
Pandemia się przedłuża i nie zanosi się na szybkie otwarcie siłowni i klubów fitness. Z tego względu część z nas chciałaby powrócić do treningów na urządzeniach, które zna z tych miejsc, ale w warunkach domowych. Jednym z takich właśnie sprzętów jest sztanga olimpijska. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, czy warto ją kupić do domowej siłowni.
Sztanga olimpijska – jakie wymiary ma gryf olimpijski
Sztanga czy też gryf olimpijski jest specjalistycznym sprzętem do treningów siłowych. Powodowane jest to tym, że sztanga ta jest wykorzystywana w profesjonalnych zawodach sportowych, w tym igrzyskach olimpijskich w trójboju siłowym i podnoszeniu ciężarów. Jednak nie tylko. Ze względu na to, że jest bardzo wytrzymała na zrzuty znad głowy zawodnika, sztangi olimpijskiej używają również zawodnicy crossifit. Oczywiście możemy wykonywać za jej pomocą klasyczny trening siłowy, różnego rodzaju wyciskania i ugięcia, niemniej to sztanga olimpijska sprawdza się w dynamicznych dyscyplinach siłowych. Musi więc spełniać określone wymagania.
Gryf olimpijski proponowany jest w dwóch wymiarach. 2,2 i 2,1m. Waga gryfu w tych wymiarach to odpowiednio 20 i 15kg. Jeśli chodzi o średnicę pręta sztangi olimpijskiej, zależy ona od producenta, niemniej może mieć nawet 55mm. Wymiar gryfu olimpijskiego powinniśmy dobrać odpowiednio do naszej siły i szerokości dłoni. W domowych warunkach każde 10cm ma znaczenie, a nawet lżejszy model gryfu możemy odpowiednio dociążyć talerzami.
Jeśli zaś chodzi o talerze z obciążeniem do sztangi olimpijskiej, to również i one spełniają odpowiednie wymagania. Przede wszystkim muszą charakteryzować się wysoką wytrzymałością na uderzenia. Są to żeliwne krążki pokryte zabezpieczającą warstwą gumy. Talerze do sztangi olimpijskiej dostępne są w ciężarze: 25, 20, 15, 10, 5, 2,5, 1,25kg.

Sztanga olimpijska – jakie ćwiczenia można wykonywać
Niewątpliwą zaletą sztangi olimpijskiej jest jej uniwersalność. Jak wspomnieliśmy, możemy z nią trenować dynamicznie, jak i statycznie. Możemy wykonywać klasyczne wyciskania na ławce, wyciskanie nad głowę stojąc i wiosłowania w opadzie tułowia. Sztanga olimpijska doskonale sprawdzi się w budowaniu masy mięśniowej, ponieważ to sprzęt dedykowany martwemu ciągowi i przysiadom. Możemy też zakupić specjalny przegub do sztangi i trenować łatwiejsze warianty ćwiczeń.
Najlepiej sztanga olimpijska sprawdza się w ćwiczeniach dynamicznych, w crossficie i trójboju. Doskonale znosi rwania, podrzuty i zrzuty. Zrzucana nawet wielokrotnie na ziemię, każdy trening znosi bez szwanku i pozwala na bardziej wszechstronny rozwój tężyzny fizycznej. Gdy możemy mieć tylko jeden rodzaj dużych obciążeń, sztanga olimpijska to świetny wybór, ze względu na swoją funkcjonalność właśnie.
Kompletując zestaw olimpijski nie zapominajmy o zaciskach na sztangę olimpijską. Zabezpieczamy talerze przed zsunięciem się gryfu. Część trenujących siłowo lekceważy ten element zabezpieczenia, i czasem nawet przy spokojnym ruchu możemy nieoczekiwanie przechylić sztangę w którąś stronę i zgubić talerze. Zniszczymy podłoże a nawet nabawimy się kontuzji. Szczególnie, jeśli wyciskamy i podrywamy duże ciężary.
Sztanga olimpijska – cena i czy opłaca się ją kupić do domu
Przed zakupem sztangi olimpijskiej do domowej siłowni powinniśmy rozważyć kilka czynników. Przede wszystkim to, czy mamy miejsce, aby wykonywać dynamiczne ćwiczenia z gryfem olimpijskim. Czy mamy dostatecznie dużo przestrzeni nad głową, a także przed sobą. Drugą sprawą jest to, czy siłownię mamy w piwnicy, czy na piętrze. Potężne obciążenia i siły generowane podczas ruchu, mogą poważnie uszkodzi podłogę. Lepiej więc ćwiczmy sztangą olimpijską w piwnicy lub na parterze. Oczywiście nie zapomnijmy o miękkich matach do siłowni zabezpieczających podłogę, choć przy ogromnych ciężarach zrzucanych znad głowy, mogą nie wystarczyć.
Obciążenia olimpijskie są droższe od standardowych. Sam gryf to wydatek przynajmniej 500 zł, ale to cena okazyjna. Talerze również nie należą do tanich. Za 10kg zapłacimy w zależności o producenta od 150 do 280zł. Oczywiście każdy talerz należy pomnożyć razy 2.
Dlatego też, jeżeli nie mamy miejsca, aby w domu trenować dynamicznie ze sztangą olimpijską, lepszym rozwiązaniem, będzie klasyczny gryf i takie ciężary. Zestawy składające się z gryfu i ciężarów (do określonego obciążenia) to wydatek ok 400zł. Nie oznacza to, że nie będziemy mogli ćwiczyć eksplozywnie z ciężarem. Wystarczy, że naszą domową siłownię uzupełnimy o odważnik kettlebell, który jest świetnym narzędziem do treningu eksplozywnego i zajmuje dużo mniej miejsca od sztangi olimpijskiej.