gadżety dla kota
fot.pixabay.com


Koty wbrew pozorom są wymagającymi zwierzętami. Tylko pozornie wystarczy im dać jedynie ciepły kąt, aby zyskać ich miłość i uczynić szczęśliwymi. W niniejszym artykule doradzamy, z jakich gadżetów powinna składać się dobra wyprawka dla kota.

Wyprawka dla kota – czego potrzebuje kot

Kot jest wytrzymałym i sprawnym drapieżnikiem. Dzikie koty, jakże podobne do naszych dachowców, zamieszkują trudne środowiska. Pustynie, sawanny, dżungle, tajgi – tam właśnie grasują koty. Przemykają też po miejskich, bocznych zaułkach a te miejsca nie są najłatwiejszymi terenami do życia. Kot to łowca i jako taki, wykorzysta każdą okazję nie tylko, aby zjeść, ale też…, żeby się napić. Jako zwierzę, którego przodkowie wyewoluowali na pustyni, kot domowy nie potrzebuje ciągle pić, ale niby „przypadkiem” trafiając na miskę z wodą w mieszkaniu, lub na kałużę lub strumyk skorzysta z tej możliwości.

Kot domowy  jest drapieżnikiem, jest więc mięsożerny. Niemniej jednak żywi się raczej małymi zwierzętami a także owadami. Lubi przeczyścić układ pokarmowy trawą, więc oprócz jedzenia musimy zapewnić kotkowi dostęp do specjalnej kociej trawy. Unikniemy dzięki temu gryzienia roślin doniczkowych, z których część jest dla kiciusiów trująca.

Drapieżna natura sprawia, że kot lubi obserwować otoczenie z bezpiecznej kryjówki. Dlatego czasami możemy znaleźć naszego mruczka schowanego w ciemnej dziurze pod kanapą. Koty lubią też obserwować otoczenie z góry (tak chowają się przed większymi drapieżnikami, czyli np. psami). Stąd też tendencja kotów do wskakiwania na szafki i lodówki. Nie robią tego złośliwie, lecz jest to ich naturalny instynkt.

Jeden czy dwa koty – potrzeby społeczne kota

Kot domowy jest zwierzęciem bardzo towarzyskim. To tylko błędny przesąd, że może długo być sam i nie potrzebuje kontaktu z innymi istotami. Koty na wolności łączą się w grupy, nierzadkie są widoki dużych skupisk tych bezdomnych zwierząt w wilekich miastach. Również kot wychodzący na zewnątrz domu spotyka się z innymi kotami i przebywa z nimi realizując swoje potrzeby społeczne.

Dlatego też warto przed adopcją lub kupnem mruczka, rozważyć przyjęcie pod swój dach przynajmniej dwóch zwierząt, zwłaszcza rodzeństwa. Dwa koty będą się lepiej rozwijać i czuć pod naszą nieobecność a także wspaniale ze sobą bawić. Opieka nad dwoma kotami nie jest wiele bardziej zajmująca, niż nad jednym, nawet oszczędza nam jej, ponieważ zwierzaki mają też siebie.

Oczywiście kot potrzebuje i naszego towarzystwa. Kolejnym ze szkodliwych dla kotów domowych mitów, jest ten mówiący o tym, że nie przywiązują się one do nas a tylko do miejsca. Nieprawda, każdy kot bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna, nawet jeśli jego charakter każe być mu niezbyt wylewnym. Kot potrzebuje tego, żebyśmy się z nim bawili a także głaskali i przytulali. Jeśli kot patrzy nam w oczy, ociera się i przychodzi na nas poleżeć i odsłania brzuch, oznacza to, że bardzo nas kocha.

drapak dla kota duży
fot.pixabay.com

Wyprawka dla kotów – niezbędne kocie gadżety

Miski na jedzenie i picie

oczywista oczywistość. Warto jednak zastanowić się nad specjalna miską dla kota na wodę – fontanną. Część kotów preferuje picie płynącej wody a poza tym przypomina im strumyk.

Transporter dla kota

rzecz niezbędna do wizyt u weterynarza i przewożenia. Zapewnia bezpieczeństwo zwierzęciu.

Drapak dla kota

najlepiej, żeby było ich kilka w tym jeden przynajmniej wysoki. Koty lubią drapać i się wspinać a także odpoczywać na wysokości. Drapaki zapewnią ochronę mebli przed drapaniem kota i pozwolą realizować naturalne zachowania.

Kuweta i łopatka

kuwetę najlepiej kupmy wyższą z jednym niższym wcięciem umożliwiającym kotu swobodne wejście. Warto kupić żwirek zbrylający z naturalnych materiałów np. kukurydziany. Łopatkę kupmy z większymi oczkami, żeby niezbrylony żwirek mógł trafić z powrotem do kociej kuwety, W ten sposób oszczędzamy go.

Półki dla kotów

w całym mieszkaniu. Umieszczone wysoko nawet ponad nasz wzrost. To gadżet dla kota często pomijany, a pozwalający mu na bycie sobą i realizowanie kocich instynktów. Pozwalają oszczędzić wiele problemów behawioralnych. Szczególnie wskazane, gdy zamierzamy dołączyć do naszej rodziny psa.

Zabawki dla kota

kupmy kotu zabawki, najlepiej przypominające kształtem i wielkością mysz. Wypełnione kocimiętką będą dla mruczka jeszcze atrakcyjniejsze. Nie bawmy się z kotem jedynie laserem! Musi on bowiem zagłębić pazury w „ofierze” w innym wypadku odczuwa stres.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here