paprotka
fot.pixabay.com


Rośliny pełnią niepoślednią rolę w ekosystemie. Produkując tlen i wchłaniając dwutlenek węgla w ogóle umożliwiają życie na Ziemi. W okresie zimowym borykamy się ze smogiem, dlatego też ważne jest posiadanie czystego powietrza w domu, skoro nie ma go niestety na zewnątrz. W niniejszym wpisie omawiamy najlepsze gatunki roślin oczyszczających powietrze w mieszkaniu.

Rośliny w mieszkaniu – jak oczyszczają powietrze

Zanieczyszczenie powietrza jednoznacznie kojarzymy z widocznym kolorowym dymem o nieprzyjemnym zapachu. I jest to jak najbardziej prawidłowa reakcja, nie wiemy jednak, że spora część wyposażenia łazienki, salonu czy kuchni cały czas emituje zanieczyszczenia, których nie widzimy gołym okiem. Szkodliwe substancje unoszące się w naszym domu są też niewyczuwalne, dlatego też pozornie wietrząc mieszkanie wychwytujemy nosem żadnej różnicy.

Prawda jest niestety taka, że nasz telewizor, drukarka, pozostawiony na biurku smartfon czy laptop bezustannie emitują fale elektromagnetyczne negatywnie wpływające na nasze samopoczucie. Aceton, amoniak, benzen wydobywa się wraz z dymem papierosowym a nawet podczas ścierania powierzchni dywanu w czasie chodzenia. Folmadehyd to zanieczyszczenie pochodzące z klejonych mebli wyprodukowanych z drewna i niektórych farb. Dodajmy do tego sierść psa lub kota i zanieczyszczenia powietrza np. z kominów, gdy otwieramy okno i okazuje się, że w naszym mieszkaniu mamy pełną gamę „broni chemicznej”.

Najprostszą metodą na pozbycie się lub przynajmniej znaczące zredukowanie wspomnianych zanieczyszczeń jest ustawienie w mieszkaniu roślin doniczkowych. Dzięki procesowi fotosyntezy rośliny wychwytują CO2 i zamieniają go w tlen, a substancje szkodliwe „wyłapują” liśćmi i neutralizują bądź też magazynują w sobie. Oprócz swej funkcji filtracji powietrza, doskonale spełniają rolę dekoracji wnętrza (a niektóre jeszcze dodatkowo odstraszają komary).

Rośliny oczyszczające powietrze – jak je ustawić i ile postawić

Ważnym elementem aranżacji wnętrza za pomocą roślin jest ich ustawienie. Generalnie należy je stawiać blisko okna, a od bezpośredniego nasłonecznienia chronić cienką firanką. Im dalej od okna roślina oczyszczająca powietrze stoi, tym mniej wchłania promieni słonecznych niezbędnych do jej prawidłowego wzrostu.

Roślinki możemy rozstawiać niemal dowolnie. Najlepiej po kilka w każdym rogu mieszkania (oczywiście jeśli przestrzeń na to pozwala). Jeśli nie mamy dużo miejsca, dobrym rozwiązaniem jest przeznaczyć jedną ścianę na doniczki z roślinami filtrującymi i założyć tzw. ogród wertykalny. To najbardziej wydajny system oczyszczania pomieszczenia za pomocą roślin. Ścianę z roślinami oczyszczającymi powietrze możemy uzupełnić o duże okazy np. palm postawione w jednej lub dwóch dodatkowych doniczkach na ziemi.

Niezależnie od sposobu rozstawu roślin, minimalna ich ilość to 5 roślin na pokój. Jednak im więcej tym lepiej, zwłaszcza gdy egzemplarze są jeszcze młode i niewyrośnięte.

rośliny chroniące przed smogiem
fot.pixabay.com

Rośliny oczyszczające powietrze – jakie gatunki do domu

Skrzydłokwiat

piękna roślina wydajnie oczyszczająca powietrze. Cechuje się pięknymi, niemal białymi, kwiatami Szybko rośnie i to do dużych rozmiarów. Podlewanie o tyle, żeby ziemia była lekko wilgotna. Niestety kociarze muszą się pogodzić z tym, że jest trujący dla kotów.

Paprotka

popularna roślina i bardzo skuteczna w filtracji powietrza. Wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji zwłaszcza w podlewaniu.

Sansewieria

odporna roślina o podłużnych i silnych pionowych liściach. Różne gatunki są różnie ubarwione. Nie wymaga obfitego podlewania.

Epipremnum złociste

bardzo piękna, jasnozielona roślina wisząca. Wyglądem przypomina powszechnie znany bluszcz. Niestety, także trująca dla kotów.

Zielistka

łatwa w uprawie i ładna roślina oczyszczająca powietrze w mieszkaniu. Podlewanie umiarkowane.

Dracena deremeńska

okazała i odporna roślina. Umiarkowane i ostrożne podlewanie. Odporna na szkodniki i brak bezpośredniego światła.

Palmy

różnych gatunków wyjątkowo piękne zielone rośliny oczyszczające powietrze. Odporne a ze względu na swój egzotyczny wygląd stanowią wspaniałą ozdobę mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here