowadzanych na szeroką skalę. Jednakże nawet inne profesjonalne karmy dla psów, czy też dieta BARF nie eliminuje całkowicie warzyw z psiej diety. Nic zatem nie wskazuje na to, żeby karma wegańska szkodziła psom nawet na dłuższą metę.
Mimo to do diety dla psa pozbawionej zupełnie produktów odzwierzęcych nadal podchodzi się raczej nieufnie. Część hodowców lub właścicieli dodaje do wegańskiej karmy jajka lub jogurty. Ponownie, ze względu na brak badań naukowych, nie można jednoznacznie stwierdzić czy taka „suplementacja” ma jakiekolwiek uzasadnienie. Obserwacja stanu zdrowia psa i jego samopoczucia musi wystarczyć jako podstawa. Warto też regularnie badać pupila w gabinecie weterynaryjnym i w razie czego odpowiednio reagować. Z drugiej strony psy mogą cierpieć na szereg schorzeń układu pokarmowego, nawet te żywione mięsem. Jeśli więc zależy nam na zdrowiu psa, powinniśmy sięgnąć po specjalistyczne karmy dla psów uznanych marek.
Karma wegańska dla psa – jak ją wybrać?
W hipermarketach a nawet w sklepach zoologicznych trudno jest znaleźć karmę dla psa wegańską. Najszybciej nabędziemy ją w Internecie. Kilku producentów specjalizuje się w takim żywieniu zwierząt domowych. Na szczęście oferują wegańską karmę dla psów mokrą, jak i suchą, możemy dostosować ją do preferencji swojego pupila. Kupując ten rodzaj pożywienia, musimy bać pod uwagę rasę, wielkość i wiek zwierzaka, a także to czy nie cierpi na alergie pokarmowe. Poza tym wybór uprzednio przygotowanych karm gwarantuje wygodę i właściwie zbilansowane posiłki.
Priorytetem powinno być dla nas zdrowie psa. Jeśli więc widzimy, że źle reaguje na karmę wegańską, będziemy musieli z niej zrezygnować. Jeśli jednak nie widzimy żadnych niepokojących objawów, a badania weterynaryjne są dobre, nie ma przeciwskazań, do tego typu żywienia. Zwróćmy uwagę czy gotowa karma wegańska dla psów nie ma w składzie zbóż, ponieważ niektóre zwierzęta ich nie tolerują. Sprawdźmy czy karma będzie odpowiednia dla naszego pupila, być może nie ma specjalnej dla jego rasy.