
Nie ukrywajmy – nic nie może się równać z dizajnem domu z bali. Wyróżnia się na tle innych, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Poza tym wygląda jak najbardziej tradycyjnie, po prostu jak chata sprzed lat. Niemniej jednak domy z bali nadal są bardzo popularne. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, czy warto wybudować z bali drewnianych.
Dom drewniany z bali – jak wygląda budowa i jakie są jego zalety
Dom z bali, podobnie, jak kanadyjski stanowi alternatywę dla tradycyjnego budownictwa opierającego się na cegle. Dom z bali to oczywiście dom drewniany, więc wobec techniki jego budowy narosło wiele mitów i nieporozumień. Mimo tego, że dotąd możemy spotkać stare domy wybudowane z bali zachowane w doskonałym stanie i wciąż funkcjonalne.
Ten rodzaj budynków zachowuje specyficzny dla domów drewnianych mikroklimat, korzystnie wpływający na nasz zdrowie. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na to, że drewno naturalne wykorzystywane do budowy domu z bali doskonale poziom wilgotności w całym budynku. Dlatego też niemal niemożliwe jest wystąpienie szkodliwych grzybów na ścianach lub suficie. Dodatkowo bale świetnie absorbują ciepło i izolują od niskich temperatur panujących na zewnątrz. W upalne letnie dni, drewno pochłania gorąco, dzięki czemu wewnątrz domu z bali panuje przyjemny chłód.
Jeżeli zaś chodzi o ogrzewanie, dzięki nowoczesnym technologiom, w domu z bali możemy zamontować dowolny system ogrzewania . Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zainstalowali typowe dla domów energooszczędnych lub pasywnych rozwiązania.
Budowa domu z drewnianych bali trwa, zależnie od wybranej technologii łączenia bali, od kilku dni do kilku tygodni. Jest to jedna z najszybszych budów domów mieszkalnych. Problematyczne może być osadzanie domów z drewna. Bale oddychają i pracują z czasem obniżając swą wilgotność. Dom z bali klejonych suchych osiądzie do najwyżej 3 cm, lecz z bali wilgotnych nawet o 15cm. Dlatego niezwykle ważne są szczegóły dotyczące łączeń i rodzaju drewna. Swą ostateczną wilgotność dom z bali osiąga po upływie dwóch lat.
Domy z bali – najczęściej spotykane mity
Konstrukcja z bali, podobnie jak każda inna alternatywna dla cegieł, budzi nadal sporo kontrowersji i wątpliwości. Najczęściej dotyczą one trwałości i odporności domu z bali na ogień. Konstrukcje z bali możemy dotąd spotykać w górach, a tam jak wiemy, panują trudne i szybko zmieniające się warunki pogodowe. W tym obfite opady śniegu i silne wiatry. Domy z bali znoszą te próby doskonale, zapewniając bezpieczeństwo mieszkańcom.
Jeśli zaś chodzi o łatwopalność, bale wykorzystywane do budowy, zabezpiecza się przed ogniem w dwojaki sposób. Po pierwsze bale są maksymalnie gładkie, a więc języki ognia nie mają „zaczepienia” i ślizgają się po nich, a po drugie pokrywa się je specjalnym ognioodpornym impregnatem.
Dlatego też pożar może przyjść z niezależnej od samego drewna strony. Nieostrożność domowników lub wadliwa czy źle położona instalacja elektryczna może zaprószyć ogień. Jednak takie przypadki zachodzą też w tradycyjnych, murowanych domach, które po pożodze nie nadają się już do zamieszkania.

Czy cena domu z bali jest wysoka i jak można go urządzić?
Ze względu na technologię, dom z bali jest poważnym wydatkiem. Jeśli jednak dołączymy do niego energooszczędne rozwiązania, część z kosztów zwróci się w późniejszej eksploatacji. Poza tym budowa jest szybka, a sama konstrukcja stabilna i wpływa pozytywnie na zdrowie. Z drugiej strony nikt nie kupuje domu po to, aby oszczędzać. Owszem, część kosztów może się zwrócić, ale domy budujemy dla naszego komfortu, musimy tylko wybrać rozwiązanie, które najlepiej pasuje do naszych potrzeb.
Gdy mowa o urządzaniu domu z bali, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaaranżować jego wnętrze w dowolny sposób, choć najlepiej pasują do niego raczej style skandynawski lub tradycyjny.
Niezwykle duże pole do popisu mają za to ogrodnicy. Aranżując ogród, możemy wraz z domem z bali zachować niezwykły, folkowy lub górski klimat. Jeśli dodatkowo wybierzemy tradycyjne narzędzia do jego pielęgnacji możemy stać się lokalną sensacją i stanowić z domem z bali prawdziwą całość.