drzewo w donicy
fot.pixabay.com


Drzewa są niezwykle istotne dla ziemskiego ekosystemu. Niestety postępująca urbanizacja powoduje znaczne wylesianie. Nie chodzi jedynie o wycinkę puszczy amazońskiej, ale też o wycinanie drzew w miastach, gdzie coraz trudniej o zadrzewione tereny. Na szczęście możemy założyć nasz mały prywatny lasek a to dzięki drzewom, które można posadzić na balkonie lub tarasie.

Drzewka na balkon – jak je hodować?

Balkon czy taras możemy uczynić naszym prywatnym leśnym zakątkiem. Oczywiście w mikroskali i wybierając odpowiednie gatunki roślin. Zwykle rośliny doniczkowe na balkon kojarzymy z kwiatami posadzonymi w podłużnych donicach. Dziś jednak hodowcy oferują ogromny wybór roślin w tym drzewek balkonowych.

Co więcej, na balkonie możemy spokojnie posadzić różnego rodzaju drzewka w niewielkiej donicy. Mogą być to po prostu gatunki liściaste lub iglaste, ale też kwitnące, jak i owocowe. Daje nam to ogromne możliwości aranżacyjne, a odpowiednią odmianę  wybierzemy do stylu naszego mieszkania, czyli do wnętrz loftowych albo też klasycznych.

Na szczególną uwagę zasługują drzewa owocowe na balkon. Dzięki nim możemy dostarczyć do menu zdrowych owoców z własnej mikro uprawy. Oczywiście drzewa te są specjalnie dobranymi odmianami do hodowli doniczkowej, więc osiągają odpowiednio mniejsze rozmiary.

drzewko na balkon
fot.pixabay.com

Drzewka na taras – jak wygląda prawidłowa pielęgnacja?

Musimy pamiętać o systematyczności w opiece nad naszymi drzewkami na balkon. Wynika to z tego, że posadzone w donicy, mają do dyspozycji o wiele mniej ziemi, niż gdybyśmy je zasadzili tradycyjnie w ziemi. Dlatego też drzewko na taras należy regularnie nawozić i podlewać oraz obserwować jego stan.

Nawóz powinien być właściwie zbilansowany i dopasowany do potrzeb danego gatunku drzewa balkonowego. Oczywiście najłatwiej nawozić drzewko gotowymi mieszankami zawierającymi odpowiednią dla danej rośliny mieszankę składników odżywczych. Uważajmy jednak, żeby nie przesadzić z ilością nawozu, ponieważ możemy zniszczyć drzewko. Korzystajmy z mieszanek płynnych lub w formie stałej, cechującej się długim okresem uwalniania i wchłaniania.

Możemy korzystać też z biohumusu. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy ustawili mały kompostownik na balkonie lub tarasie. Wrzucajmy do niego skórki po owocach i warzywach i resztki roślinne powstające po przygotowywaniu potraw (ale nie pestki!). Po roku możemy użyć naturalnego i ekologicznego kompostu do zasilenia naszych drzewek balkonowych.

Jeśli zaś chodzi o podlewanie drzewek na balkon, pamiętajmy, że woda w donicy wysycha szybciej niż w lesie czy ogrodzie. Dlatego na bieżąco monitorujmy wilgotność ziemi w doniczce. Zapewnijmy roślinom odpowiedni drenaż wrzucając do doniczki kulki keramzytu lub specjalnych kamieni, dzięki którym ewentualny nadmiar wody zostanie odprowadzony z ziemi a drzewko samo ją pobierze w razie potrzeby.
Problem może stanowić zimowanie drzewka balkonowego. Gdy temperatury się obniżą ustawmy donicę na kawałku styropiany. Owińmy ją specjalną włókniną lub słomą, w ten sposób odizolujemy ziemię i korzenie od chłodu.


Drzewa na balkonie – TOP 5 najlepszych gatunków na taras i balkon

Brzoza brodawkowata

jedna z niższych odmian tego gatunku (maks. Wys. 6m). Posiada charakterystyczny biały pień i rozłożystą, zwisającą koronę. Liście pojawiają się już wczesną wiosną.

Wierzba Hakuro Nishiki

piękna i niska wierzba. Posiada cudowne liście o barwie różowej wiosną, która zmienia się w jasną zieleń z białymi plamkami. Wytrzymała na niskie temperatury.

Dissecta – sumak octowiec

ciekawe i niskie drzewko na balkon. Posiada bardzo rozłożystą koronę. Na uwagę zasługują jego mocno powycinane liście. Bardzo wytrzymała i niewymagająca roślina.

Cyprys karłowaty Nana Gracilis

posiada pień. Doskonałe drzewko na mały balkon lub niewielki taras. Wynika to z tego, że rośnie bardzo powoli. Jego inną cechą, która sprawdzi się na małym balkonie jest naturalnie okrągła korona.

Drzewka owocowe na balkon

różnych gatunków. Na balkonie i tarasie z powodzeniem możemy hodować zarówno cytrusy, jak i klasyczne grusze i jabłonie.

Drzewa na balkon możemy trzymać zarówno pojedynczo w donicy, jak i z innymi gatunkami. Ostatnio popularność zyskuje permakultura, czyli łączenie różnych roślin na jednej grządce. Pamiętajmy jednak o odpowiednim dobraniu gatunków roślin do naszego drzewka na balkon względem wymagań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here