smartfon za 500zł
fot.pixabay.com


Rokrocznie możemy wybierać wśród wielu nowych modeli smartfonów. Te niezwykle popularne urządzenia dołączane są najczęściej do różnego rodzaju ofert telefonii komórkowej, znacząco obniżającej ich cenę. Jeśli chcielibyśmy sprawić sobie tylko sam aparat, często musielibyśmy się znacznie wykosztować. Jednak nie zawsze tak jest i w tym artykule sprawdzamy najlepsze tanie smartfony w 2021 roku.

Tanie smartfony – czy warto je kupić?

Smartfony są bardzo zaawansowanymi technologicznie urządzeniami. W zasadzie to mikrokomputery, tak osobiste, że nosimy je w kieszeni. Nie może więc dziwić chęć kupna jedynie sprzętu najlepszej jakości. I rzeczywiście, popularne marki oferują smartfony szybkie, z pojemną pamięcią i bardzo dobrymi aparatami, dzięki którym możemy robić zdjęcia i kręcić filmy najwyższej jakości. Umożliwiają pracę biurową jak na komputerze, skanowanie dokumentów i oczywiście przeglądanie stron internetowych. Ufamy firmom o uznanej pozycji na rynku i płacimy ciężkie pieniądze, często zapominając, że wyścig technologiczny trwa, a upowszechnienie technologii obniża jej cenę, niekoniecznie obniżając jakość.

Rzeczywiście, smartfony są teraz wszechobecne, są standardem, tak jak jeszcze kilkanaście lat temu zwykłe telefony komórkowe. Dlatego też kupno smartfona nie jest już czymś niezwykłym, a i one nie oferują niż ponad pewien uznany powszechnie standard. Muszą to robić, ponieważ wypadłyby z rynku, a poza tym, dokąd miałby prowadzić ich ciągły rozwój? Pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć, a obserwowanym na rynku telefonów i smartfonów trendem jest powrót do dumbphone’ów osób zmęczonych najnowszymi rozwiązaniami. Po nie sięgają też niekiedy seniorzy, szukający ekonomicznych aparatów z podstawowymi funkcjami.

To wszystko sprawia, że nie zawsze kupno najnowszego modelu smartfona za kilka tysięcy złotych lub związywanie się długoletnią umową z operatorem, aby go zdobyć jest korzystne dla każdego. Niektórzy poszukują jednak nowoczesnych urządzeń, których kupno nie nadwyręży budżetu. Okazuje się bowiem, że dobrej jakości smartfon możemy nabyć za cenę nie przekraczającą 500zł.

smartfon za 300zł
fot.pixabay.com

Tanie smartfony do 500zł – najważniejsze cechy

Przed kupnem smarfonu do 500zł od razu musimy założyć, że nie będzie miał mocy porównywalnej do najnowszych aparatów z górnej półki cenowej. Niemniej jednak do podstawowych funkcji i mniej zaawansowanych gier, jak najbardziej się nada. Za pół tysiąca złotych znajdziemy sporo urządzeń, ale przed wyborem konkretnego modelu, musimy zwracać uwagę na kilka kwestii.

Pierwszą z nich będzie aktualność systemu operacyjnego, który powinien być możliwie najnowszy, aby działał bez zacięć i szybko. Zwróćmy uwagę na pojemność pamięci operacyjnej, choć nadal dużo smartfonów za 500zł ma pamięć 2GB, wybierajmy raczej te z 3GB lub więcej. Także czas działania baterii jest ważnym kryterium przy zakupie taniego smartfonu (zwłaszcza dla seniora lub dziecka), oczywiście im bateria jest wytrzymalsza tym lepiej. Co ważne, warto zwrócić uwagę, czy dany smartfon do 500zł ma łączność NFC, ponieważ nie każdy w tej niszy umożliwia płatność zbliżeniową.

Ze standardowych rozwiązań typu Bluetooth, to nie jest on tak ważny, jeśli jest nowy (5,0) to dobrze, ale nieco starsza generacja nie stanowi problemu. Co do ekranu, modele smartfonów za 500zł, obsługują już jakość obrazu HD+ a niektóre z aparatów nawet Full HD. Oczywiście przekłada się to na wielkość całego urządzenia. Jeśli zaś chodzi o jakość zdjęć, to musimy porównać ze sobą aparaty fotograficzne interesujących nas tanich smartfonów i dopiero wtedy dokonać wyboru, ponieważ tu nie ma uniwersalnego kryterium.

Za 500zł kupimy takie smartfony jak Redmi 9C, OPPO A12, realme C3, i bardziej znane marki, jak Motorolę E7 i Alcatel 1S. Jak widzimy brak tu wiodących producentów jak Samsung, czy Apple, niemniej jednak powyższe modele oferują za korzystną cenę maksimum funkcjonalności.

Tanie smartfony za 300zł – na co zwrócić uwagę

Niektórzy mogą uznać, że niemożliwym jest kupno wartego uwagi smartfona za 300zł. Jest to jednak opinia mylna. Zwłaszcza jeśli szukamy urządzenia do dzwonienia, SMS-ów i podstawowej rozrywki. Musimy zaakceptować fakt, że modele smartfonów do 300zł będą miały jeszcze mniejsze parametry techniczne, niże te za 500zł.

Standardem w nich będzie jedynie 1GB RAM-u, niezbyt mocną baterię, wolny procesor (choć i tak posiadający 4 rdzenie) i niezbyt dobry aparat. Z drugiej strony jednak są to urządzenia tanie w naprawie, obsługujące system Android dedykowany smartfonom z pamięcią 1GB a przede wszystkim dużo mniejsze niż przeciętny, nowy smartfon z wyższej półki.

Wśród smartfonów do 300zł, znajdziemy uznane marki jak Alcatel 1C, Huawei Y5 czy Motorola MOTO C, ale też myPhone Fun 6.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here