Folk cieszy się sporym zainteresowaniem, także wśród ludzi młodych. Przy wszechobecnej technice i szybkim pędzie, tęsknimy za wolniejszym, sielskim trybem życia. Taki nastrój możemy wprowadzić do naszego domu za pomocą wnętrza folkowego – nawiązującego do wsi i tradycji. W dzisiejszym artykule sprawdzimy jak stylowo urządzić wnętrza folkowe.
Wnętrza folkowe – skąd czerpią inspiracje
Folk czy też folklor to określenie wytwórczości i kultury ludowej. Często też wiejskiej. Nie nawiązuje do nowoczesności, nie patrzy w przyszłość, raczej odzwierciedla życie w rytmie natury. Niekiedy ociera się o kicz, lecz nie w negatywnym tego słowa rozumieniu. Chodzi raczej o powszechność, o brak specjalistów, wytwórczością ludową może zajmować się każdy. Nie jest to tożsame z tandetą czy niską jakością. Niekiedy forma danych przedmiotów może być prosta, nazbyt oczywista lub niedoskonała, jednak prawdziwa twórczość folkowa nie jest produkcji masowej.
Również wnętrza możemy urządzić w folkowym stylu. Uzupełniając niektóre elementy o lokalne rzemiosło i rękodzieło, lub całe pomieszczenie zaaranżować w sposób ludowy, inspirując się starymi chałupami i wystrojem wprost ze skansenu.
Styl wnętrz folkowych – czym się charakteryzuje
Jako że wnętrza folkowe czerpią inspiracji z kultury ludycznej, chłopskiej, należy na moment zatrzymać się przy warunkach życia dawnych rolników. Ich kultura, a co za tym idzie, wzornictwo, odzwierciedlały sposób życia. Niestety, często żyli w biedzie, nie dysponowali wyszukanymi materiałami, najczęściej więc korzystali z naturalnych surowców. Drewno, len to podstawa umeblowania wiejskiej chaty. Uboga w tworzywa, kultura ludowa bogata jest w zdobnictwo i wzornictwo. Często barwne i wyszukane w kształcie. Kolorowe makatki, pościel i naczynia są nieodłącznym elementem wnętrz folkowych. Przedstawiają koguty, kwiaty i inne rośliny. Czerwień, żółć, zieleń i niebieski łączą się w ludowej sztuce w wyrafinowane feerie barw.
Cały problem w aranżacji folkowej polega jednak na tym, aby nie przedobrzyć. Folkowe elementy w nadmiarze mogą prowadzić do chaosu. W nowoczesnych wnętrzach najlepiej postawić na jeden lub dwa elementy. Na przykład na poszewki poduszek w folkowe wzory lub taką naklejkę na ścianę, zastępującą obraz. Styl folkowy najlepiej sprawdzi się w domu urządzonym tradycyjnie, z dużą liczbą elementów drewnianych. Warto zaznaczyć, że także popularny styl skandynawski czerpie mnóstwo inspiracji z lokalnego folkloru, możemy go wkomponować w nasze ludowe wnętrze.
Wnętrza folkowe są wdzięcznym polem do popisu dla miłośników staroci. Jeśli mamy dobrze zachowane meble, sztućce po prababci ze wsi, możemy je wspaniale wykorzystać urządzając mieszkanie w stylu ludowym i nadać przedmiotem drugie a nawet trzecie życie. Możemy też kupić kafelki w stylu folkowym i wyłożyć je w kuchni albo w łazience, choć ze względu na wyraziste wzory, raczej na jednej ścianie niż w całym pomieszczeniu.
Styl folkowy – do jakiego domu najlepiej pasuje
Jeśli chodzi o to, w jakim domu można zaaranżować wnętrze folkowe, nie ma tu żadnych ograniczeń. Supernowoczesne domy mogą wewnątrz kryć przytulny, ludowy wystrój. Niemniej jednak najlepiej sprawdzi się w domu drewnianym szkieletowym lub domu drewnianym z bali. Zwłaszcza ten drugi stanowi idealną wręcz propozycję dla folkowych wnętrz. Tu zachowamy styl folklorystyczny zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Będzie więc to budynek kompletny pod względem aranżacyjnym.
Dopełnieniem folkowego wnętrza i domu będzie odpowiednio zaaranżowany ogród. Nie chodzi tu jedynie o rośliny, ale też o ozdoby prosto ze starej szopy. Na płocie możemy umieścić ozdobne, folkowe garnki, wbić sierp w ziemię lub powiesić starą kosę na ścianie. Szukając inspiracji, udajmy się na wieś na festiwale kultury ludowej lub festyn. Nie bez kozery będzie też wizyta we wspomnianym skansenie.
Pamiętajmy, że możemy ze sobą połączyć style. Hipernowoczesny i folkowy również, pamiętając o jakiejś indywidualnej myśli przewodniej całego wystroju wnętrza. Najłatwiej będzie to uczynić za pomocą odpowiednio dobranych kolorów wszystkich elementów znajdujących się w danym pomieszczeniu.