tarp 3x3
fot.pixabay.com


Buschrafting zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Na wędrówki po odludnych lasach i biwakowanie decydują się osoby stęsknione za obcowaniem z naturą. W dzisiejszym artykule informujemy o przepisach dotyczących tej formy rekreacji i o tym jak się przygotować do bushcraftu.

Bushcraft a survival – czym się od siebie różnią

Nie ma w polskim słowniku słowa dosłownie tłumaczącego słowo „bushcraft” i będącego jego odpowiednikiem. Możemy powiedzieć, że słowo to oznacza umiejętności przetrwania w lesie i innych trudnych środowiskach. Obejmuje szereg technik pozwalających na zapewnienie sobie bezpieczeństwa, schronienia, jedzenia i komfortu w głuszy. Jest więc podobny do survivalu, niemniej jednak się od niego różni.

Survival to techniki zapewniające przetrwanie oraz ratunek. Nie polega on na długotrwałym przebywanie w lesie, a na takim działaniu, które jak najszybciej doprowadzi nas do bezpiecznych osiedli ludzkich i wezwanie pomocy. Bushcraft jest raczej obcowaniem z naturą. Chodzi w nim o adaptację do środowiska, a także wykorzystywanie tego, co możemy znaleźć na danym terenie do zapewnienia sobie schronienia, rozpalenia ognia, a nawet wykonania narzędzi czy filtrów do wody. Jest to więc forma aktywnego wypoczynku.

Różnica między survivalem a bushcraftem zachodzi też w kwestii używanego sprzętu. Survival zaleca używanie wszystkiego, także najnowocześniejszych technologii, co może zapewnić nam ratunek i bezpieczeństwo. Bushcrafting jest o wiele bardziej minimalistyczny. Mamy sobie poradzić w głuszy przy minimum wyposażenia.

Oczywiście techniki bushcraftu i survivalu wzajemnie od siebie czerpią i się uzupełniają, jednak różnica polega na celu w jakim są używane. Survival to przetrwanie i szybki ratunek, natomiast bushcraft to wypoczynek na łonie natury z dala od domu.

Bushcraft w Polsce – na co pozwalają przepisy

Niestety, mimo rosnącej popularności bushcraftu, polskie przepisy nadal surowo zabraniają wszystkich praktyk, z jakimi się wiąże jego uprawianie. Wedle prawa, nie wolno rozpalać ognisk w odległości mniejszej niż 100m od granicy lasu (także w ogródku), tak więc wszelkie ogniska poza miejscami do tego wyznaczonymi są nielegalne (trzeba wystąpić o pozwolenie do lokalnego leśniczego o pisemne zezwolenie na zrobienie ogniska w miejscu do tego wyznaczonym).

Także zbieranie gałęzi i chrustu z polskich lasów to naruszenie przepisów. Nie możemy zebrać gałęzi z lasu by rozpalić ognisko. Jeśli zostaniemy na tym przyłapani, łamiemy przepisy podwójnie.

Co więcej, nie wolno rozkładać namiotów, budować ziemianek, rozpościerać tarpów w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Znów, nawet jeśli nie rozpalimy ognia a tylko prześpimy się gdzieś w lesie, łamiemy prawo.

Jak widzimy, nawet mając najczystsze intencje i zachowując pełne bezpieczeństwo i nie zostawiając po sobie śmieci, łamiemy polskie prawo. Lasy Państwowe są instytucją, która niestety nie wychodzi naprzeciw survivalowcom i bushcrafterom. Dlatego też chcąc uprawiać bushcraft w Polsce godzimy się na pewne ryzyko. Nie oznacza to jednak, że umiejętności bushcraftu nie należy trenować choćby na kempingu czy miejscach wyznaczonych przez leśniczego. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy zmuszeni poradzić sobie w lesie. Warto więc poznać i techniki, jak i wyposażyć się w odpowiedni sprzęt do bushcraftu.

kuchenka do bushcraftu
fot.pixabay.com


Bushcraft – jaki sprzęt kupić by ruszyć w las

Przygotowując się do bushcraftu nie musimy wykorzystywać najnowocześniejszego sprzętu survivalowego. Kuchenkę możemy zrobić z puszki po konserwie (lub po kociej karmie), a schronienie z płachty budowlanej. Na rynku jednak jest jednak sporo dobrej jakości i ekonomicznego sprzętu do bushcraftu, który pozwoli zacząć z nim przygodę i nie nadwyrężyć domowego budżetu.

Nóż do bushcraftu/survivalu

nie musi być ząbkowany, ale ważne, żeby był porządnej firmy. Zwykłe proste a solidne ostrze może służyć bardzo długo. Przedmiot niezbędny w lesie.

Tarp

specjalny, kwadratowy zamiennik namiotu. Lekki i wytrzymały. Zapewnia ochronę przed deszczem i wiatrem.

Mata izolacyjna lub hamak

ciepło zapewnimy sobie izolując się od podłoża. Możemy położyć się na składanej macie termoizolacyjnej lub zwieszając hamak turystyczny pod tarpem.

Kubek turystyczny

konieczny do zagotowania wody. Najlepszy z przykrywką. Najprostsze modele ze stali nierdzewnej kosztują kilkanaście złotych i są długowieczne.

Butelka na wodę

najlepiej z przezroczystego grubego plastiku. Jest lekka i widać poziom wody. Równie dobrze sprawdzi się butelka metalowa.

Śpiwór

klasyka turystyki. Najlepiej kupić od razu śpiwór puchowy. Jest droższy, ale zapewnia więcej ciepła.

Kuchenka turystyczna

jak wspomnieliśmy możemy ją wykonać sami, jednak warto zaopatrzyć się w gotowy model na drewno, alkohol lub gaz.

Gotowy zestaw survivalowy

zawiera bransoletkę paracordową, krzesiwo, piłę drucianą i koc termoizolacyjny. Male i podręczne uzupełnienie wyposażenia.

Zapałki turystyczne i krzesiwo

najlepiej mieć dwa źródła ognia, trzymane oczywiście oddzielnie.

Latarka czołowa

zapewnia swobodę ruchów podczas prac wykonywanych przez bushcraftera po zmroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here