dom nowoczesna stodoła
fot.pexels.com


Ostatnimi laty bardzo dużą popularność zyskały tzw. nowoczesne stodoły. Ten specyficzny rodzaj budynków doskonale łączy tradycję i nowoczesność. W artykule sprawdzamy czym charakteryzuje się dom w stylu nowoczesnej stodoły.

Nowoczesna stodoła – najważniejsze cechy projektu

Jak sama nazwa wskazuje nowoczesna stodoła ma kształt budynku gospodarczego. Jest to więc prosta bryła, o dachu dwuspadowym i z dużą ilością przeszkleń. Jeśli zaś chodzi o kształt bryły, nowoczesna stodoła najczęściej ma kształt prostokątny, ewentualnie dopuszcza się układ litery L. Domy budowane w tym stylu są szczególnie popularne wśród osób chcących mieszkać w budynku energooszczędnym. Często są wybierane jako dom pasywny. Rzeczywiście, konstrukcja nowoczesnej stodoły jest wprost idealna dla ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań.

Dzieje się tak z powodu małej ilości załamań i dwuspadowego dachu, dzięki czemu ciepło w nowoczesnej stodole jest doskonale zatrzymywane. Dodatkowo, tak charakterystyczne dla nowoczesnych stodół przeszklenia, bardzo dobrze absorbują ciepło pochodzące z promieni słonecznych. Wybierając projekt wystarczy, że ustawimy je od strony południowej, wtedy wędrujące słońce będzie nagrzewać dom niemal przez cały dzień.

Kolejną cechą wyróżniającą nowoczesną stodołę spośród innych budynków jest dach. Nie tyle kształt, co materiał z jakiego jest wykonany. Najczęściej wybieranym pokryciem dachowym w nowoczesnej stodole jest blacha w rąbek stojący. Charakterystyczne „pasiaste” dachy sprawiają, że bez trudu odróżnimy nowoczesną stodołę spośród innych budynków. Dodatkową cechą charakterystyczną dachu jest to, że pozbawiony jest okapu.

Nowoczesna stodoła 35m2 – czy można ją wybudować

Domy jednorodzinne typu nowoczesna stodoła najczęściej kojarzymy z dużymi budynkami. Jednak popularność dizajnu sprawia, że coraz więcej osób chce wybudować mały domek w tym stylu. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wybudowali nowoczesną stodołę do 35m2 powierzchni. Może to być domek letniskowy, ale też całoroczny dom mieszkalny o powierzchni kawalerki w bloku. Nowoczesna stodoła 35m2 jest o tyle interesująca, że zgodnie z polskim prawem budowlanym, budynki do 35m2 nie wymagają zgody na budowę. Dzięki temu możemy mieć supernowoczesny dom nawet na małej działce.

Jeśli zaś chodzi o materiały, z jakiego możemy wybudować nowoczesną stodołę, panuje w tej kwestii niemal całkowita dowolność. Możemy budować tradycyjnie lub modułowo, a także w stylu kanadyjskim. Wyjątkiem jest dom z bali, który będzie miał tradycyjny wygląd, niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pewne rozwiązania nowoczesnej stodoły zaadaptowali do tek konstrukcji.

Wątpliwości mogą budzić duże przeszklenia, jednak architekci instalują je w domu budowanym każdą techniką. Drewniana nowoczesna stodoła będzie trwała jak murowana, nawet z okazałymi oknami. Projektanci odpowiednio wzmacniają konstrukcję w miejscu ich instalacji.

nowoczesna stodoła przeszklenia
fot.pexels.com

Nowoczesna stodoła – jak zaaranżować wnętrze

Nowoczesność i tradycja, to łączy w sobie nowoczesna stodoła i takie też mogą być jej wnętrza. Możemy zaaranżować całkowicie nowoczesne, ale też tradycyjne a nawet folkowe pomieszczenia. Ciekawie będą wyglądać również wnętrza łączące tradycję z futurystycznym dizajnem. Pamiętajmy jednak o właściwym rozmieszczeniu pokoi wewnątrz nowoczesnej stodoły. Duże przeszklenia mogą wprowadzać dyskomfort, jeśli będą umieszczone w sypialni.

Jeśli chodzi o określone style aranżacji wnętrz, w nowoczesnych stodołach najczęściej spotykane są loftowe i skandynawskie. Są one bowiem równie oszczędne, jak sama bryła budynku, doskonale się razem komponują. Dominują więc brązy, biele i szarości, czyli najpopularniejsze kolory elewacji nowoczesnych stodół.

Pamiętajmy jednak o spójności wystroju wnętrza nowoczesnej stodoły. Wszystkie elementy powinny do siebie pasować pod względem koloru i dizajnu. Oczywiście możemy wprowadzić kontrast, ale w ramach raczej pojedynczego detalu niż wielu elementów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here