
Akwarium to piękna ozdoba wnętrza. Daje nam kawałek świata, do którego nie mamy dostępu i do życia, w którym nie jesteśmy przystosowani. Jednak zakładanie akwarium nie jest sprawą prostą. Z tego wpisu dowiesz się ja prawidłowo założyć akwarium.
Zakładanie akwarium – gdzie je ustawić i w jakim kształcie kupić zbiornik
Planowanie jest nieodłącznym elementem zakładania akwarium. Jeśli już podjęliśmy decyzję o kupnie zbiornika, należy najpierw uważnie wybrać miejsce, w którym będzie stać. Ta z pozoru nieistotna kwestia, jest kluczowa w późniejszej pielęgnacji i utrzymaniu akwarium w dobrym stanie. Nie możemy niestety założyć akwarium w każdym miejscu domu. Powinniśmy ustawić je w miejscu jak najmniej osłonecznionym. Jeśli założymy akwarium tam, gdzie przez cały dzień będzie wystawione na działanie promieni słonecznych, szybko zakwitną w nim glony, a ze względu na położenie zbiornika, walka z nimi będzie bezustanna i bezowocna. Zamiast przyjemności, akwarium przyda nam jedynie stresu, a nie taki jest cel zakładania go.
Drugim ważnym aspektem zakładania akwarium, jest jego kształt. Absolutnie nie powinniśmy kupować akwarium w kształcie kuli. Zbiorniki okrągłe, choć wciąż sprzedawane, są szkodliwe dla ryb. Ryby odbierają otoczenie m.in. przez odbieranie drgań wody za pomocą tzw. linii bocznej. Narząd ten nie działa w szklanej kuli prawidłowo, więc ryba odczuwa bezustanny stres, gdyż fale drgań bardzo szybko odbijają się od pozbawionej kątów powierzchni. Poza tym rybka pływa w kuli akwariowej tylko dookoła, przez co uszkadza błędnik. Kulę lepiej wykorzystać do uprawy małych i wytrzymałych roślin doniczkowych.
Ryby najlepiej czują się w prostopadłościennych, klasycznych zbiornikach i takie też akwarium załóżmy. Nie sięgajmy po te z przednimi szybami ekranowymi ani po narożne. „Prostokątna” klasyka jest najlepszym wyborem. Wyjątkiem są „kostki” – małe akwaria do zbiorników roślinnych, krewetkariów i mikro rybek w niewielkiej obsadzie.
Zakładanie akwarium – 54, 60, 100 a może 200L? Jaki litraż wybrać?
Przyjmuje się, że najmniejszym dopuszczalnym litrażem jest 54 L (60 cm) długości. Jest to najmniejsza wielkość akwarium, w którym możemy już zaaranżować dość urozmaiconą obsadę gatunkową ryb. Wydaje się, że im mniejsze akwarium założymy, tym mniej będziemy mieć pracy. To błąd, otóż w mniejszym zbiorniku dużo łatwiej o zaburzenie biologicznej równowagi, co może skończyć się zakwitem glonów, chorobami a nawet śmiercią ryb. Im więcej wysiłku włożymy w zakładanie akwarium o dużym litrażu, tym łatwiej będzie nam się nim później opiekować.
Jednak litraż nie jest tak istotny, jak ilość i gatunki roślin i zwierząt, jakie będziemy trzymać w naszym akwarium. Roślin nie powinniśmy sobie żałować (chyba, że wymagania danych gatunków ryb sugerują coś innego), ponieważ im ich więcej, tym mniejsze szanse na glony. Natomiast rybek nie powinniśmy mieć w nadmiarze. Częstym błędem jest przerybianie akwarium. Przyjmuje się, że jedna rybka powinna mieć przynajmniej 2 litry przestrzeni w akwarium. Jednak od całkowitego litrażu zbiornika musimy odjąć miejsce zajmowane przez podłoże, korzenie, rośliny i wyposażenie. Nie jest więc tak, że w 100 litrowym akwarium możemy mieć 50 rybek, ich liczbę musimy jeszcze zmniejszyć.
Istotne jest też dobieranie ryb akwariowych tak, aby ich wymagania względem jakości wody były zbieżne, podobnie jak środowiskowe, temperamentne, i wielkościowe.

Zakładanie akwarium – jakie wyposażenie kupić?
Akwarium nie jest tak czasochłonne jak kot czy pies, jednak, żeby dawało nam radość musimy przed wpuszczeniem ryb kupić odpowiedni sprzęt do zakładania zbiornika.
Szafka pod akwarium
najlepiej kupić estetyczną szafkę pod akwarium specjalistycznych producentów. Są wytrzymałe i gwarantują utrzymanie akwarium, a wewnątrz schowamy sprzęt do pielęgnacji akwarium i ewentualnie filtry zewnętrzne.
Podkładka pod akwarium
z tworzywa sztucznego odciąża szafkę i sprawia, że akwarium i szafka pracują bezpiecznej.
Wyłącznik czasowy światłą w akwarium
kupmy go na pierwszych etapach zakładania akwarium. Regularne oświetlenie zapewnia dobre samopoczucie organizmom żyjącym w akwarium i odciąża nas z samodzielnego dbania o tę kwestię. Podstawowe modele są ciche i kosztują kilkanaście złotych.
Filtr do akwarium
bezwzględnie konieczny, aby woda w akwarium była zdatna do życia dla rybek. Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu w odlanej, brudnej wodzie. Zatrzymujemy w filtrze cenne bakterie.
Pompka
zapewnia natlenienie i ruch wody. Niekiedy jest zintegrowana z filtrem, warto jednak mieć osobny brzęczyk. Bąbelki ładnie wyglądają, a w razie awarii filtra natlenienie nie zostanie przerwane. Nowoczesne brzęczyki są też bardzo ciche.
Odmulacz i skrobak
tani sprzęt do czyszczenia dna akwarium z mułu, zaś skrobakiem zdejmujemy glony ze ścian zbiornika.
Testy wody w akwarium
ważne w monitorowaniu stanu chemicznego wody i jej twardości. Dostępne w formie kropelkowej i w paskach. Złe odczyny mogą szkodzić rybom.
Pokrywa z oświetleniem
niektóre gatunki ryb lubią skakać, a pokrywa uniemożliwi im wyskoczenie z wody. Skupia też światło akwariowe na tafli. Należy uważać, aby nie kupić świetlówki zbyt mocnej, gdyż niektóre gatunki ryb nie lubią silnego światła, a poza tym sprzyja ono rozwojowi glonów. Przy zakładaniu akwarium najlepiej kupić zbiornik od razu z pokrywą.