dom w kształcie litery L
fot.pixabay.com


Obecnie możemy spotkać domy jednorodzinne w każdym kształcie i rozmiarze. Inwestorzy mogą wybrać bryłę najlepiej odpowiadającą ich potrzebom. W niniejszym artykule doradzamy, czy warto wybudować dom w kształcie litery L i omawiamy jego właściwości.

Dom w kształcie litery L – jaki projekt wybrać

Podobnie jak dla każdego innego kształtu bryły, tak samo dla domu w kształcie litery L kluczową kwestią będzie wielkość działki. Oraz oczywiście to, gdzie stoją sąsiednie budynki. Kształt L wymaga większej działki, jeśli chcemy zbudować dom parterowy, na mniejszą wybierzmy raczej dom piętrowy lub przynajmniej z poddaszem użytkowym. Oczywiście wszystko zależy od docelowego metrażu. Kształt litery L domu pozwala zachować przestrzeń, ponieważ bardzo często jedną z części „litery” zajmuje garaż. W zależności od konkretnego projektu, może być zarówno jedno, jak i dwustanowiskowy.

Zaletą domu w kształcie litery L jest to, że pozwala zachować większą prywatność. W zależności od tego jak umiejscowiona jest nasza działka, możemy tak ustawić bryłę, aby jak najbardziej odizolować się od sąsiadów. Jeśli zaprojektujemy taras w środku wewnętrznego kąta prostego domu w kształcie L, od sąsiednich zabudowań chroni nas nie tylko płot i ogród, ale też sam budynek.

Jeśli chodzi o energooszczędność, możemy wybudować dom w kształcie litery L spełniający normy energooszczędności, jednak trudno będzie o całkowitą pasywność budynku. Domy pasywne bowiem najlepiej, jeśli są prostokątne, bez żadnych łamań. Gdy mowa o samym stylu architektonicznym, tu panuje dowolność, może to być dom z bali, nowoczesna stodoła, dom kanadyjski, jak i oczywiście budowany tradycyjną techniką.

Dom w kształcie litery L z płaskim dachem – czy opłaca się go budować

Domy z płaskim dachem prezentują się bardzo efektownie. Projektanci oczywiście proponują domy w kształcie litery L z płaskim dachem, jednak wszystko zależy od naszych preferencji i potrzeb oraz warunków zabudowy. Jeśli zależy nam na dużej energooszczędności, polecane są raczej domy z dachem dwuspadowym, a w domach pasywnych jest to wręcz obligatoryjne rozwiązanie.

Nie oznacza to, że nie możemy zastosować różnych technologii energooszczędnych. W domach z płaskim dachem w kształcie litery L z powodzeniem możemy zainstalować odpowiednią izolację, a także nowoczesne ogrzewanie na gaz oraz rekuperatory. Na płaskim dachu instalacja paneli fotowoltaicznych także jest możliwa, podobnie jak mała turbina wiatrowa na dach. Jeśli dodamy do tego jeszcze przeszklenia od południa, będzie to dodatkowy czynnik oszczędzający energię i ciepło.

Niemniej jednak, jeśli chodzi o pasywność, powinniśmy zdecydować się na dach dwuspadowy. Najlepsze wyniki energooszczędności uzyskamy stosując kompleksowe rozwiązania w zakresie oszczędzania energii, w tym konstrukcyjne. Z drugiej strony już sam kształt litery L utrudnia całkowitą pasywność, wybór więc dachu domu w takiej formie, zależy już od preferencji inwestorów.

dom przypominający literę L
fot.pixabay.com

Dom w kształcie litery L – propozycje aranżacji wnętrz i ogrodu

Kształt litery L nie narzuca absolutnie jakiegokolwiek stylu aranżacji wnętrz. Jeśli chodzi o to, mamy tu zupełną dowolność i ogranicza nas tylko wyobraźnia, gust jak i oczywiście portfel. Wnętrze domu w kształcie litery L możemy urządzić loftowo, w stylu retro, ale też tradycyjnie lub sięgnąć po inspiracje folklorystyczne. Sama bryła pozwala na łatwe odizolowanie części dziennej i nocnej w domu L, co znacząco zwiększa możliwości aranżacyjne. Style mogą być wyraźnie od siebie odseparowane lub płynnie przechodzi z jednego w drugi.

Również samą działkę łatwiej podzielić według przeznaczenia dzięki kształtowi domu w literę L. Na zewnątrz bryły uprawiajmy ogród warzywny (oczywiście od strony południowej), natomiast w miejscu odpoczynku, po wewnętrznej stronie posadźmy trawnik. W pozostałych miejscach, rzadko uczęszczanych, zasiejmy łąkę kwietną, która nie będzie wymagała od nas częstego koszenia i zaoszczędzi sporo pracy. W nasłonecznionych miejscach, także wewnątrz domu w kształcie litery L możemy się pokusić o posadzenie w donicy drzew cytrusowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here