Survival cieszy się dużym zainteresowaniem. Z jednej strony żyjemy w świecie pełnym technologicznych nowinek, z drugiej jednak, czasy są niespokojne i nigdy nie wiadomo, kiedy nie przyjdzie nam uciekać do lasu. Jednak nie muszą zajść jakieś szczególnie dramatyczne okoliczności, abyśmy musieli przetrwać choć kilka godzin w leśnej głuszy, ot wystarczy, że zgubimy górski szlak. W niniejszym wpisie sprawdzamy, jaki podstawowy sprzęt do survivalu należy kupić, żeby móc zacząć z nim przygodę.
Survival – co to znaczy i jak się przygotować
Słowo „survival” po angielsku oznacza „przetrwanie”. Ni mniej, ni więcej, to dosłowne tłumaczenie tego wyrazu i oznacza wszystkie techniki umożliwiające człowiekowi przeżycie w ekstremalnych warunkach poza domem. Co więcej w odróżnieniu do bushcraftu, survival obejmuje takie działania, które jak najszybciej wyprowadzą nas z gór czy lasu i umożliwią szybkie dotarcie do cywilizacji i wezwanie pomocy. Survival nie jest więc nastawiony na spokojne obcowanie z naturą, a raczej na szybkie uratowanie się przed niebezpieczeństwem wszelkimi możliwymi środkami.
Środki te obejmują wszystkie udogodnienia w postaci sprzętu survivalowego. Dobra wiadomość jest taka, że obecnie możemy znaleźć jego ogromny wybór. Oczywiście każdy powinien dopasować wielkość i ilość wyposażenia pod własne potrzeby, niemniej w tym wpisie zajmiemy się podstawami, a część z omawianego sprzętu do survivalu może się przydać także w mieście czy na zwykłym wyjeździe do domku nad jeziorem.
Inną dobrą wiadomością dotyczącą sprzętu survivalowego, jest to, że wcale nie musi być drogi. Niektóre, pojedynczo kupowane narzędzia to wydatek jedynie kilku albo kilkunastu złotych. Oczywiście im więcej wyposażenia survivalowego będziemy gromadzić, tym więcej wydamy i tym cięższy plecak będziemy zmuszeni dźwigać. Jednak sprzęt pozwalający nam przeżyć kilka godzin w lesie w oczekiwaniu na ratunek, nie jest ani kosztowny, ani duży.
Survival – jakie jest podstawowe wyposażenie
Nóż taktyczny
a nie kuchenny (choć w razie konieczności lepszy ten niż żaden). Bez noża na wycieczkę (i ucieczkę) ani rusz. Podstawowe i niezbędne narzędzie do survivalu. Często przypomina multitool, w rękojeści może mieć wybijak do szyb i otwieracz butelek. Pozwala na cięcie małych gałązek, zdrapywanie kory, a w razie konieczności zwiększa nasze szanse podczas obrony przed atakującym napastnikiem lub zwierzęciem.
Saperka
składana mała łopatka. Stanowi część niezbędnego wyposażenia żołnierskiego, co świadczy o korzyściach z jej posiadania. Nie jest ciężka i duża, można ją bez problemu nosić przy plecaku. W survivalu niezbędna do wykopywania dołów np. do krytych ognisk. Jeśli jest profilowana, może posłużyć jako mini siekierka.
Kompas i gwizdek ratunkowy
kompas pozwoli nam odnaleźć dokładniejsze kierunki świata (ostatecznie stańmy plecami tyłem do słońca w południe – wtedy patrzymy na północ). Gwizdek ratunkowy zaś to świetne narzędzie survivalowe do wzywania pomocy (sygnał SOS Morsem: 3 krótkie, 3 długie, 3 krótkie), gdy nie mamy telefonu lub zasięgu.
Multitool
czyli wszelkiego rodzaju scyzoryki lub składane kombinerki z innymi narzędziami. Poręczne, małe narzędzie survivalowe, które schowamy w kieszeni, przydatne też w warunkach miejskich. Posiada ostrza, szpikulce, nożyczki i jeszcze inne narzędzie w zależności od wielkości. Absolutne minimum wycieczkowe. Dla minimalistów najlepsza będzie karta survivalowa.
Krzesiwo
do rozpalania ognia, również podstawa survivalu, lepszy od zapałek ponieważ działa nawet zamoczony.
Bransoleta paracordowa
kosztuje nawet 20 zł a w jej zapięcie wchodzi też krzesiwo, gwizdek i mały kompas. Linka paracordowa jest bardzo solidna i po rozwinięciu możemy użyć jej do choćby przywiązania noża do kija. Bardzo popularna jako biżuteria funkcjonalna wśród mężczyzn.
Menażka lub kubek i niezbędnik turystyczny
– rozkładane naczynia i niezbędniki z nożem, łyżką i widelcem umożliwiają zjedzenie i podgrzanie posiłku. Jeśli nie mamy naczyń, użyjmy zwykłej puszki.
Namiot
wybór modelu zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Minimum to dwuosobowy namiot – tarp lub pałatka z polskiego demobilu. Wyposażenie konieczne w survivalu do zapewnienia sobie schronienia przed warunkami atmosferycznymi.
Apteczka turystyczna i latarka
absolutny mus survivalowy. Mini apteczki turystyczne warto mieć zawsze w plecaku, nawet na wycieczce lub jeździe na rowerze lub longboardzie. Funkcji i zalet latarki nikomu wyjaśniać nie musimy, jednak doradzamy, żeby był to model nie wymagający baterii, czyli magnetyczny lub z dynamem. Idealna do survivalu jest latarka czołowa.
Survival zestawy – co zawierają
Obecnie możemy również kupić gotowe zestawy do survivalu. Są poręczne i niedrogie, kosztują niecałe 100 zł i przynajmniej one powinny znaleźć się w naszym turystycznym plecaku.
Zestawy survivalowe składają się ze wspomnianego wyżej noża, bransoletki paracord, karty survivalowej, piłki drucianej, latarki, koca termicznego, karabińczyków, krzesiwa, niezbędnika – sztućców, gwizdka, zanęty, haczyków a nawet włókien parcianych do rozpalania ognia.
Dzięki takiemu zestawowi możemy przetrwać noc, zwłaszcza jeśli dodamy od siebie apteczkę i namiot. Zestawy survivalowe to dobra propozycja dla początkujących lub osób, które chcą mieć wszystko w jednym i pod ręką.