Ognisko ma swój niepowtarzalny urok i klimat. Nic nie może się równać z pięknem i ciepłem, jakie daje ogień. Okazuje się, że nie musimy wyjeżdżać na kemping, aby móc rozpalić ognisko. W tym artykule wyjaśniamy jak i dlaczego warto założyć miejsce na ognisko w ogrodzie.
Ognisko w ogrodzie – czy można je rozpalić?
Ogólnie rzecz biorąc jak najbardziej możemy w ogrodzie rozpalić ognisko. Są jednak pewne „ale” dotyczące jego umieszczenia na działce oraz tego czym będziemy w nim palić. Jeśli nie będziemy przestrzegać przepisów w tej kwestii grozi nam mandat. Z drugiej jednak strony wystarczy pamiętać o naprawdę jedynie kilku kwestiach, aby cieszyć się z ogniska w ogródku.

Po pierwsze pamiętajmy, że w ognisku nie możemy palić wszystkim. Dotyczy to także odpadów ogrodowych. Nie palmy więc gałęziami z naszej jabłoni ani tym bardziej liśćmi. Wynika to z wymagań dotyczących segregowania odpadów, w tym także odpadów „bio”. Musimy je, jeśli to możliwe, albo użyć do kompostowania, lub też dostarczyć do punktu PSZOK, albo wystawić w worku do odbioru przez śmieciarkę w dniu ustalonym przez gminę. Materiałem, którym możemy palić w ognisku jest wyłącznie drewno opałowe o wilgotności nie przekraczającej 30%. Czyli takie, jakim palimy w kominku.
Co do miejsca na ognisko w ogrodzie, musi znajdować się w odpowiednim miejscu. Czyli nie bliżej niż 4m od granicy sąsiedniej działki. Nie możemy rozpalić ogniska w odległości mniejszej niż 10m od łatwopalnych płodów rolnych (w tym omłotów). Jeśli mieszkamy bliżej niż 100m od lasu, również nie możemy rozpalić ogniska. Pamiętajmy też, że dym z ogniska ogrodowego nie może powodować utrudnień w ruchu drogowym. Dlatego też nie rozpalajmy ogniska w ogrodzie, jeśli wiatr kierowałby dym w kierunku drogi.
Ognisko w ogrodzie – jak przygotować stanowisko?
Jeśli jednak nie ma żadnych z powyższych przeciwskazań, możemy rozpalić ognisko w naszym ogrodzie. W wybranym miejscu możemy przygotować stałe stanowisko do rozpalania ognia. Może być naziemne lub też mieć postać dołu. Gdy rozpalamy ognisko naziemne najlepiej usunąć w tym miejscu trawę i ułożyć krąg z kamieni lub kostki brukowej.
Możemy też kupić specjalne palenisko ogrodowe. Jest to rodzaj większego grilla bez rusztu, w którym umieszczamy drewno i rozpalamy ogień. Wymaga ono jednak czyszczenia a jedną z zalet tradycyjnego ogniska jest to, że nie musimy niczego konserwować.
Niezależnie od wyboru paleniska, możemy na nim grillować, wystarczy, że kupimy specjalny grill wahadłowy na trójnogu, który postawimy nad ogrodowym ogniskiem. Pozwoli to na przygotowywanie potraw w dwójnasób, tradycyjnie nad ogniem lub na ruszcie.
Gdy nie mamy pomysłu ani siły na zaaranżowanie stanowiska dla ogniska w ogrodzie, skorzystajmy z profesjonalnych firm ogrodniczych, które zajmują całościowo projektem ogrodu. Zaplanują i odpowiednio wybudują optymalne dla nas miejsce na ognisko.

Ognisko w ogrodzie – czy warto je mieć?
Przydomowe ognisko warto założyć z kilku względów. Po pierwsze daje ono przyjemność z przygotowywania potraw i spędzania wolnego czasu, którego nie da nam najlepszy grill. To przy ognisku możemy siedzieć dłużej, ciesząc się jego ciepłem dzierżąc w dłoni kijek z kiełbaską. Ciepło ognia odgania komary i pozwala przesiadywać w ogrodzie nawet w chłodniejszy wieczór.
Dzięki ognisku w ogrodzie, możemy trenować „na sucho” nasze umiejętności survivalowe. Nawet korzystając z opałowego drewna, możemy nauczyć się technik rozpalania ognia krzesiwem i odpowiedniej obróbki drewna za pomocą noża. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy rozstawili namiot w ogrodzie lub trenowali ustawianie tarpa względem ogniska. Możemy też za każdym razem ustawiać inny rodzaj paleniska a nawet ćwiczyć rozpalanie ognia w czasie deszczu. I to wszystko bez wyjazdu poza nasz dom z ogrodem.
Pozostały po ognisku popiół możemy wykorzystać jako nawóz w ogrodzie. Sprawdźmy jednak, czy możemy nawozić wszystkie gatunki przez nas uprawiane.
Pamiętajmy koniecznie o względach bezpieczeństwa. Unikajmy rozpalania ognisk w czasie suszy i w czasie bardzo wietrznej pogody. Nie chcielibyśmy, aby jakaś iskra spowodowała pożar suchych traw lub pola. Przygotujmy więc wiadro z wodą do zagaszenia ogniska w ogródku.