silne rośliny doniczkowe
fot.pexels.com


Bez dwóch zdań warto mieć w domu rośliny doniczkowe. Spełniają funkcje użytkowe jak i estetyczne. Jednakże, niektóre są bardzo delikatne, a także nie wszyscy mamy „rękę” do roślin. W niniejszym wpisie sprawdzamy najbardziej wytrzymałe gatunki roślin doniczkowych.

Wytrzymałe rośliny doniczkowe – dlaczego warto mieć je w mieszkaniu

Rośliny doniczkowe spełniają bardzo ważne funkcje w naszych domach. Przede wszystkim oczyszczają powietrze i wchłaniają nadmiar wilgotności w pomieszczeniu. Szczególnie warto je więc ustawiać w całym mieszkaniu, nie tylko w salonie. Ustawiajmy je tam, gdzie mamy dużo urządzeń elektronicznych i elektrycznych. Jeżeli mamy w domu gabinet z komputerem, wstawmy do niego roślinę, tak samo w pokoju dziecięcym. Również w naszej domowej siłowni warto postawić rośliny, ze względu na zwiększoną wilgotność panującą w niej podczas wysiłku. Jeżeli zaś chodzi o ilość roślin doniczkowych – im więcej tym lepiej, a 5 na jedno wnętrze to absolutne minimum, żeby efekt oczyszczający był zadowalający.

Nie bez znaczenia jest też aspekt estetyczny posiadania wytrzymałych roślin doniczkowych w domu. Ich piękne kształty i zielone liście ożywiają pomieszczenie zarówno vintage jak i nowoczesne, w stylu loft. Urozmaicają cały wystrój i nadają przytulności. Zieleń wytrzymałych roślin doniczkowych jest nieoceniona zwłaszcza w czasie zimy, gdzie wszystkie liściaste drzewa zrzuciły liście a krajobraz jest dość surowy, a często, ze względu na krótkie dni, także ponury.

Wytrzymałe rośliny doniczkowe – podstawowe zasady uprawy

Mimo że omawiane gatunki roślin doniczkowychwytrzymałe, każdy ma swoje wymagania. Jedne lubią mniejsze, inne większe nasłonecznienie. Niemniej jednak większość z nich doskonale znosi małe nawodnienie. Dlatego powinniśmy wybierać wytrzymałe rośliny doniczkowe pochodzące z miejsc, w których panuje suchy klimat. Wraz z rozrostem roślinek, będziemy je przesadzać do większych doniczek i wymieniać część lub nawet całe podłoże. Do wytrzymałych roślin doniczkowych kupujmy podłoże przepuszczalne i uniemożliwiające nagromadzanie się wody.

Ma to związek z podlewaniem. Wytrzymałe rośliny doniczkowe lepiej znoszą przesuszanie niż nadmierne podlewanie. Dlatego woda w podłożu powinna szybko spływać a korzenie powinny mieć swobodny do niej dostęp i szybko ją wchłaniać. Jeśli przesadzimy z podlewaniem wytrzymałych gatunków roślin doniczkowych, zaczną one po prostu gnić. Z podlewaniem czekajmy do momentu przesuszenia podłoża a wody z konewki nalejmy tyle, żeby natychmiast w nie wsiąknęła.

Pamiętajmy również o zwierzęcych domownikach. Rośliny z gatunków wytrzymałych dobierajmy lub ustawiajmy tak, aby nasz kot lub pies nie mogły ich jeść lub się nimi bawić. Niektóre odmiany mogą je poranić lub otruć.

Jednakże te podstawowe zasady sprawiają, że wytrzymałe rośliny doniczkowe są idealnym wyborem dla amatorów, osób początkujących w domowym ogrodnictwie, a także do przestrzeni publicznych. Wymagają jedynie monitorowania poziomu wilgoci w podłożu i obserwacji ogólnej, jeśli widzimy, że ich liście brązowieją jest to sygnał, że zbytnio zwlekaliśmy z podlaniem.

dracena w doniczce
fot.pexels.com

Wytrzymałe rośliny doniczkowe – jakie gatunki wybrać

Powyższe warunki spełnia dość spora liczba gatunków roślin doniczkowych. Łatwo możemy dobrać właściwy dla naszych preferencji, jak i wystroju domu lub mieszkania. Do wytrzymałych roślin doniczkowych zaliczymy:

Zamiokulkas

charakteryzujący się długimi łodygami z licznymi liśćmi. Niezwykle popularny w przestrzeni biurowej. Łodygi świetnie zatrzymują wodę, dlatego też nie wymaga częstego podlewania. Lepiej rośnie w dobrze oświetlonych miejscach.

Kaktusy

różnych gatunków. Oczywistość w świetle omawianego tematu. Pustynne pochodzenie przystosowało je do przebywania w domach zapominalskich hodowców roślin. Łatwo je kupić nawet w markecie i za małe pieniądze. Jako że pochodzą z pustyń, najlepiej ustawić je w nasłonecznionym miejscu.

Aloesy

różnych odmian. Szybko się rozrastają i bez problemu znoszą przesuszenie. Lubi słońce i najlepiej trzymać go na stanowisku niedostępnym dla zwierząt.

Dracena obrzeżona

popularna i wytrzymała roślina doniczkowa. Przypomina palmę, lubi półcień za to źle znosi bezpośrednie wystawienie na promienie słoneczne.

Sansevieria

również dostępna w kilku odmianach. Długie i mocne liście świetnie magazynują wodę, co czyni z niej bardzo wytrzymałą roślinę doniczkową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here